Постои ли задгробен живот?

Harmonija

Истакнат Член
12 јули 2013
600
405
363
28
Сакал не сакал, форум е. Кога си решил да пишуваш, не очекувај истомисленици.
Не е инаетење, се вика дискусија.

Иначе кај си видел ти фреквенција, па да знаеш дека постои??
Прогуглај ќе видиш што се обидувам да ти посочам цело време. ;)
Od sega pochnuvam da molcham mudro. Pozdrav :)
 

Saturnia

Нов член
31 август 2012
27
24
3
А се е крајно едноставно.
Погрешното и наметнатото толкување на библијата уште дооолги години ќе си го бара своето внимание и ќе предизвикува вакви дискусии.
Јас сум господ и Ти што го читаш ова си господ. Ние сме самите свои богови и создаваме наш свет, имаме секој свој ‘рај‘ и сопствен ‘пекол‘.
Божествена е самата состојба на умот и желбата да се извлече најдоброто од моментот и да се цени времето. Тогаш нема да има потреба од уште еден живот и полесно ќе се прифати идејата дека остануваат нашите зборови и идеји, а телото едноставно скапува во земјата. :)
 

AnGelgirl24

Нов член
16 јули 2013
29
17
3
А се е крајно едноставно.
Погрешното и наметнатото толкување на библијата уште дооолги години ќе си го бара своето внимание и ќе предизвикува вакви дискусии.
Јас сум господ и Ти што го читаш ова си господ. Ние сме самите свои богови и создаваме наш свет, имаме секој свој ‘рај‘ и сопствен ‘пекол‘.
Божествена е самата состојба на умот и желбата да се извлече најдоброто од моментот и да се цени времето. Тогаш нема да има потреба од уште еден живот и полесно ќе се прифати идејата дека остануваат нашите зборови и идеји, а телото едноставно скапува во земјата. :)


Ако е библијата погрешно толкување .. тогаш како предвидувањата што ги кажува библијата се исполнуваат .. ?
 

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
683
1,287
1,093
your nightmares....
Ако е библијата погрешно толкување .. тогаш како предвидувањата што ги кажува библијата се исполнуваат .. ?

Кои се тие предвидувања во библијата што се исполнуваат (исполниле)?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево

AnGelgirl24

Нов член
16 јули 2013
29
17
3
Кои се тие предвидувања? Де кажи ги, просветли не`.

има многу примери .. еден од тие е раѓањето на Исус..Мојсие .. состојбата на светот во која се наоѓа денеска .. можеш да ја прочиташ библијата .. да посетиш црква..може ќе ти стане појасно :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
има многу примери .. еден од тие е раѓањето на Исус..Мојсие .. состојбата на светот во која се наоѓа денеска ..

Е де, цитирај од библијата и покажи ни нам непросветлените. Јас не гледам тука никакви предвидувања.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Primrose

AnGelgirl24

Нов член
16 јули 2013
29
17
3
Е де, цитирај од библијата и покажи ни нам непросветлените. Јас не гледам тука никакви предвидувања.

за жал свештено лице не сум .. на памет не ја знам .. и .. многу негативна особа си .. само кажав мислење .. секој има право на мислење .. како што другите го почитуваат твоето ..треба и ти да го почитуваш туѓото ..

Која состојба, економска криза?

да..предвидено е .. нзм дали конкретно со библијата..ама да..многу работи се предвидени ..со библија..и други религиски книги..како што беше предвидено со Обама .. само што не е 100% сигурно дали се работи за него ..
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
за жал свештено лице не сум .. на памет не ја знам .. и .. многу негативна особа си .. само кажав мислење .. секој има право на мислење .. како што другите го почитуваат твоето ..треба и ти да го почитуваш туѓото ..

Јас не реков дека не го почитувам твоето, напротив барам поопширно. Велиш дека има многу предвидувања, а јас ти барам само едно. Дали јас сум негативна или позитивна особа тоа нема врска со мислењава.