Постои ли задгробен живот?

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
683
1,287
1,093
your nightmares....
фала на совет .. имам уште многу од животот (се надевам) .. имам свое мислење ..и го кажав тоа .. и со текот на годините најверојатно и подобро информирана личност ќе станам .. ама тешко со некои како на форумов ..го кажав само своето мислење ..не тврдење .. така што ..убава вечер .. :)

Со кои е толку тешко, јас само си поставив прашања, пошто гледам си читала нешто што јас не сум, не би требало да е тешко да одговориш. (wasntme)
 

AnGelgirl24

Нов член
16 јули 2013
29
17
3
А кога е судниот ден ако смеам да прашам?

о.О зезаш .. ?

Со кои е толку тешко, јас само си поставив прашања, пошто гледам си читала нешто што јас не сум, не би требало да е тешко да одговориш. (wasntme)

види..не се правам паметна или нешто..кажав МИСЛЕЊЕ .. и не сум професор ..свештеник или нзм што па да можам на се да одговорам .. кажав само МИСЛЕЊЕ ..
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
види..не се правам паметна или нешто..кажав МИСЛЕЊЕ .. и не сум професор ..свештеник или нзм што па да можам на се да одговорам .. кажав само МИСЛЕЊЕ ..

Драга AjGelgirl24 со најдобра намера, сфативме дека секој има право на свое мислење, всушност тоа одамна го знаеме. Ама ако мислиш само да го искажеш истото а да не дискутираш со различно од твоето, тогаш тоа не се прави на форум. Aко некој има поразлично мислење и те како можеш повеќе да научиш, пробај да размислуваш во таа насока па да видиш до каде ќе те доведе.
да..предвидено е .. нзм дали конкретно со библијата..ама да..многу работи се предвидени ..со библија..и други религиски книги..како што беше предвидено со Обама .. само што не е 100% сигурно дали се работи за него ..
Да, Библијата, Куранот, Талмудот итн се одлични книги со одлични морално-филозофски сфаќања. Но на тоа остануваат. Изборот на Обама, е нормална работа. Зошто човек би требал да биде делен по расна основа? Дали ако кажам дека утре САД ќе има и Кинез за претседател, јас сум пророчица? Едноставно нема основа. Ако човештвото се стреми кон претопување на расните,половите и верските разлики и создавање на меѓусебен соживот тоа е разумен и нормален избор. Обама победи дека според граѓаните им нуди подобра перспектива, а не дека е дел од некое си пророштво.

може си се телепортирала од минатото и не гледаш .. зар треба да се збори .. глад ..војни.. делби .. омраза .. себичност .. убиства .. и мн други работи .. според Библијата..се приближува Судниот ден ..
Морам и за ова да те цитирам. Дали тоа ги прави сите автори на дистописки романи пророци? Орвел, Хаксли, Мур, Етвуд, Ловри итн? Па случувањата кои моментално го тресат светот со прислушкувања, заплашувања и тоталитарност не е токму тоа за кои тие пишувале во своите книги пред 40,50,60 години?
Од друга страна, што правиме со оние луѓе што не веруваат во Библијата? Дали и за нив се приближува Судниот Ден?

Не го наметнувам моето мислење, напротив крајно го почитувам твоето туку ме интересира твоето гледање на овие прашања. Затоа и сме тука, да развиеме дискусии.

Во врска со темата, мислам дека се имам изјаснато. Не верувам дека постои задгробен живот. Енергијата го движи човечкот организам, по настанувањето на смртта, таа го напушта телото, а тоа се распаѓа и тоа е тоа.
 

AnGelgirl24

Нов член
16 јули 2013
29
17
3
Драга AjGelgirl24 со најдобра намера, сфативме дека секој има право на свое мислење, всушност тоа одамна го знаеме. Ама ако мислиш само да го искажеш истото а да не дискутираш со различно од твоето, тогаш тоа не се прави на форум. Aко некој има поразлично мислење и те како можеш повеќе да научиш, пробај да размислуваш во таа насока па да видиш до каде ќе те доведе.

Да, Библијата, Куранот, Талмудот итн се одлични книги со одлични морално-филозофски сфаќања. Но на тоа остануваат. Изборот на Обама, е нормална работа. Зошто човек би требал да биде делен по расна основа? Дали ако кажам дека утре САД ќе има и Кинез за претседател, јас сум пророчица? Едноставно нема основа. Ако човештвото се стреми кон претопување на расните,половите и верските разлики и создавање на меѓусебен соживот тоа е разумен и нормален избор. Обама победи дека според граѓаните им нуди подобра перспектива, а не дека е дел од некое си пророштво.


Морам и за ова да те цитирам. Дали тоа ги прави сите автори на дистописки романи пророци? Орвел, Хаксли, Мур, Етвуд, Ловри итн? Па случувањата кои моментално го тресат светот со прислушкувања, заплашувања и тоталитарност не е токму тоа за кои тие пишувале во своите книги пред 40,50,60 години?
Од друга страна, што правиме со оние луѓе што не веруваат во Библијата? Дали и за нив се приближува Судниот Ден?

Не го наметнувам моето мислење, напротив крајно го почитувам твоето туку ме интересира твоето гледање на овие прашања. Затоа и сме тука, да развиеме дискусии.

Во врска со темата, мислам дека се имам изјаснато. Не верувам дека постои задгробен живот. Енергијата го движи човечкот организам, по настанувањето на смртта, таа го напушта телото, а тоа се распаѓа и тоа е тоа.



Мило ми е што го почитуваш моето мислење .. и ме интересира и мислењето на другите .. не се ни обидов да наметнам мое мислење .. за Обама .. најмалку од се правам расна распределба..туку било пишано дека некој поинаков ќе дојде на власт ..нмв долга приказна .. не би продолжила со дискусија..ќе го задржам мислењето за себе .. позз :)
 

Harmonija

Истакнат Член
12 јули 2013
600
405
363
28
Самото име ни кажува, ЗАДГРОБЕН живот... а овој живот е предгробен, а "пред" стои обратно пропорционално од зад, така тие си ја подаваат топката... и се случува вечна променлива помеѓу животот и смртта... во која животот доминира, а смртта е рецесивна, исто како и боите. Додека белата ги содржи сите бои, црната ги покрива, а сивилото е пак лош период од секој процес на животот.... сивилото го нема во смртта... сивилото е карма... надвор од кармата се боите... во овој пред/зад гробен живот... :rolleyes:
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: AnGelgirl24

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Ко да не ни е доволен овој живот па уште и задгробен ни фали.
Ако случајно постои и ако е ист ко овој предгробниов одма у државен весник се откажувам и се селам на Марс. :)
А ако стварно постои тогаш се гледаме таму кој прв стигне нека чува место :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Од друга страна, барем според религиските норми, човек треба да си создаде пекол во овоземниот живот за да има барем минимални шанси да се квалификува за рајот небесен и животот вечен таму, меѓу анѓелите и девиците. А единствена гаранција се неколку збирки бајата блискоисточна митологија... не е нешто на кое може да смета човек...:D
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Од друга страна, барем според религиските норми, човек треба да си создаде пекол во овоземниот живот за да има барем минимални шанси да се квалификува за рајот небесен и животот вечен таму, меѓу анѓелите и девиците. А единствена гаранција се неколку збирки бајата блискоисточна митологија... не е нешто на кое може да смета човек...:D

Малку сумњам дека има таму девици :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Малку сумњам дека има таму девици :)


Наводно имало, барем според исламската митологија. Една од мотивациите за мачеништвото во име на Аллаах и работа во која веруваат милијарда и кусур муслимани ...