1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Свадба - да или не?

Дискусија во форумот 'Свадба' започната од Јаболче, 31 октомври 2013.

 1. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,203
  Допаѓања:
  2,278
  Што се однесува до мене никогаш не би имала свадба. Но кога би морала би ја направила само ради партнерот (доколку сака и тој) и родителите (да се порадуваат).
  Немам ништо против традиционалните свадби само што пола и повеќе од обичаите што се применуваат не ги ни знам, а да ги учам не би се нафаќала но еве ако треба и тоа би го направила само сите да се задоволни мене и така и така тој чин многу не ми значи, тоа е чиста формалност малку дотерана.
   
 2. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266

  Многу поучни содржини на линкот :cool:
  Може и на тој начин, иако би било малку грубо... добар начин е контрафилм при што би се споменале демек моите замисли, нормално бизарни и скапи, колку да се поништи филмот...
  Имам кошмари од некои свадби на кои што сум бил, требаше со време да си направам магентна резонанца :( сега можеби е доцна , 6 часа изложеност на турбо фолк и полупијани ружњикави сурати...

  Читам и се чудам, скромна свадба било 150-200 души, на стадион во македонија не се собираат на фудбал ни пола од тоа... каква би била нескромна, изнајмување на спортска сала и автобуси?!
   
 3. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Убаво е да е така,но доколку во случајот тие ја финансираат свадбата,незнам дали ги прифакаат апсолутно замислите на децата.
  Нели за нив цел живот нивните деца се деца.
  Ако тие решиле да си ги канат роднините и пријателите до бројка 200 најчесто е по нивно.
  Тој е ден на младоженците ама сепак тој ден и за нив има значање во смисол горди родители па да ги почастат своите блиски на тој ден.
   
  На MoonFairy, alba и Saladin им се допаѓа ова.
 4. Farfalla

  Farfalla Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  455
  Допаѓања:
  1,012
  Сакам свадба, и ќе правам свадба.
  Без помпезности, скромна, без тематска обоеност. Иако моите не би сакале, ќе си се финансирам сама, т.е. сами со момакот.
  Сакам да го прославам денот и чинот на стапување во брак, со најблиските околу мене, а тоа би значело до 150-170 гости од двете страни (максимум).
   
  На Јаболче му/ѝ се допаѓа ова.
 5. goodgod

  goodgod Истакнат Член

  Зачленет на:
  26 декември 2012
  Мислења:
  433
  Допаѓања:
  302
  Потполно не точно.

  Зашо мислиш така на пример?
  Познавам луге што не се правиле свадба, и знам што не планираат свадба, без разлика на родителите што тука немаат врска поврзано со свадбата.
   
 6. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Така нека е кога финансираат тие.

  Јас ваљда кога ќе стигнам до тој чекор во животот, нема да чекам од нив да ми ја направат свадбата.
  До душа никогаш не сум ни чекала на нив, ама тоа е друга приказна. За мене лично е тоа што го пишувам на темава, дека не дозволувам друг да ми се меша и да ми вика стринки што прв пат ги гледам, па макар и да докажел со тоа колку горд родител е. Ако условот за помош при свадбата е тој со стринките, подобро и да не ми помагаат.
  Се разбира дека има исклучоци како и секогаш, за тоа нема збор, ко во случајов што излегов јас исклучок, пошто сите свадби биле диктирани и финансирани од родителите.
   
 7. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,624
  Не, мојот поим за свадба повлекува и собирање по дома во неколку етапи, не значи дека свадбата е по „класичен“ традиционален пат.
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Јаболче

  Јаболче Полноправен Член

  Зачленет на:
  8 октомври 2013
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  23
  Мене ми е преку глава од клише свадби. 5 саати оро и пријатно. Или 3 саати оро 2 саати Роки со бендот или Тумбао салса бенд. А, не ги бива. Досадно е. Монотони се свадбите. И месото прелиено со сос од печурки. И похованиот кашкавал и пирошката. Ох. Креативност некоја?
   
  На JaMi, Outrider и True_Blood им се допаѓа ова.
 9. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  Јас не сакам свадба, нит да ја правам нит да идам на нечија. Едноставно не сум човек за такви собири.
  Не сакам да правам зашто не поднесувам гужви, лигави ми се сите обичаи, одвратни сите диктирања од знајни и незнајни стрини и тетки како треба да се направи нештото, не сакам кршење витки снаги пред влез, кревање запотени мишки, цветни кошули и плескавица со компири у чинија.
  И најважно, не сакам толку пари лупнати за еден ден на кој сите и онака ќе му најдат замерка и најголемиот дел од него ќе помине во фаќање забелешки и трачање...

  Евентуално некој ептен мал собир на најблиските.
   
 10. Sesil

  Sesil Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  298
  Допаѓања:
  230
  НЕЕЕ!!! Да споделувам така интимен чин со луѓе шо никогаш дотогаш не сум ги видела и никогаш повеке нема да ги видам - нема шанси. Може да се направи скромна прослава со најблиските, максимум 50сетина души. Реално и со толку луѓе може секојдневно да кумуницираш и да бидеш близок и да ти е мерак да се опуштиш пред нив. А одење по невеста,бел фустан и ред други клишеа не идат во предвид.
   

Сподели: