1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Телема

Дискусија во форумот 'Религија' започната од Abraxas, 10 јануари 2013.

1. Electra

Electra Неонка
    Член на администрација Админ

Зачленет на:
    16 февруари 2012
    Мислења:
    2,047
    Допаѓања:
    6,657
    Дечичи, мирно. Таман си е сè.
    Не мора веднаш на сè да гледаме ко проповедање, нормално, дури е до граница на толеранција. Еве и мене може не ми се допаѓа идеологијава, ама пак од друга страна сфатете го чисто информативно, од знаење плус глава не боли.

Он: Мене ме интересира околу најгрешно сфатената реченица. Зошто велите ја сфаќаат погрешно и користат за лоши цели, кога всушност подолниве три точки алудираат дека баш тоа погрешното и тие цели се дозволени:
    - Да умре кога и како му е волја (Самоубиство?)
    - Задоволете се во љубовта како сакате, кога и со кого ви е по волја (Силување? Педофилија? Ерм...некрофилија?)
    - Човекот има право да ги убие оние кои му ги ограничуваат овие права

Или може погрешно сум ги разбрала? :unsure

На parvati му/ѝ се допаѓа ова.
  2. malo

malo Староседелец
    Најфотограф

Зачленет на:
    13 септември 2012
    Мислења:
    1,280
    Допаѓања:
    2,063
    Јас мислам дека на прашањево треба да се оговори со - ДА
    Ако му е волја да се самоубие има право на тоа, ако му е волја да силува има право на тоа и тн. но во текстовите погоре убаво е опишано дека од друга страна треба да си свесен за последиците...
    Па зарем не се самоубиваат христијаните, муслиманите и тн. ? Нив религијата не им дозволува ама тие сепак го прават тоа... од друга страна телемата им дава целосна слобода но ги подучува на последици... не е толку страшно како што ви изгледа. Според мене пострашно е тоа што голем дел од верниците (христијани, муслимани и сл.) мислат дека не треба да убиваат, да силуваат и сл. затоа што господ ке ги казни...
    ``Гревови не постојат, постојат само последици``- размислете дали е навистина толку страшно и грозно како што ви звучи

На Хептаграм XI и Abraxas им се допаѓа ова.
  3. existence

existence Boolean

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    7,391
    Допаѓања:
    9,099
    malo а зошто се гревовите? За да никнат цвеќиња у мојата бавча или за да се спречи нешто ко силување, убивање, грабење и сл.?

На Хептаграм XI и Electra им се допаѓа ова.
  4. malo

malo Староседелец
    Најфотограф

Зачленет на:
    13 септември 2012
    Мислења:
    1,280
    Допаѓања:
    2,063
    Ах... зарем мислиш дека тие што убиваат, силуваат и слично се плашат од казната поради сторениот ``грев``?
    И што е грев според тебе?
    Зошто смисолот на поимот грев се менува со текот на времето? Зошто во секоја различна религија има различни видови на гревови? Кое е мерилото на гревот? Што ако грешникот не чувствува дека направил грев и обратно?
    Дали ја оправдуваш одмаздата?

На Aristokrat и Lena им се допаѓа ова.
  5. existence

existence Boolean

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    7,391
    Допаѓања:
    9,099
    А мислиш дека истите тие што убиваат, силуваат и сл. ќе ги исплаши поимот „последица“?

На Хептаграм XI му/ѝ се допаѓа ова.
  6. JaMi

JaMi Староседелец

Зачленет на:
    22 февруари 2012
    Мислења:
    6,460
    Допаѓања:
    14,377
    а со која цел е отворена темава?Неам ништо против и не ми смета ,да не се разбереме погрешно,туку едноставно ме интересира заради која причина си ја отворил?

7. malo

malo Староседелец
    Најфотограф

Зачленет на:
    13 септември 2012
    Мислења:
    1,280
    Допаѓања:
    2,063
    Да. Посебно ако последицата е парична казна или затвор.

8. existence

existence Boolean

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    7,391
    Допаѓања:
    9,099
    Што ако ти кажам дека познавам некој што пробуваше да иницира мој другар иако не го познаваше добро (поточно само од форум)?

На Хептаграм XI му/ѝ се допаѓа ова.
  9. existence

existence Boolean

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    7,391
    Допаѓања:
    9,099
    Ако помислил некој на последиците нити убијци ќе имаше, нити силувачи, нити педофили итн. Ако функционираше заканата со затвор и пари светов ќе цветаше. И самата гледаш дека ни приближно не е така.

10. malo

malo Староседелец
    Најфотограф

Зачленет на:
    13 септември 2012
    Мислења:
    1,280
    Допаѓања:
    2,063
    А кога подобро функционирал светот? Во мрачниот среден век кога религијата го управувала? Оваа философија всушност настанала како последица на револт во тоа време...

Сподели: