Постои ли задгробен живот?

Natenceto

Истакнат Член
6 март 2012
1,029
1,193
423
Скопје
Што мислите дали постои рајот и пекол, како што не "лажеа" во приказните како мали?
Морничаво ми е да ја отвара темава, прв пат во мојот живот искусив што значи да загубиш премногу сакан човек во својот живот.
Знаеме за белата светлина на крајот од тунелот, но за рајот и пеколот?
 

NEPOBEDLIV

Истакнат Член
5 март 2012
288
412
63
Малку е глупо ова а? Не мислиш? Одиш во рајска градина и шо праиш таму бе? Цела вечност умираш од досадно...

Јас верувам дека постои реинкарнација...
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,265
9,107
1,683
Животот е еден - барем така мислам дур' сум жив или цртичка меѓу датумот на раѓање и датумот на умирање.
Велат живееш и после смртта се додека сите не те заборават
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,274
1,911
1,123
Kumanovo
Малку е глупо ова а? Не мислиш? Одиш во рајска градина и шо праиш таму бе? Цела вечност умираш од досадно...

Јас верувам дека постои реинкарнација...
Убаво е у рај, ама у пекол е екипа. И пољиња сс марихуану, И треш метал. :)
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,838
6,527
1,153
Градибачалник на Прибој
Не постои рај, не постои ни пекол според мене. Се што е овде и тука на земјава и е реално другото е само измислување. Повеќе ме влече на религија темава ќе се испокараме.
Иначе моме жал ми е за бабати ама мораш да бидеш храбра, да се соземиш и што помалку да се нервираш и да тагуваш. Верувај дека тоа нема да ја врати. Ова го зборувам поради твоите постови, одкако почина бабати.
 
  • Like
Реакции: Natenceto

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,635
5,810
1,153
27
Western Sky, Land of Oz.
Не верувам. Телото преставува енергија, како што не верувам дека постои душа туку само импулси. После смртта не постои ништо, само крај на енергeтскиот импулс. :)
 
  • Like
Реакции: 990Freak

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,838
6,527
1,153
Градибачалник на Прибој

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,031
2,642
1,143
26
Битола
Толкувај што знаеш за реинкарнација, за да знам во што веруваш.
Најглупавата ствар што постои е реинкарнацијата(n)
а шо демек откако ке починиме душата ни оди или горе или доле ( во рајот или у пеколот) и ако одиш во рајот цел дена мирисаш цвеќиља и јадиш овошје и драпаш јајца велигденски.. ма немој да ме ј***ш бре шо би рекол кили... јас сметам дека она шо се смета кај луѓет о за душа е еден вид на енергија и се пренесува од една форма в одруга .... ме мрзи да пишувам ама да смета мдека задгробен живот во смисол пекол или рај не постои туку постои реинкарнација,