Смртна казна

Воведување смртна казна во Македонија?


  • Вкупно гласале
    64

Keepitreal

Полноправен Член
3 мај 2013
78
38
18
Ако се казнува со иста мера, тогаш кој ќе му го одземе животот на тој што ќе ја спроведе смртната казна?
Тука си во право. Но нели ти рече соодветно треба да се казне ? Кога е така не треба ни казна да има. Сите ќе убиваме, и јбг ке си шетаме, пошто ако некој не казни ќе треба и него да го казнат.
 

Lillian

Истакнат Член
7 април 2013
198
263
163
Осуден беше на максимална казна затвор во Норвешка (мислам дека беше 7 години казната, не ме фаќај за збор) но кажаа дека после истекувањето на казната ќе го држат во притвор до крај на животот затоа што не може да го осудат повеќе.
Зборам за тој од Кичево.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,414
4,216
753
Тука си во право. Но нели ти рече соодветно треба да се казне ? Кога е така не треба ни казна да има. Сите ќе убиваме, и јбг ке си шетаме, пошто ако некој не казни ќе треба и него да го казнат.
Тука темата е за смртна казна и за тоа и правам муабет.
Не ми ги носи сега зборовите во друга насока..
Ти кажувам дека смртната казна е исто убиство.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and slb_bobo

Lillian

Истакнат Член
7 април 2013
198
263
163
Во темава има анкета ама фали опција Воздржан
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,418
9,128
1,683
Кушкундалево
Види јас од сам старт кажав дека сум хаотичен за ова прашање.
Сепак едно сум сигурен се’ во животов треба да биде акција - реакција.
Акција: Петко силува 5 жени.
Реакција: ??? (треба пет пати да го силуваат? Или да го убијат? Или да го каменуваат до смрт?)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
Акција: Петко силува 5 жени.
Реакција: ??? (треба пет пати да го силуваат? Или да го убијат? Или да го каменуваат до смрт?)
Пак ќе ти речам... Неодлучен сум.
Вака површно размислено мислам дека би требало да биде убиен без мислост.
Длабински... би требало да биде измачуван психички(значи затворен во затвор).
Не знам.

Акција - реакција.
Ако те удрам - да ме удриш.
Ако згрешам - да ми згрешиш.
- за ваквите примери е полесно, а за смртната казна сум навистина неодлучен.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,418
9,128
1,683
Кушкундалево
Пак ќе ти речам... Неодлучен сум.
Вака површно размислено мислам дека би требало да биде убиен без мислост.
Длабински... би требало да биде измачуван психички(значи затворен во затвор).
Не знам.

Акција - реакција.
Ако те удрам - да ме удриш.
Ако згрешам - да ми згрешиш.
- за ваквите примери е полесно, а за смртната казна сум навистина неодлучен.
Може да знам нешто? Ова го кажува човек кој се декларира како ортодоксен рисјанин. Зарем не е ова против проповедањата на Исус кој велел „Ако те удрат сврти го и другиот образ“ ?
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
Може да знам нешто? Ова го кажува човек кој се декларира како ортодоксен рисјанин. Зарем не е ова против проповедањата на Исус кој велел „Ако те удрат сврти го и другиот образ“ ?
Јас се декларирам како верник. Имам вера дека таму горе има некој. Имам вера дека некој ми дава мир.
Никаде ти немам речено и никаде немам произнесено дека мене ми е библијата законикот по кој живеам. Затоа што не ми е.
Мојот поглед за религијата и верата е поинаков од останатиот свет.
Боговите си се богови луѓето си се луѓе. Библијата е создадена од луѓе.
- и да не одиме понатака на ова нешто.
 

Lillian

Истакнат Член
7 април 2013
198
263
163
Јас се декларирам како верник. Имам вера дека таму горе има некој. Имам вера дека некој ми дава мир.
Никаде ти немам речено и никаде немам произнесено дека мене ми е библијата законикот по кој живеам. Затоа што не ми е.
Мојот поглед за религијата и верата е поинаков од останатиот свет.
Боговите си се богови луѓето си се луѓе. Библијата е создадена од луѓе.
- и да не одиме понатака на ова нешто.
Верник или православен верник?
 

The High Commander

Староседелец
2 мај 2012
206
131
1,043
119
А од каде право некој друг „легитимно“ да убива?
Во војна се убива легитимно. Непријателот jа загрозува твојата егзистенција или посегнал по вредностите што тебе ти се најзначајни. Исто е и со убиецот.

Порано бев против смртна казна ама после некои работи што ги видов не можам да бидам против неа. После убиствата минатиот велигден, после Брејвик...
Овие луѓе не направиле само криминал. И повеќе од тоа, тие објавиле војна на самото општество и се она за што тоа општество се залага. За таква акција само убиство е соодветна реакција.
Значи дефинитивно треба да има смртна казна, но само ако со докаже со многу висока сигурност дека обвитениот е виновен, ако делото е убиство, тероризам... мора да се предизвика смрт ладнокрвно и поради интерес, да се загрози безбедноста на државата... да се повредат некои најосновни вредности на поредокот.