1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Стручно или гимназиско образование

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Jackal, 21 јуни 2012.

 1. Fashion.Lover

  Fashion.Lover Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2015
  Мислења:
  297
  Допаѓања:
  83
  Јас сум повеќе за гимназиско,зошто горе долу исти се предметите,а и на 14/15 години не можете да се одлучите цврсто што сакате.Плус во трета се делите во смерови.И можете да студирате во странство.Тие се предностите.А во стручните,предност е што можеш да синајдеш работа и без факултет.Јас завршив гимназија и воопшто не се покајав што се запишав гимназија.Кога повторно би се запишувала во средно,повторно би се запишала гимназија.
   
 2. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  970
  Со гимназиско образование, се добива повеќе општа култура пред се, а стручното е добро доколку некој не сака да се запише на факултет понатаму, зошто може да си работи по струка. Јас учев средно стручно и многу мои соученици сега работат со средното, зошто со виша медицинска школа тешко име да најдат работа.
  Исто сметам дека гимназија е потешко зошто се учи 4 години математика, што мене не ми е јака страна, а во медицинско се учи 2, но се учат сите хемии.
  И при едниот и при другиот избор си има предности и недостатоци, се зависи од тоа колку може да учите и што ви оди најлесно за учење :)
   
 3. Sophiee

  Sophiee Нов член

  Зачленет на:
  26 ноември 2017
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  2
  Стручно.
   
  На incule му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  Гимназија. После ти се пошироки знаењата. Драго ми е што завршив гимназија, да бев стручно може сега немаше да бидам на факс.
   
 5. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  731
  Допаѓања:
  121
  Стручно дека е стручно а во гимназиите е потешко
   
 6. Swatkata

  Swatkata Староседелец

  Зачленет на:
  26 јуни 2014
  Мислења:
  47
  Допаѓања:
  15
  Сепак стручно :)
  Небитно што демек знаењата ќе ти бидат пошироки понатаму :nah
  Реално без гимназија си ништо,демек пошироки знаења и што доколку немаш услови за на факултет да одиш.Што понатаму?
  Не велам дека е сјано и дека ќе лабавиш со стручно образование,но бар имаш нешто црно на бело што би рекле.
  Одете стручно,сигорно има нешто што бар 1% ве привлекува бар ќе учите нешто што малку од малку ќе ве интересира ;)
  Во гимназија сигорно не ве интересираат сите науки и општи предмети кои се изучуваат :)
   
 7. Ballet is my life

  Ballet is my life Истакнат Член

  Зачленет на:
  9 јуни 2018
  Мислења:
  288
  Допаѓања:
  99
  Стручно
   
  На пријателство му/ѝ се допаѓа ова.
 8. пријателство

  пријателство Истакнат Член

  Зачленет на:
  7 август 2018
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  29
 9. moonlight022

  moonlight022 Нов член

  Зачленет на:
  4 јануари 2019
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  8
  СТРУЧНО СИ Е СТРУЧНО
  Моите дома најпрвин ме убедуваа за економско ама не бе брате зашо ми е економското кога не ме влече. Јас лично сакав медицина и се запишав. Стварно беше тешко имаше нонстоп за учење и си бараше редовност и јас бев упорна и го завршив. И сега сум горда шо имам завршено средно медицинско-смер фармацефт и можеме да заклучиме дека стручното е подобро. Има предност и перспектива да се запишеш на кој било друг факултет.
   
 10. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  378
  Допаѓања:
  126
  Jas sredno zavrsiv gimnazija, no mislam deka podobro e nekoe strucno uciliste. I praksa ima vo srednite strucni ucilista.
   

Сподели: