Телема

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,839
6,527
1,153
Градибачалник на Прибој
Па верба не се ни бара воопшто во овој случај. "Методот на науката, целта на Религијата" е мотото на Телемата.
Знам јас убаво што зборуваш....само постои една дилема: Што бара темава во религија, кога не треба верба?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Па верба не се ни бара воопшто во овој случај. "Методот на науката, целта на Религијата" е мотото на Телемата.
Е ајде ти ко поупатен, покажи ми еве мене ко понеупатен што толку имате направено со помош на научните методи, а во склоп на целта на религијата?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cakar_ulav

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
791
1,133
41
www.oto-mk.net
Знам јас убаво што зборуваш....само постои една дилема: Што бара темава во религија, кога не треба верба?
Ако модераторите сметаат дека не е за тука, нека ја преместат.

Е ајде ти ко поупатен, покажи ми еве мене ко понеупатен што толку имате направено со помош на научните методи, а во склоп на целта на религијата?
Тоа нема да биде можно. Неиницираните неможат да имаат пристап до тие резултати.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,839
6,527
1,153
Градибачалник на Прибој
Ако модераторите сметаат дека не е за тука, нека ја преместат.
Ај сега вака бате, ти сам ја отвори во религија и самиот знаеш дека таму и е местото. Кога ја изучував основата на кабалата основна дефиниција на секој еден кабаист беше: кабалата не е религија туку наука која се занимава со целокупната реалност, мудрост која ни открива нешто вообичаено само прикриено во нашите срца....за истото зборува и телемата, се е поврзано со нумерологијата и е многу нејасно.
Башка зборува се зборува за стар завед, и методот на Аврам, многу се тесно поврзани со вербата...така да пак е религија.
Плус друго материјалност= метафизика.... нематеријалност , духовност= кабала/телема.
Liber каква книга беше? Колку е поврзана со тората?...со Зохар?
Прави што ти е волја и тоа нека ти биде Закон! - Дали си тој што мислам дека си?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arhangel Uril

МиГ 21

Староседелец
12 ноември 2012
1,252
2,458
1,133
Прилеп
Според се досега што прочитав, не сум некој голем верник, ама...сепак ќе си останам православен хрстијанин. Појасно и поразбирливо и посимпатично ми е. Бог вели не убивај!!!. А ти ми кажуваш имам право да убивам се по ред???? ЉОЉ
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хептаграм XI

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Ако модераторите сметаат дека не е за тука, нека ја преместат.


Тоа нема да биде можно. Неиницираните неможат да имаат пристап до тие резултати.

Ja имам само едно да ти одговорам на ова.

:facepalm2

(Да можев 10 пати поголем одговор ќе добиеше)

Значи да разјасниме, вие ми продавате религија врз наука ама резултатите кога ќе те иницираат. Искрено фејспалмови си мавам.
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
791
1,133
41
www.oto-mk.net
Ај сега вака бате, ти сам ја отвори во религија и самиот знаеш дека таму и е местото. Кога ја изучував основата на кабалата основна дефиниција на секој еден кабаист беше: кабалата не е религија туку наука која се занимава со целокупната реалност, мудрост која ни открива нешто вообичаено само прикриено во нашите срца....за истото зборува и телемата, се е поврзано со нумерологијата и е многу нејасно.
Башка зборува се зборува за стар завед, и методот на Аврам, многу се тесно поврзани со вербата...така да пак е религија.
Плус друго материјалност= метафизика.... нематеријалност , духовност= кабала/телема.
Liber каква книга беше? Колку е поврзана со тората?...со Зохар?
Прави што ти е волја и тоа нека ти биде Закон! - Дали си тој што мислам дека си?
Што ти е поентата? Во воведниот пост многу јасно е наведено дека Телемата е филозофска школа но и религиозна матрица. Ако некој смета дека има посоодветен подфорум нека ја смести таму, не е никаков проблем. Јас немам намера да се препирам и расправам овде. Ако некој сака да дискутира нека повели, во спротивно нека бара други за расправија.

Ja имам само едно да ти одговорам на ова.

:facepalm2

(Да можев 10 пати поголем одговор ќе добиеше)

Значи да разјасниме, вие ми продавате религија врз наука ама резултатите кога ќе те иницираат. Искрено фејспалмови си мавам.
Искрено воопшто не ме интересира што имаш ти да одговориш. Јас не сум овде за да продавам, ако ти имаш намера да купуваш, има соодветни места за тоа.

Според се досега што прочитав, не сум некој голем верник, ама...сепак ќе си останам православен хрстијанин. Појасно и поразбирливо и посимпатично ми е. Бог вели не убивај!!!. А ти ми кажуваш имам право да убивам се по ред???? ЉОЉ
А зошто мислиш дека јас некого убедувам да биде било што? Мислиш дека така се станува Телемит? Читаш три поста, прст на чело, се подзамислуваш и решаваш - "Јас сум Телемит"? :)
Инаку за тоа што вели Богот....се ми се чини дека баш не си отворил библија, но не е ни битно.

Поздрав.
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
791
1,133
41
www.oto-mk.net
Навистина не ми се јасни сите оние што отвораат тема, ја читаат......и потоа коментираат дека биле замарани. Па што ја читате тогаш?
Можеби на форумов е потребен подфорум за сеир, така ќе имаат каде да ги истураат своите фрустрации оние чија намера е да се препираат.

Онтопик:
Зборот Телема потекнува од грчкиот збор за Волја - "θέλημα".
Поопширно за природата на вистинската Волја има во Liber II, каде се наведува дека таа е динамички аспект на битието.

Чиста среќа што не ми доаѓаат како јеховини на врата да ми даваат книгичиња и да ме убедуваат за волјата :zelen Ваљда не им е по волја тоа :zelen
Не е среќа. Тоа никогаш неможе да се случи од проста причина што во Телемата не се бара бројност - квантитет, туку квалитет. Во целиот свет има само околу 3000 - 4000 Телемити.
"Нека бидат моите служители малубројни и тајни, тие ќе владеат со мнозинството и знајните!" - Liber Al vel Legis.
За да стане некој Телемит, потребно е покрај другото да добие и спонзорство или гаранција од двајца добро стоечки членови на Редот. А верувај никој не се решава на таков чекор ако не го познава добро човекот за кој гарантира.