Последен гледан филм со рецензија

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Mother Night (1996)

Mother_Night_%28film%29.gif


Неверојатна љубавна прича (!?) од Курт Вонегат во сосема неромантични околности за време на ратот, оној големиот со нацисти во него.
Хауард Кембел е американец и нацист кој има пропагандна емисија на радио Берлин од каде што шири дезинформации против сојузниците, специјални рат и тие ствари. Секако not everything is as it seems и во цело лудило на настаните единствено нешто кое го тера Хауард напред е неговата љубов, т.е. неговата сопруга. Рајхот паѓа а со тоа и животот на Хауард и жена му одат во правец кој никој не би можел да го замисли. Пресвртот на настани е гаден, реалистичен и од оние за кои се вели дека не би му ги посакале ниту на непријател. А кој е непријател и кој е пријател?

Das Reich der Zwei (државата од двајца, Хауард и жена му) е моментот. Иако е далеку од романтична прича и тие ствари има повеќе емоции отколку во сите наменски филмови од тој вид. Језиво добар филм.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
images

Шпански филм...искрено не очекував да биде толку добар...и иако е сместен во хорори мене ме наежи и ме расплака...Емотивна приказна...Некогаш посвоената Лаура се враќа во домот за сираци, заедно со својот сопруг и син за да основа дом за деца со посебни потреби...Нејзиниот син си игра со измислени пријатели и никој не го сфаќаше сериозно се до оној ден кога исчезна...
Многу добар, ме потресе...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mystique

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Through The Eyes Of A Killer
Филмов ме остави без текст напнатост до последна минута... Неверојатен трилер за атрактивната дама која ќе изнајми еден празен стан и од крш ќе сака да го преуреди правејќи ги скиците еден колега од работа ќе и понуди тој да го изврши уредувањето затоа што му требаат пари. Незнам што да кажам едноставно седнете и гледајте 9/10. Му фалеше малку еротика :)
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
images

Филм за мајката како фигура во нечиј живот...Не секоја мајка е вредна за сакање и не секоја жена е способна за мајчинство...
Филм за себичноста, егоцентричноста и егоизмот на една мајка, на која и’ е важна само сопствената среќа и благосостојба...
Малку настран филм, инцести, казни...ама очекувано од америчките умови...
Мене ми го задржа вниманието, ме растревожи дури и ме изнервира...
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Oscar
Леле филмов е лудница сепак малку насловот е несодветен ама ај . Ангело е мафијаш којј на смртна постела на татко му ќе му вети дека ќе стане чесен човек звучи едноставно , но нештата се менуваат токму на денот кога тој решава да почне да живее чесно. Антнони инаку негов потрчко ќе му бара покачување за да ја запроси ќерката на некој богат човек откога ќе го убеди ќе дознае дека всушност се работи за неговата ќерка... Одлична комедија со мали недостатоци 8/10.
Police academy 1- 7 дел
Првите три дела се трпат некако четвртиот е катастрофа , петиот така - така, шестиот и седмиот ќе ве натераат да се запрашате , па вредеше ли 7 дела да се тера истата финта и истиот рецепт? За тепање време ок може ама дека е серозно добра комедија не би рекол 4/10.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Oscar
Леле филмов е лудница сепак малку насловот е несодветен ама ај . Ангело е мафијаш којј на смртна постела на татко му ќе му вети дека ќе стане чесен човек звучи едноставно , но нештата се менуваат токму на денот кога тој решава да почне да живее чесно. Антнони инаку негов потрчко ќе му бара покачување за да ја запроси ќерката на некој богат човек откога ќе го убеди ќе дознае дека всушност се работи за неговата ќерка... Одлична комедија со мали недостатоци 8/10.
Police academy 1- 7 дел
Првите три дела се трпат некако четвртиот е катастрофа , петиот така - така, шестиот и седмиот ќе ве натераат да се запрашате , па вредеше ли 7 дела да се тера истата финта и истиот рецепт? За тепање време ок може ама дека е серозно добра комедија не би рекол 4/10.
Филмот е лудница ама после третиот дел ке се чудиш што си губел време да го гледаш,така му доаѓа ова од тебе.
 

Змејче

Незапирлива
14 јули 2013
1,193
2,423
1,123
Animal (2014)
Horror/ Thriller
Animal-movie-poster.jpg


Многу филмови имам гизледано со ваква слична содржина. Претпоставува дека нема да очекувам ништо посебно од филмов. План за викенд на одмор група на пријатели се наоѓаат заробени во непозната територија, која е изведена од страна на заканувачки, крвожеден предатор. Морам да признам само за суштеството дека е добро изведено. Тоа највеќе ми остави впечаток, без користење на многу визуелни ефекти. Па доколку сте вакви љубители на жанрови, зошто да не го погледнете, онака колку за безвезе... :zelen

 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Amos & Andrew
Вистинска мешаница ќе се создаде кога во населбата ќе се всели Амос кој е црнец соседите ќе помислат дека е крадец и ќе го пријават во полиција. Работата ќе отиде и до таму што наводно тој држи заложници во куќата. Кога ќе дознае командантот на полицијата дека згрешил за да се спаси од затвор ќе го извади Ендру кој е ситен криминалец со цел да прикаже дека овој е крадецот.. Ма солиден филм 9/10.
 

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,443
2,543
1,133
The Jacket (2005)
The_Jacket_poster.JPG

Приказната започнува кога Џек Старкс, воен ветеран е обвинет за убиство на полицаец. Тој е невин, но пати од амнезија и не е во состојба да ја докаже својата невиност. Завршува во лудница каде е подложен на психо-физички тортури и станува објект за експериментирање. Секојдневно добива екпериментални лекови, врзан е во лудачка кошула и за тоа време е ставан во една од фиоките на мртовечницата.
Од интересна и драматична човечка приказна на почетокот, филмот станува се по конфузен и мистериозен, без никакви граници за реално и имагинарно, но ако ги оставиме малите несовршености во сценариото настрана, добиваме филм во кој може да се ужива.
Од мене има 7ца. :)