Смртна казна

Воведување смртна казна во Македонија?


  • Вкупно гласале
    64

Auditore

Староседелец
4 мај 2012
284
272
663
Wherever you want me to be
Против, не сме ние тие да одлучуваме чив живот треба да се земе, ако тоа го праеме тугај сме исти како и злосторникот кој го сторил истото. Или мислите дека некој застарен зарѓавен морал ќе те теши ноќта пред спиење дека си ја направил правилната одлука затоа што е ѓубре на општеството? За таквите злосторници доволна е казната, правдата се задоволува со казна, ако го убиеш си му ги решил сите маки и ништо не платил. Додека е жив ја плаќа цената на злосторот кој го сторил.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: beautifull liar

коста

Истакнат Член
21 мај 2013
145
61
328
32
ако убиеш некој што напраавил некоја лоша работа тогаш ти си убиец и тебе треба даа те убијат и така до крај хехе ова ко некој маагепсан круг и после нема да има никој жив хехе
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: beautifull liar

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,336
7,016
1,153
Big Sur
Прееска гледав за случај каде госпоѓа „мајка“ решава дека децата ѝ стојат на патот кон успехот т.е. животот кој го замислувала, па лабаво си ги убива две од трите деца, си го сече малку својот врат и раката ко демек и таа била нападната, „франтично“ вика итна помош, а по недела дена оди на гробот на едното синче и му прави забава за роденден....... и тоа збориме буквално забава, со балони, торта и пеење.
На детски гроб.
На 7-8 годишно дете кое било брутално избодено. Од мајка си. Истата што му прави „забава“ пошто тој бил среќно дете, би ја сакал забавата и би бил среќен и неговите ако се среќни.
Извадокот од „забавата“ беше нешто најгрдо и најзлобно што сум го видела, а имам гледано секакви бруталности.
Самиот поглед при пеењето и зборењето ѝ беше страшен и психопатски.
Ја осудија на смртна казна. Се надевам досега ја извршиле казната и дека се мачела.
Не смртна казна, сол и лимон на рани + палење жива треба за ова.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,842
2,663
1,683
Han Wavel
Јас би вовел смртна казна ама ко порано што имало, на плоштад палење, гилотина, бесилка, се тоа со камери снимено и да се знае и види. Мислам дека нема да му текне на некој друг да проба нешто.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,997
5,543
1,183
Disco
Јас би вовел смртна казна ама ко порано што имало, на плоштад палење, гилотина, бесилка, се тоа со камери снимено и да се знае и види. Мислам дека нема да му текне на некој друг да проба нешто.
Има во Иран такви забави, бесат народ на кранови, полека ги подигнуваат осудените и јажето полека се затегнува, давењето пред смрт да настапи знаело да потрае кај некои лица и над 20 мин.