Стручно или гимназиско образование

SofS94

Нов член
26 октомври 2020
4
4
3
28
Стручно, зашто одев гимназија. Нема врска дека ќе научиш повеќе во гимназија, не за друго, туку ради цел образовен систем. Во 4 години шо ги поминав во гимназија, не научив ама баш ништо корисно. Ќе ги издвоам само неколкуте предмети од ПМА, ама само зошто професорката беше навистина посветена. И, кога завршив, не бев ништо, ниту имав некое конкретно знаење, освен калкулус.

Стручното од друга страна, ќе те поткова ако ништо друго, барем за занает. Се сеќавам на ФЕИТ, ние од гимназија мака немавме математика, ама све друго првпат гледавме во животот. Оние со стручно беа каде каде поспремни.

Е сеа поради фактот дека сето образование кај нас е шит, не ти ни прави некоја разлика кај ќе се запишеш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonka and Electra

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,404
5,905
1,683
Disco
Стручните чколии се исто срање со гимназиите, некој ако мисли дека стручно ќе добие некаква основа мноооогу се лаже, цел образовен систем е криминално гомно, трулеж и место за ухлебување на партиски кадри.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Сега највеќе се исплати да принаучиш некој курс од дигиталниве академии и да тераш, ама пошто е задолжително средното, за нијанса и јас би стручно, иако образованието овде е одамна отидено во неповрат.
Што знам, да треба да запишувам пак, никогаш не би гимназија, може би отишла некаде уметничко, и така јазично-уметнички смер бев, а еве па ги имаме сега и со стручно средно што се медицински сестри (тешко нас и од факултетски образованите медицинари, не па друго, ама ај), а со гимназија може само да се „фалиш“ ако си завршил во некоја извикана и тоа да ти е успехот во животот. :nerd
 

187 SB

Истакнат Член
11 септември 2019
80
71
318
Имам завршено стручно и сметам дека нема некоја голема разлика. Барем кога станува збор за вработување. Од друга страна со стручното ограничен си подоцна со изборот на факултет, додека со гимназијата подоцна би имал поголем избор самиот ученик.