1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Свадба - да или не?

Дискусија во форумот 'Свадба' започната од Јаболче, 31 октомври 2013.

 1. Јаболче

  Јаболче Полноправен Член

  Зачленет на:
  8 октомври 2013
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  23
  Свадба - Веселба која мора да се направи за да се прослави бракот од мерак на младите и семејството или наметната традиција која претставува "терет" и замор?
  Еден ден измачување од утро до мрак со минимум 200 гости од кои 50% ги гледате прв пат во животот?
  Кој е вашиот став? Каков тип на свадба вие сакате/сте имале?
   
  На Podem му/ѝ се допаѓа ова.
 2. goodgod

  goodgod Истакнат Член

  Зачленет на:
  26 декември 2012
  Мислења:
  433
  Допаѓања:
  302
  Типувам за НЕ!
  Многу глупости на едно место, освен јадењето и пиењето. Глупа музика, други луге и ја да се веселам таму пред нив? -НЕ!

  Ако у животот правам свадба нема да биде како сите едноставни сигурно ке биде некоја друга измислена од мене и партнерот, и ќе има малце луге, онака за наш кејф!
   
  На пријателство, Anakin, Podem и уште 1 член му се допаѓа ова.
 3. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,621
  Ај прашајте ги родителите дали нејќеле нивните деца да имаат свадба...

  Објективно свадбата се прави, кад тад. Можеби не е на денот, можеби е во етапи. Но нема шанса да се избегне.

  Субјективно е на што би изгледала истата. Најчесто младоженциве (посебно од попрозападњачки настроените култури) сакаат да изгледа што поскромно. Зависи факторот родител колку би се сложил за таквиот вид на свадба, ма колку и да младоженците одат против нивните желби.
  Од моја гледна точка, сум бил двата вида на свадба (во наше поднебје). Посекако дека на скромните поубаво сум поминал, поради субјективни причини кои најпрво е дека не сум некој традиционалист, второ повеќе гледам кон космополитската страна, трето, не поднесувам секаква манифестација која потегнува многу протрачано време (под протрачано мислам на стварно разумно непотребни).
   
  На diduv4e, Anakin, Podem и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Нормално дека да.
  Кој рекол дека свадбата мора да биде по воља на родителите (па и зар уште го има тоа) не се венчаваат тие, ни па имаат право да решаваат каква ќе биде, ни па ти имаш обврска да им удоволуваш на тој ден.
  Не знам што да кажам навистина, свадба мене ме асоцира на нешто убаво и вечно, никако на наметната традиција што претставувала терет и замор. Па прославуваш љубов, не порази и неуспеси па да ти биде терет.

  Кој како си милува, не мора да значи дека ако сите свадби се исти дека мора и нашата.
  Какви 200 гости, не се венчава пепелашка со принцот. Доста ми е потесниот круг на фамилијата и пријателите.

  Мене лично само тие адети ми се по малце застарени и напорни, одење по невестата, па тука цели сценарија, па играње ора пред комшиите.. Ехеее. Ама не значи дека не сакам свадба.
  Ќе имам свадба секако, на мој начин, со музика каква што си слушам/е, луѓе кои сакам јас да ги викнам и на место што јас ќе си го изберам.
   
  На Stojne му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Свадба? Со оглед на тоа дека имам 17 први братучеди од страната на татко ми и 4 од страната на мајка ми. Самото тоа покажува дека свадбата би била преку 100 гости само најблиски роднини. плус пријатели, колеги од работа, се на се 200 од моја страна.
  Фактички тоа би била свадба со 300 гости.
  ***
  Затоа мојата свадба би била мала. само најблиските. Одбран круг. Парите не растат на дрво. (Влав сум барем 50%).

  И онака свадбата е: Двајца луди и двеста гладни.
   
  На Photographer му/ѝ се допаѓа ова.
 6. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  Ја би у посебан дн да се иде у општину, за у цркфу незнам, не би ишја там да ми чатиф пијани попови.Значи тија глупости идење по снашку, глупи адети и остали стфари НЕ. А може и матичар да дојде у ресторан и там да си се потпишете. Мала сфадбичка сс најблиски људи, музика полајт настроена, а не да ми поеф мало виски мало кока кола.
  Наши сфадбе су срање, исрекно, почни од адети и миљон мрцварења, па сфе до музику.Цел дн ни трае сфадба бре, од сабајле па сфе до афтер куде млади.
  Јасно и гласно, дојдете у ресторан у толко, ке поседимо, ке пиемо и куснемо, кој е по играње нека крши штикле и ципеле и на крај ке броимо паре hahaha Најсрање ми е тој, поклон у плико цццц
   
  На Stojne, MoonFairy, Prashina и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  Лично, не гледам зошто да не. Убаво е таков ден да се обележи и прослави.
  Но! Кога зборувам за свадба, мислам за веселба со најблиските, оние кои навистина се радуваат за тебе и секогаш биле тука, пристојно музиче и убав амбиент.
  Едноставно, приватно и пристојно, тоа ми се трите збора за перфектна свадба. По можност на отворено.
  Мене би ми претставувало огромен терет да терам секакви адети што потекнуваат уште од турско, да гледам да удоволам на 300 гости од кои 200 првпат ги гледам оти само за свадбата им текнало дека се роднини/пријатели. Не сакам да носам осило на глава, пердуви од паун и завеси околу мене.
  Искрено и не ги знам толку сите тракатаници, ама од она што знам, најдебилно ми е ко некоја кокона да седам заклучена во соба, а надвор буквално да се пазарат за мене небаре на сточен пазар за кравата-музара се ценкаат.
  Не сакам ко череша да се корнам од корен дури гостиве носталгично лијаат солзи, ниту пак „Од овој ден“ да ми ја свират на уво дури сопругот заносно ме гледа.
  Не сакам слики од типот „Пепељуго на длану мом у облацима белим“ и остали фотошоп тракатаници со шкљ романтика и гости наредени за сликање ко восочни фигури. Сакам фотограф што уметнички ќе ја долови секоја емоција, да имам нешто за паметење, да можам да погледнам рандом слика и да речам „Аха, да, тоа и тоа се случуваше овде.“ Не знам што конкретно би сакала, ама затоа точно знам што не сакам.
  Здравје, уште ми е прерано и да мислам за тоа...чек прво да се најде херојот. :biggrin
  р.ѕ. Не сум сигурна, ама мислам имаше слична тема.
   
  На MoonFairy, Црвена и Хоуп* им се допаѓа ова.
 8. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,621
  Си била кај другарки на свадба? Си ги прашала кој повеќе се нервира за свадбата, кој организира, кој вика стрини, баби, пријатели?
  Традиционалната свадба итекако зема замав уште повеќе. Само може да биде прекината поради како што горе кажа Аквариус - немањето на економски средства. Само... и за тоа се креваат кредити. Ако се нема презадолженост предтоа не?
   
  На Aquarius му/ѝ се допаѓа ова.
 9. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Свадба? Не. Барем не сум во план некогаш да правам. Кај мене у фамилија гледам се одбегнуваат свадби зашто ете им било поубаво да си се соберат дома најблиските 30тина луѓе и да си направат една гозбичка мераклиска. Мене ми е глупаво да правам веселби и да напојам и најадам 300 луѓе кои првпат ги гледам у живот и нема да ги видам никад више, а они као демек пијат и јадат за мојата среќа. Пфффф.
   
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Не сум била.
  И чудно ми е сеуште како може некој да дозволи неговите да му ја диктираат свадбата!?
  Да ми викаат стринки и бабички без да се консултираат со мене? Да се нервираат зошто не е по нивно на таков ден?
  Сигурна сум дека се малце такви родители.
   

Сподели: