Смртна казна

Воведување смртна казна во Македонија?


  • Вкупно гласале
    64

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Па тој не беше ни осуден ако добро паметам,не беше изнесен пред суд?
Осуден беше на максимална казна затвор во Норвешка (мислам дека беше 7 години казната, не ме фаќај за збор) но кажаа дека после истекувањето на казната ќе го држат во притвор до крај на животот затоа што не може да го осудат повеќе.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Па тој не беше ни осуден ако добро паметам,не беше изнесен пред суд?
Најдени беа докази дека сите убиени жени се „средувале“ во неговата викендичка близу селото Староец. Најдени беа отпечатоци од крв, отпечатоци од неговите прсти. Најдена беше негова сперма. Што уште требаше да биде најдено? :)
И да, го убија, односно „се самоуби“ неколку недели пред судењето највероватно поради што бил само дел од „екипата“ за останатите е енигма.
Осуден беше на максимална казна затвор во Норвешка (мислам дека беше 7 години казната, не ме фаќај за збор) но кажаа дека после истекувањето на казната ќе го држат во притвор до крај на животот затоа што не може да го осудат повеќе.
Не, не. Не збориме за овој од Норвешка, зборуваме за Кичевскиот сериски убиец.
 

Keepitreal

Полноправен Член
3 мај 2013
78
38
18
Осуден беше на максимална казна затвор во Норвешка (мислам дека беше 7 години казната, не ме фаќај за збор) но кажаа дека после истекувањето на казната ќе го држат во притвор до крај на животот затоа што не може да го осудат повеќе.
7 години казна ?????? И ТОА МАКСИМАЛНА ?? А колку жртви имаше ?
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Осуден беше на максимална казна затвор во Норвешка (мислам дека беше 7 години казната, не ме фаќај за збор) но кажаа дека после истекувањето на казната ќе го држат во притвор до крај на животот затоа што не може да го осудат повеќе.
Ќе биде во затворена психијатрија.
И народот се бунеше.
Факт е дека е тоа мн. интелигентно суштество.
За да не биде во затвор ќе изглуми дека е психички болен за да биде во психијатрија,
каде нормално условите за живот се многу подобри.
 

Keepitreal

Полноправен Член
3 мај 2013
78
38
18
Се бара кили, да ја каже светата изјава . Ма немој да ме је..ш бре !
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Значи и БИЛ и небил во право што ги убил ? Така или неубо те разбирам ?
ќе навлеземе во религија малку, ама таков ми е одговорот. Факт е дека муслиманите водат тивка војна т.е. се населуваат и се котат ко зајци со цел да го контролираат светот (секое 5-то име во Европа е Ахмед). Во Норвешка е многу лесно да побараат азил затоа што е отворена земја. Последните 10тина години таму норвежаните стануваа малцинство поради отвореноста на земјата. Кога ќе размислиш и не е баш пријатно некој доселеник што вчера дошол да ги ужива истите права како и ти што си допринесувал за истата таа земја од раѓање. Брејвик беше еден од тие на кои не им е сеедно и се против отворената политика на државата и го направил тоа што го направил. Не можам да кажам дека убаво направил што убил 40 души, ама не можам ни да го обвинам што го засега иднината на својата земја.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Јас не сум ниту дел од некој истражувачки служби, не сум ни судија. Така одлучија оние органи кои се задолжени за таквите одлучувања и јас им верувам.

Тоа значи дека јас ако сакам да придонесам за доброто на Кичево (да станеме повторно мнозинство), треба да застанам, да се изнаоружам и да одам во БелаКула, Раштани, Зајас, и да ги суредам сите Албанци?
Значи, така ќе имам доволна причина и да убивам новороденчиња, деца од 9 години, тинејџери...
Дај не ме заебавај...
Кој и да се причините, убиството не е решение.
А смртната казна што е? Убиство? Одлучи се аркантосе.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Подржувам во одредени случаи ! Мое мислење е тоа што го направил да се казни соодветно со иста мера.
Ако се казнува со иста мера, тогаш кој ќе му го одземе животот на тој што ќе ја спроведе смртната казна?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Keepitreal and melpomena

Keepitreal

Полноправен Член
3 мај 2013
78
38
18
Тоа е веќе политика, не религија. Нас не дупат политичарите, не малцинствата. Толку добро манипулираат што им го испрале мозокот на 80% на народот. Јас се бунам за тоа што убил 40 души небитно дали муслимани, будисти, атеисти или незнам што и е казнет 7 години. Мислам ова е смешно и тоа не за обична насмевка туку за иронична. Не е тој орган кој треба да им пресуди нив. Се знае кој треба. Јас велам ако си убил човек ти по дали 5,7 или 10 години ке излезеш, а што праиме со човекот што си го убил. Религија,демократија и ред глупости на страна, каде е правдата? 40 души убива а 7 години е казнет, тоа е соодветна казна ? Тоа ли е прада ?