Стручно или гимназиско образование

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
и и гимназијата јас ја сметам како нешто јас сум во гимназија и јас сум паметен а вие сте глупи .. кажвам ова од искуство..
и не се согласува мсо онаа изјава на министерството за образование поинтелегентните ученици да одат в огимназии а другите даодат в остручно.. е па министер ела некој неинтелегентен нека запамти по 150 клучни збора плус наредби , функции проведури , типови на податоци, некој шо не е интелегентен.. И тоа г озборвам сам оза едне програмски јазик а јас ко шо учев по неколку.. Плус кај мене се учат и автоматика, дигитални системи еден куп микропреоцесори кои мора да се знаат како функционираат... а за биологија и хемија и историја секој можи да научи ..
Да, претежно така прават сите умислени фаци кои мислат дека ако завршат гимназија светот е нивни. Јас завршив гимназија (природно математичко подрачје) и можам да ти го потврдам ова дека е секаде така. Единствена причина поради која не се запишав средно електро беше поради ниските критериуми таму. Во мојов град и да сакаш да научиш нешто во тие класови, не можеш затоа што никому не му е дојдено до учење. Им дофрлаат на професорите, некој што сака да научи нешто го зафркаваат постојано...лоша атмосфера владее.
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
872
1,103
393
27
Струмица
Подобро е стручно само ако знаеш што сакаш да учиш понатаму или пак ако немаш на план да одиш на факултет... јас се запишав гимназија бидејќи тоа што го сакав не можев и не знаев што сакам понатаму па отидов во гимназија, таму после си имаме смерови и се определив на смерот што го сакам... сепак кога би се вратило времето би отишла на некоја струка, бидејќи со гимназија си никој и ништо после тоа сакаш нејќеш мораш факултет :confused:
 

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
Сепак Гимназиско....четири години од средното образование сепак не е малку време и учениците имаат доста време за размислување сепак најадекватно е гимназиското образование за понатамушно високо образование...
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
22
Куманово
Дефинитивно стручно е подобро, но во Куманово, верувале или не има само 4 средни училишта, па затоа сите одат во гимназија, во останатите одат лоши ученици, што поминуваат до 2 или 3. Во економското средно учиште цел ден се запишале 58 ученици, во гимназија до 10 часот имаше 150.
 

Wild.One

Истакнат Член
17 јуни 2012
197
147
343
Wonderland
А што ке бидиш со гимназија бре дечко кога ке завршиш? Секако дека на сите факултети вратите ти се отворени, ама основа ке имаш сведена на нула и корења ке фатиш додека завршиш. Никогаш не гледај дали има доволни или одлични, ти зборувам од искуство. Јас во средно се запишав со просек 5.00, а бев во клас кои некои едвај читаат па фала богу си поминав подобро и од основно. Научив многу работи од областа што најмногу ја сакам и ми се оствари најголемата желба, програмирав робот.
Вие новите генерации си терате таму каде што се тера шемата...
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,265
9,107
1,683
јас до мај 2005та мислев дека ќе се запишам гимназија....но се запишав електро, не по моја желба...исто така и на факултет....други одбраа за мене.....
инаку да, стручното нуди пракса...единствена негатива е што нема доволен број учебници, затоа што истите се од времето на Југославија
 
  • Like
Реакции: Gemini

Dolphine

Истакнат Член
25 јуни 2012
304
302
63
Стручно! Се уште ми е криво што се запишав гимназиско :)
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,635
5,810
1,153
27
Western Sky, Land of Oz.
Секако дека гимназиско. Кога ќе завршиш средно имаш повеќе познавање од останатите во сите области, ем имаш време да размислиш на што факултет сакаш да се запишеш. Јас сум на економски па фала богу тие од гимназиите се покажаа покадарни од тие од економските т.е стручните. Прв пат се среќавав со сметководство на пример и го положив со 10 за разлика од некои кои го учеле во средно и паднаа.
 
  • Like
Реакции: UnFleur

katetoo

Истакнат Член
28 јуни 2012
61
60
318
завршив гимназија, ама да знаев шо ќе учам на 15 години ќе се запишев стручно. кога требаше да се запишувам средно сакав фармација ама не се запишав оти не ми се патуваше, и арно шо не се запишав оти сеа гледам дека не сум сакала тоа туку други причини имаше оти сакам :) ретко кој знае шо сака да биде на 15 години.. свака им част на тие шо знаат.
гледам повеќето викате дека со средно барем можеш да работеш.. точно, ама пред неколку децении. сега со факултетите у секој град со средно ништо не можеш да работеш така да од таа гледна точка не ти мене дали гимназија или стручно.