Прашања и помош околу мобилни телефони | Црнобело Форум

Прашања и помош околу мобилни телефони

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,276
9,119
1,683
Морам да си кажам дека си имам голема мака со телефончето :(
Преку ноќ престана да дозволува да си инсталирам работички :(
Денес сакав да инсталирам Audiko за рингтонови што е она, и ми покажува вака „Error: Couldn't instal on USB strage or SD card"
Јас мислев дека се работи за тоа дека немам меморија. Не е до тоа, проверив си имам скоро гига слободни...
Ако знае некој да ми помогне ќе ми биде мило.

Дали проба со вадење на мемориската картичка и повторно ставање во телефонот?
Settings >> Storage >> and Select Unmount SD card

1: setting
2: storage
3: in sd card storage part unmount sd card
4: install your desire applications
5: mount sd card
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,259
2,354
1,153
Skopje
www.facebook.com
Ми пукна т.е малку се скрши екранот на телефонов. Се уклучува но нема слика т.е не функционира екранот се е бело со црни ленти кај што е пукнато. Би имало чаре за него ако го однесам на сервис или па да го фрлам?
 

Lady*

Староседелец
1 април 2012
1,965
6,158
1,133
Ми пукна т.е малку се скрши екранот на телефонов. Се уклучува но нема слика т.е не функционира екранот се е бело со црни ленти кај што е пукнато. Би имало чаре за него ако го однесам на сервис или па да го фрлам?

Има чарее, на една другарка и се случи истото, го однесе на сервис и и земаа околу 500 денари :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Црвена

red dragon

Староседелец
27 март 2013
140
129
643
33
Пред 7 месеци ми е украдена нокиа Н 97 ја пријавив во полиција и т-мобиле и досега ништо. Прашањето ми е дали е можно пошто имам слушнато дека на некој начин се менувал или прикривал постоечкиот ИМЕИ на мобилниот и ако се користи кај нас на некој од операторите нема да можат да го откријат и да ми го вратат мобилниот???
 

Alex2050

Староседелец
27 јули 2013
14
2
603
пред лаптопот
www.crnobelo.com
Пред 7 месеци ми е украдена нокиа Н 97 ја пријавив во полиција и т-мобиле и досега ништо. Прашањето ми е дали е можно пошто имам слушнато дека на некој начин се менувал или прикривал постоечкиот ИМЕИ на мобилниот и ако се користи кај нас на некој од операторите нема да можат да го откријат и да ми го вратат мобилниот???

Ако тој што ти го земал телефонот го сменил ИМЕИ-то на телефонот нема да можеш да го најдеш. Незнам колку си информиран но една пријава трае еден месец така треба секој месец да пријавуваш во полиција за мобилинот, а и за да го бараат мора да биде активен телефонот... малку да ги позамараш малку па ке се ангажираат и ке го најдат, едиствено ако не фатил нозе надвор од Македонија .
 

Alex2050

Староседелец
27 јули 2013
14
2
603
пред лаптопот
www.crnobelo.com
ZTE BLade 3 при активирање на wifi ми прави reboot исто така ако ми стои подолго заклучен исто прави reboot.
направив factory reset форматирав и мемориска и пак исто го прави.
Да не знае некој нешто како да се оправи ова или да го носам на сервис и да бидам месец дена без моб -.-
П.С. кога ќе направи reboot ми цица 50% од батеријата.
фала однапред :D
 

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,443
2,543
1,133
ZTE BLade 3 при активирање на wifi ми прави reboot исто така ако ми стои подолго заклучен исто прави reboot.
направив factory reset форматирав и мемориска и пак исто го прави.
Да не знае некој нешто како да се оправи ова или да го носам на сервис и да бидам месец дена без моб -.-
П.С. кога ќе направи reboot ми цица 50% од батеријата.
фала однапред :D

Го имам истиот телефон,и немам никаков проблем.Изглеа ќе мораш да го носиш на сервис :unsure
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alex2050

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
818
535
1,103
32
Скопје
Како што разбрав сакаш да разговараш во роаминг, а да не ти троши?
Не туку да не му треба интернет wifi апликацијата да си работи најнормално во ofline како што би работела и со интернет.