Смртна казна

Воведување смртна казна во Македонија?


  • Вкупно гласале
    64

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,415
9,126
1,683
Кушкундалево
Според мене на секој треба да му се враќа со иста мерка....Пример ако убиете некој и вас да ве казнат со убиство ..се треба да се осети на своја кожа:mstickle
Мојсие, ти ли си?
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,412
1,103
Можда сум одговорила предходно, ама моментално мислам дека треба. Како што е се поместено, и последниве случувања низ светов, кога гледам како џихадистине ладнокрвни сечат глави на невини луѓе, Не би сакала истите тие и многу други криминалци дА го арчат воздухов што ние го дишиме.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,011
9,637
1,683
Normandy
Мојсие, ти ли си?
Доцниш минимум едно пола милениум, т.е. уште од времето на Хамураби. :zelen
Ве читам и не можам да поверувам.. велите да се сведеме по законот на шеријатот а веднаш после тоа кукате за строги закони, правилници, прекршени правила.
Смртна казна? за точно кои прекршоци? Кому ќе му се суди а кому ќе му се прогледува низ прсти? Сфаќате дури и во шеријатот (око за око) има големи пропусти и непотизмот е на цена? Кој тука ќе страда тогаш?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
24
Доцниш минимум едно пола милениум, т.е. уште од времето на Хамураби. :zelen
Ве читам и не можам да поверувам.. велите да се сведеме по законот на шеријатот а веднаш после тоа кукате за строги закони, правилници, прекршени правила.
Смртна казна? за точно кои прекршоци? Кому ќе му се суди а кому ќе му се прогледува низ прсти? Сфаќате дури и во шеријатот (око за око) има големи пропусти и непотизмот е на цена? Кој тука ќе страда тогаш?
Па ок до некаде си во право.Но сведоци сме дека убијци си поминуваат со по 5-6 години казна и после се пак на слобода.Ако убил еднаш може уште еднаш (нормално не важи убиство во самоодбрана тука),како што го напнаа кутриот дедо Љубе.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,011
9,637
1,683
Normandy
Па ок до некаде си во право.Но сведоци сме дека убијци си поминуваат со по 5-6 години казна и после се пак на слобода.Ако убил еднаш може уште еднаш (нормално не важи убиство во самоодбрана тука),како што го напнаа кутриот дедо Љубе.
А за убиство од невнимание што правиме тогаш?
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,011
9,637
1,683
Normandy
Не знам за тоа не сум размислувал иако не сфаќам како би се изведило тоа.Зборот ми беше за убиство од задоволство.
Сообраќајка.
Процентуална разликата е голема, ако се водиме на статистика колку сообраќајки паѓаат пер капита со оние кои убиваат од задоволство (искључувајќи ги бомбашите самоубици).
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,997
5,543
1,183
Disco
Можда сум одговорила предходно, ама моментално мислам дека треба. Како што е се поместено, и последниве случувања низ светов, кога гледам како џихадистине ладнокрвни сечат глави на невини луѓе, Не би сакала истите тие и многу други криминалци дА го арчат воздухов што ние го дишиме.

Тоа е во ред, но проблемот е во правниот/казнениот систем во бесмислено-беспотребната наказна творба наречена РМ каде што министри и партиски мегафони си нарачуваат пресуди по телефон. Во такви услови овозможување на смртна казна би било феноменално... за јавувачите по телефон.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mystique

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,746
253
kategoricno protiv.zlostornikot poveke ke se maci ako e ziv,vo zatvor ke se okajuva,ako umre ke se spasi,a i nehumano e i smrtnata kazna e ubistvo
Потполно се согласувам со тебе, смртната казна не е никаква превентивна мерка, злосторствата не се намалуваат со постоење на таква казна и баш како што рече, издржувањето на робија е поголема казна отколку смртната пресуда, самото робијање во затворот заедно со другите робијаши ке му го направат попеколен животот додека смртната пресуда ке му дојде како олеснување.Во затворите помеѓу затворениците постои некој непишан кодекс т.с.они им пресудуваат на некои злосторници и тоа на многу грозни начини.пр.во Идризово на таткото што ги силуваше своите малолетни керќи, од кого на цела јавност и беше згрозено од тој чин, затворениците го запалиле жив, замотан во ќебе,.....има и мн.др.примери каде робијата е поголема казнена мерка од усмртувањето.Во Кина имаше(можеби сеуште има,незнам точно) смртна казна за подмитување мито, е тоа ке беше интересно за нашава држава,ќе отидоа јабана повеќе од пола население.:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Метаморф and corki