1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Постои ли задгробен живот?

Дискусија во форумот 'Досие X на форумот' започната од Natenceto, 21 април 2012.

 1. Natenceto

  Natenceto Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,029
  Допаѓања:
  1,193
  Што мислите дали постои рајот и пекол, како што не "лажеа" во приказните како мали?
  Морничаво ми е да ја отвара темава, прв пат во мојот живот искусив што значи да загубиш премногу сакан човек во својот живот.
  Знаеме за белата светлина на крајот од тунелот, но за рајот и пеколот?
   
 2. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  Незнам. Неможу да кажу и дека постои, и дека не постои. Никој не се е вратија од тамо да потврди...
   
  На Aaliyah, КрисТина К., VULKAN-PEPEL и уште 7 други им се допаѓа ова.
 3. NEPOBEDLIV

  NEPOBEDLIV Истакнат Член

  Зачленет на:
  5 март 2012
  Мислења:
  288
  Допаѓања:
  412
  Малку е глупо ова а? Не мислиш? Одиш во рајска градина и шо праиш таму бе? Цела вечност умираш од досадно...

  Јас верувам дека постои реинкарнација...
   
  На 84 sk_Y ^_-, Snape, Hip.Hop_MKD и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Животот е еден - барем така мислам дур' сум жив или цртичка меѓу датумот на раѓање и датумот на умирање.
  Велат живееш и после смртта се додека сите не те заборават
   
  На 84 sk_Y ^_-, Gemini, The Tramp и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  Убаво е у рај, ама у пекол е екипа. И пољиња сс марихуану, И треш метал. :)
   
  На BioTrpe, 84 sk_Y ^_-, Saturnia и уште 1 член му се допаѓа ова.
 6. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,838
  Допаѓања:
  6,527
  Не постои рај, не постои ни пекол според мене. Се што е овде и тука на земјава и е реално другото е само измислување. Повеќе ме влече на религија темава ќе се испокараме.
  Иначе моме жал ми е за бабати ама мораш да бидеш храбра, да се соземиш и што помалку да се нервираш и да тагуваш. Верувај дека тоа нема да ја врати. Ова го зборувам поради твоите постови, одкако почина бабати.
   
  На Natenceto му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Не верувам. Телото преставува енергија, како што не верувам дека постои душа туку само импулси. После смртта не постои ништо, само крај на енергeтскиот импулс. :)
   
  На 990Freak му/ѝ се допаѓа ова.
 8. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,838
  Допаѓања:
  6,527
  Толкувај што знаеш за реинкарнација, за да знам во што веруваш.
  Најглупавата ствар што постои е реинкарнацијата(n)
   
 9. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  Реинкарнација? Не верују у тој, не е ни докажано.
   
 10. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  а шо демек откако ке починиме душата ни оди или горе или доле ( во рајот или у пеколот) и ако одиш во рајот цел дена мирисаш цвеќиља и јадиш овошје и драпаш јајца велигденски.. ма немој да ме ј***ш бре шо би рекол кили... јас сметам дека она шо се смета кај луѓет о за душа е еден вид на енергија и се пренесува од една форма в одруга .... ме мрзи да пишувам ама да смета мдека задгробен живот во смисол пекол или рај не постои туку постои реинкарнација,
   
  На BioTrpe, 84 sk_Y ^_-, WomanInRed и уште 1 член му се допаѓа ова.

Сподели: