Расизам, национализам, верска нетрпеливост

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,635
5,809
1,153
27
Western Sky, Land of Oz.
Јас на сите му кажував дека сум марсовка по националност( ко од марс падната) и дека се шо гледам е дека секој ден се разденува и стемнува и сите ме сметаја за будала .
И за да се смени то , се преправам дека сум иста ко нив , не дека мислам исто ко нив , ама ми се смачи да му го откривам универзумо , и на нивните смрдливи коментари и нечовечки само си почутувам оти ми се смачи да му објаснувам колку се тесни во мозоко и дека шо и да се и нив еден ден че ги јада црвите в гроб оти нема да се смена и неам друга опција освен игнор или в лице да му се смем со некој саркастичен коментар .

Од друга страна , сакам да си живем со сите , ама како ,на пример со албанциве , проблемо е шо знам дека секој од нив би го запалил знамето на земјата од кај шо го јада лебо , и ги гледаш полни се со албански знамина , ако нека му стој , ама ако сака соживот оти не го кла македонското знаме до албанското туку само нивното , тие се тие шо сака да се дела и не ми е јасно како можа да не го кла знамето на државата во која цел живот растеле .То е то шо го мислам за нив и секош че го мислам, не ги мразам ама не можам да не чуствувам револт према нив.
Подобро нека ме сметаат за будала отколку да се самозаќутувам поради тоа што размислувам поинаку од мнозинството. Па дека сите размислуваат така гледам ни цути опшеството.
За болдот би сакала да прокоментирам дека тоа што е со сино , автоматски го поништува претходното. Не се сите луѓе исти. Зарем не си помислила дека можеби ете некој со албанска етничка припадност не се смета за ,,марсовец", како самата што се нарекуваш и не го интересираат националности а уште помалку палења на знамиња и слично? И дека истиот смета дека таквите се ,,тесни во мозокот", и дека тоа се низа ,,смрдливи" коментари? Не ми делува на преправање, напротив на силна етничка предрасуд и генерализација.
 

Furby

Полноправен Член
26 јуни 2013
96
92
18
28
Подобро нека ме сметаат за будала отколку да се самозаќутувам поради тоа што размислувам поинаку од мнозинството. Па дека сите размислуваат така гледам ни цути опшеството.
За болдот би сакала да прокоментирам дека тоа што е со сино , автоматски го поништува претходното. Не се сите луѓе исти. Зарем не си помислила дека можеби ете некој со албанска етничка припадност не се смета за ,,марсовец", како самата што се нарекуваш и не го интересираат националности а уште помалку палења на знамиња и слично? И дека истиот смета дека таквите се ,,тесни во мозокот", и дека тоа се низа ,,смрдливи" коментари? Не ми делува на преправање, напротив на силна етничка предрасуд и генерализација.
досега никој не сум сретнала албанец шо е исклучок , ако познаваш некој таков кажи ми , а сум барала , верувај ми ..... зато напишав така ...на сите албанци овде албанија и албанскио јазик му е на прво место па после сето останато...некој од нив не зна ни македонски иако живееле цел живот овде , во таква заедница се растени ...

Баш некни ме аднал некој од нив на фб , зошто појма неам, и одам да му видам во слики , си истетовирал албанско знаме на раменото и се сликал , а македонското никаде го нема иако овде е роден и живеј цел живот ...

Неам ништо против ама неам и многу за нив добро шо да кажам .....
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,154
7,681
1,183
земјата на чудата
досега никој не сум сретнала албанец шо е исклучок , ако познаваш некој таков кажи ми , а сум барала , верувај ми .....
Дали воопшто си запознала лично албанец како поединец?
Како можеш така да ги групираш луѓето?
Ти мислиш дека си подобра од некоја албанка или турчинка?
Само затоа што си македонка?
Освести се и не збори глупости.
Би требало да се засрамиш со таквите гледања на работите.
 
  • Like
Реакции: Luckky

Furby

Полноправен Член
26 јуни 2013
96
92
18
28
Дали воопшто си запознала лично албанец како поединец?
Како можеш така да ги групираш луѓето?
Ти мислиш дека си подобра од некоја албанка или турчинка?
Само затоа што си македонка?
Освести се и не збори глупости.
Би требало да се засрамиш со таквите гледања на работите.

Сум запознала и сум имала и колешки ...
И кај незе и е полн профило со албански знамина појче отколку со нејзини слики ...
И мајка ми работи со нив и му нашла карта од голема албанија во книгите .
Јас треба да се засрамам или ти шо браниш вакви лујџе ?
Плус десетмина загинаја 2001 шо не бранеја од нив , од мојо град.
И министеро , шо е еден од нив , радо би одел во Слупчане , отколку да му однеси цвејче нив шо ја бранеле замјата од таквите ко него .
Навистина се страмам од таквите ко тебе .
И не се страмам да си го кажам своето мислење ама и тебе че те видам дали че немаш такво мислење ако му го отепале таткото на некој шо си го познавала , или на некој твој близок.
Или дали че немаш предрасуди , ако некој ти го палел и ти го плукал знаметоа од тука леб јадел , еве не мора кон сите албанци , само кон припадници на учк , а ретко кој е албанец а нема идеи од учк .
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,154
7,681
1,183
земјата на чудата
Сум запознала и сум имала и колешки ...
И кај незе и е полн профило со албански знамина појче отколку со нејзини слики ...
И мајка ми работи со нив и му нашла карта од голема албанија во книгите .
Јас треба да се засрамам или ти шо браниш вакви лујџе ?
Не бранам никакви лујџе се работи за расизам во случајов.
За мене сите луѓе се ЛУЃЕ.
Не ме интересира што вика Рајко,Јанко и Петко што ќе кажеш ти или било кој друг.
Мислам дека треба да се освестите малку.
Таа омраза измеѓу не води никаде.
Се додека постојат такви како тебе ќе постојат и војни измеѓу лујџето.
Најдобрата другарка ми е албанка.
Замисли.Израсната сум со нејзината фамилија и никогаш не дошло до моабет од видот ти албанка ја македонка.
Шефот ми е албанец.
Подобар и помудар шеф од сите останати кои до сега сум ги имала.
И моабетов ти е ептен без врска.
 
  • Like
Реакции: Luckky

Furby

Полноправен Член
26 јуни 2013
96
92
18
28
Не бранам никакви лујџе се работи за расизам во случајов.
За мене сите луѓе се ЛУЃЕ.
Не ме интересира што вика Рајко,Јанко и Петко што ќе кажеш ти или било кој друг.
Мислам дека треба да се освестите малку.
Таа омраза измеѓу не води никаде.
Се додека постојат такви како тебе ќе постојат и војни измеѓу лујџето.
Најдобрата другарка ми е албанка.
Замисли.Израсната сум со нејзината фамилија и никогаш не дошло до моабет од видот ти албанка ја македонка.
Шефот ми е албанец.
Подобар и помудар шеф од сите останати кои до сега сум ги имала.
И моабетов ти е ептен без врска.
Почнавме со примери...

Еве тетка ми од Косово...мажена е за србин
И тие така си живееја со Албанци комшии си беа...врата до врата ...само зидо ги делеше ....
И сета живеачка како шо ја опишуваш ти ....
И ко избувна војната , и бувнаја в стан , со пушката и ги иселија .....
Се разбегале по влечки , ништо не зеле , одвај се нашле оти се разбегале на сите страни ....
Истите тие комшивки шо ги опишуваш ти , шо ти се чини дека на мува нема да згазна....од нивнио сопствен дом со пушка ги иселија ....
И сега кој е крив , војната и тетка ми шо си купиле стан до нивнио .

Не реков дека ги мразам сите албанци , ама ете има нешто во мене шо ми вели дека не ми го мисла арното .

И шо солиш памет во темава нема да испрајш криви дрини и појче да нема војни , ниту па да му ги испрајш карактерите на лујџето ниту па да има сите ко твојто мислење.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,154
7,681
1,183
земјата на чудата
Ќе го цитирам ShakaZulu и ќе престанам да коментирам затоа што навистина ме иритираат вакви расистички,нацистички и незнам иште какви глупи мислења.
Едно време и јас мислев така,но кога ги запознав луѓето како луѓе(а не лујџе)
го променив мислењето.

"Кога 99.99% од сите луѓе на планетава а не само кај нас ќе си расчистат во главата дека сите имаат едно срце и крвта им е црвана тогаш можеби ова ќе биде реалсност... до тогаш само поединечно ќе си кажуваме како нас ни одговара а ова подолу ќе ни биде секојдневие..."
 
  • Like
Реакции: ShakaZulu, Luckky and Furby

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
680
1,288
1,093
your nightmares....
Да сум расист и имам верска и национална нетрпеливост не кон тие што се различни по боја туку кај тие што ни ја јадат душава у државава..
Исто и јас.

И нека ми каже некој што е национализам пошто мислам дека е натрапник во насловот? И што има лошо во национализмот, се додека е умерен и не претставува омраза?
 
  • Like
Реакции: Furby

Furby

Полноправен Член
26 јуни 2013
96
92
18
28
Исто и јас.

И нека ми каже некој што е национализам пошто мислам дека е натрапник во насловот? И што има лошо во национализмот, се додека е умерен и не претставува омраза?
Национализмот се појавил во Европа во 19 век и претставувал општествено-политичко и културно движење на граѓанските класи кои што се бореле за будење на националната свест, за заштита на националните права и за создавање на национална држава.
Во поекстремни случаеви национализмот претставува идеолошки и политички израз на затворањето, самодоволноста и култот на сопствената нација што се карактеризира со национал и со потценување на правата и вредностите на другите нации.

И нацисти потекнува нациосоцијалистичката партија. :)
 

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
680
1,288
1,093
your nightmares....
Национализмот се појавил во Европа во 19 век и претставувал општествено-политичко и културно движење на граѓанските класи кои што се бореле за будење на националната свест, за заштита на националните права и за создавање на национална држава.
Во поекстремни случаеви национализмот претставува идеолошки и политички израз на затворањето, самодоволноста и култот на сопствената нација што се карактеризира со национал и со потценување на правата и вредностите на другите нации.

И нацисти потекнува нациосоцијалистичката партија. :)
Благодарам, но повеќе ме интересираше кој како го разбира, не како копиран од википедија текст.
 
  • Like
Реакции: Хоуп*