1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Телема

Дискусија во форумот 'Религија' започната од Abraxas, 10 јануари 2013.

 1. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  Дечичи, мирно. Таман си е сè.
  Не мора веднаш на сè да гледаме ко проповедање, нормално, дури е до граница на толеранција. Еве и мене може не ми се допаѓа идеологијава, ама пак од друга страна сфатете го чисто информативно, од знаење плус глава не боли.

  Он: Мене ме интересира околу најгрешно сфатената реченица. Зошто велите ја сфаќаат погрешно и користат за лоши цели, кога всушност подолниве три точки алудираат дека баш тоа погрешното и тие цели се дозволени:
  - Да умре кога и како му е волја (Самоубиство?)
  - Задоволете се во љубовта како сакате, кога и со кого ви е по волја (Силување? Педофилија? Ерм...некрофилија?)
  - Човекот има право да ги убие оние кои му ги ограничуваат овие права

  Или може погрешно сум ги разбрала? :unsure
   
  На parvati му/ѝ се допаѓа ова.
 2. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Јас мислам дека на прашањево треба да се оговори со - ДА
  Ако му е волја да се самоубие има право на тоа, ако му е волја да силува има право на тоа и тн. но во текстовите погоре убаво е опишано дека од друга страна треба да си свесен за последиците...
  Па зарем не се самоубиваат христијаните, муслиманите и тн. ? Нив религијата не им дозволува ама тие сепак го прават тоа... од друга страна телемата им дава целосна слобода но ги подучува на последици... не е толку страшно како што ви изгледа. Според мене пострашно е тоа што голем дел од верниците (христијани, муслимани и сл.) мислат дека не треба да убиваат, да силуваат и сл. затоа што господ ке ги казни...
  ``Гревови не постојат, постојат само последици``- размислете дали е навистина толку страшно и грозно како што ви звучи
   
  На Хептаграм XI и Abraxas им се допаѓа ова.
 3. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  malo а зошто се гревовите? За да никнат цвеќиња у мојата бавча или за да се спречи нешто ко силување, убивање, грабење и сл.?
   
  На Хептаграм XI и Electra им се допаѓа ова.
 4. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Ах... зарем мислиш дека тие што убиваат, силуваат и слично се плашат од казната поради сторениот ``грев``?
  И што е грев според тебе?
  Зошто смисолот на поимот грев се менува со текот на времето? Зошто во секоја различна религија има различни видови на гревови? Кое е мерилото на гревот? Што ако грешникот не чувствува дека направил грев и обратно?
  Дали ја оправдуваш одмаздата?
   
  На Aristokrat и Lena им се допаѓа ова.
 5. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  А мислиш дека истите тие што убиваат, силуваат и сл. ќе ги исплаши поимот „последица“?
   
  На Хептаграм XI му/ѝ се допаѓа ова.
 6. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  а со која цел е отворена темава?Неам ништо против и не ми смета ,да не се разбереме погрешно,туку едноставно ме интересира заради која причина си ја отворил?
   
 7. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Да. Посебно ако последицата е парична казна или затвор.
   
 8. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Што ако ти кажам дека познавам некој што пробуваше да иницира мој другар иако не го познаваше добро (поточно само од форум)?
   
  На Хептаграм XI му/ѝ се допаѓа ова.
 9. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Ако помислил некој на последиците нити убијци ќе имаше, нити силувачи, нити педофили итн. Ако функционираше заканата со затвор и пари светов ќе цветаше. И самата гледаш дека ни приближно не е така.
   
 10. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  А кога подобро функционирал светот? Во мрачниот среден век кога религијата го управувала? Оваа философија всушност настанала како последица на револт во тоа време...
   

Сподели: