Свадба - да или не? | Црнобело Форум

Свадба - да или не?

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,276
9,119
1,683
Јас не би правел воопшто, и покрај тоа што ме сметаат за изразито романтична особа, но што ако идната сопруга си има свои замисли за тоа, отсекогаш мечтаела за свадба, за свадбарски фустан, за сета церемонија? Би требало да и се скрши филм скроз а тоа некако не е добар почеток на брак.... компромис?!
А ти би зел некоја што повеќе се радува на невестинскиот фустан отколку на самиот чин свадба. Подобро да се спречи отколку да се лечи.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,217
753
А ти би зел некоја што повеќе се радува на невестинскиот фустан отколку на самиот чин свадба. Подобро да се спречи отколку да се лечи.

А ти би раскинал со некоја само зошто сака да облече бел фустан?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

rain-bow

Истакнат Член
21 ноември 2014
174
79
338
Ние не сакавме свадба, ама ете паднавме на испитот. Единци сме и двајцата, па сакаат да се потрудат се да ни овозможат. После сакавме помала, ама ни тоа не ни успеа, едноставно не иде никогаш по планот. Најдобро е само регистрација, без ништо додатно, ама ние едноставно не можевме да се расправаме дома.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,017
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Како што поминува се повеќе време, се помалце сакам свадба. Сакам да го прославам моментот, но тоа да биде преку ручек/вечера со најтесниот можен круг на најблиски. Сакам да носам бел фустан, не мора да биде тоа класичен невестински, но сепак сакм да изгледаме како невеста и младоженец. Во попладневните часови матично, а потоа вечера. Најубаво.

Никогаш не би дала 3000 евра (што е стандард за една обична свадба со сите детали) за свадба. Подобро би потрошила 1000-1500 за ова погоре напишаното, а со остатокот би заминеме некаде на патување. А да собирам 200 луѓе и да ги најдам и напијам... НИКОГАШ.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and Saladin

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,334
1,964
1,133
Како што поминува се повеќе време, се помалце сакам свадба. Сакам да го прославам моментот, но тоа да биде преку ручек/вечера со најтесниот можен круг на најблиски. Сакам да носам бел фустан, не мора да биде тоа класичен невестински, но сепак сакм да изгледаме како невеста и младоженец. Во попладневните часови матично, а потоа вечера. Најубаво.
И јас го имав истиот став кон свадбите и го направив она што го напиша ти...
Се’ на се’ 25 луѓе...буквално најблиските...матично, па после во ресторанче со интимна атмосфера...мсилам дека поубаво неможеше да биде...опуштено, слободно, расположено...
А да,и јас сакав некој бел/беж (не класичен невестински) фустан за на крајот да испадне бордо :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Јас не сакам некоја голема свадба. Сакам некој или вечера во некој интимен ресторан и матично со 30 максимум 40 луѓе.Ама мајка ми и покрај толку молби од моја страна да не вика подалечни роднини,комшии и што ти не,си викнала,ама знам дека нема да дојдат,освен некои и затоа сега ќе бидат 50-60,ако не и повеќе.100 пати им имам кажано ако се сакаме можеме да живееме заедно и без тој лист хартија,на кој се регистрираш.
 

MacedonishQueen

Истакнат Член
17 јуни 2015
205
131
143
Зарем не? Секако да!
На секоја девојка му е сон да се види во бела венчаница а и мислам дека секоја девојка сонува за денот на свадбата. Тоа е најубавиот ден од твојот живот, ден кој ќе се памети засекогаш. А тоа адети, се интересни работи :)
Не е битно колку луѓе има, битно е ти да си поминеш убаво бидејќи овај ден ти се случува само еднаш, еднаш се доживува таа возбуда. :sreken
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Јас сум за да.
Кога би било не, сите би доаѓале дома да ти честитаат и поголем би бил трошокот. Вака сите во кафана среќни и радосни, плус не е како порано сега кога им оделе на свадба со сервис за кафе или со пегла за алишта. Сите имаат придобивка од свадбата. Брачеда ми ќе се мажи за два месеци и баш муабетот го правевме со повозрасни. Подобро свадба, од колку села година дома да ти се врткаат луѓе за честито. :)
 

MATEJA

Член со 30 казнени поени
29 мај 2014
280
247
353
NE zatoa sto modernite luge ne pravta svadbi so onie selki iliteni obicaiii i ne bi pravela.