1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Последен гледан филм со рецензија

Дискусија во форумот 'Филм' започната од Myself, 13 февруари 2012.

 1. Myself

  Myself Нов член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  4
  Споделувајте ги вашите искуства со филмовите кои ги имате гледано и дајте кратка рецензија на истиот.

  Последен филм кој јас го имам гледано е српскиот филм: Парада. Филм кој се занимава со состојбата на геј популацијата во Србија и обидот да се организира "Прајд" во Белград. Филмот преовладува со низа трагични и комични елементи. Главната улога во филмот ја има Никола Којо, а глуми и македонскиот актер Тони Михајловски. Вреди да се погледне. Моја оцена 8/10.
  За повеќе информации во врска со овој филм одете на: http://www.imdb.com/title/tt1784575/
   
  На LMFAO му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Proton

  Proton Староседелец

  Зачленет на:
  12 февруари 2012
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  263
  Предлог филм за Валентајн:

  Bottle Shock (2008)
  Филмот е базиран на вистински настани што се случиле во 1976. Виното во Калифорнија немало добра репутација, и вообразените французи не го признавале квалитетот што го дава долината Напа.
  Поради тоа договориле натпревар каде секоја земја ги презентира вината на слепо дегустирање, ден што во историјата е запамтен како Судот на Париз.

  Кога го гледав не знаев ништо ни за историјата на виното, а ни за како се произведува вино.
  Но, филмот е така направен за секој што ќе го изгледа да се заљуби во земјата, сонцето, лозјето... и се разбира виното.
  Забавен, едукативен и инспиративен филм што го препорачувам на секој.
  Чие вино ќе победи? Франција, или Америка? Оставам на вас да погледнете.

  Повеќе филмови за Валентајн:
  http://www.crnobelo.com/zabava/film/11077-filmski-vikend-vino-i-filmovi

  Топ колекција на филмови со рецензија:
  http://www.crnobelo.com/zabava/film
   
 3. Fifi

  Fifi Полноправен Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  40
  The Illusionist (2006)
  http://www.imdb.com/title/tt0443543/?ref_=nv_sr_1

  Еден од најдобрите филмови што сум ги гледала.. Во главна улога е Ајзенхајм кој со помош на невидена илузија ја враќа својата неостварена љубов од детството, принцезата Софи.
   
  На Хоуп* и Slims им се допаѓа ова.
 4. Lucia

  Lucia Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  33
  Допаѓања:
  58
  The Countess (2009)
  http://www.imdb.com/title/tt0496634/?ref_=nv_sr_1

  Филм за грофицата Елизабет или Крвавата Грофица, како што во тоа време милувале да ја наречат е најплодниот женски сериски убиец во историјата на човештвото. Таа и четири нејзини соработници се обвинети за мачење и убивање на стотици невини девојки, кои биле убивани заради болната опсесија на Грофицата да биде вечно убава и млада. Имено, Грофицата верувала дека со мачкање на крв на нејзиното лице, крв од девојка девица се подмладувала и се разубавувала.
   
  На Хоуп*, True_Blood и Elizabeth Bathory им се допаѓа ова.
 5. Lucia

  Lucia Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  33
  Допаѓања:
  58
  The Boy in the Striped Pyjamas (2008)
  http://www.imdb.com/title/tt0914798/?ref_=nv_sr_1

  Потресна приказна за германските логори прикажана низ очите на малиот германец Бруно и неговиот пријател од логорот Шмуел. Прекрасен филм, заслужува да се погледне.
   
  На Sofija... и Slims им се допаѓа ова.
 6. Libra

  Libra Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  208
  Допаѓања:
  327
  Charlie St. Cloud (2010)
  http://www.imdb.com/title/tt1438254/?ref_=nv_sr_1

  После смртта на брат му Чарли може да го гледа и да разговара со него и да се среќава секој ден на нивното место. Но набрку Чарли треба да одбере помеѓу тоа да се врати во реалноста и да продолжи со својот живот или пак да продолжи со она што го прави последните години....Многу убаво тажно филмче.
   
 7. Дејмон

  Дејмон Староседелец

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  455
  Допаѓања:
  650
  The sweetest thing (2002)
  http://www.imdb.com/title/tt0253867/?ref_=nv_sr_1


  По низа на неуспешни врски, Кристина Волтерс(Cameron Diaz), има желба да тргне во потрага по "правиот". Барем така мислеше се додека една вечер не го запозна Питер(Thomas Jane) кој го промени нејзиниот свет..
   
 8. efederer

  efederer Админ
  Член на администрација

  Зачленет на:
  2 октомври 2011
  Мислења:
  150
  Допаѓања:
  256
  A good Year (2006)
  http://www.imdb.com/title/tt0401445/?ref_=nv_sr_1

  Макс дознава дека добил наследство од вујко му, имот во Франција каде тој има пораснато. Но, многу работи се смениле од тогаш.
  Како дете го обожувал времето поминато со вујко му, но сега, веќе возрасен само сака да го продаде, да заработи и да се врати во својот свет.
  Додека чека проценка на имотот, се бори со распаднатата куќа, домарот што го спрема совршеното вино, некоја американка која се преставува како негова братучетка и чуствата што се раѓаат за прекрасната, бунтовна Фани.

  Мноооооогу е убав за гледање ќе се заљубите во пејсажите и ќе посакате да сте таму за момент...
   
  На street_chic, redhead и The Tramp им се допаѓа ова.
 9. She

  She Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  301
  Допаѓања:
  569
  Original sin (2001)
  http://www.imdb.com/title/tt0218922/?ref_=nv_sr_1

  Доoooлгоoooo време се спремав да го гледам али сплет на околности, па се некој друг почнував. Како и да е, го изгледав и иако стар, филмот има добра приказна. Оцена, 8,5/10. Интересен крај има :)
  Не би да го раскажувам и да навлегувам одоколу во содржината, пошо филмот е стар и најверојатно доста од вас го имаат гледано.
  Јас лично мислев дека глумците се бирани така за да се покрие предвидливата и лесна содржина на филмот, ама ете сум била грешка :)
   
  На MoonFairy, melpomena, BlackTulip и уште 3 други им се допаѓа ова.
 10. MarGrey

  MarGrey Нов член

  Зачленет на:
  24 февруари 2012
  Мислења:
  21
  Допаѓања:
  21
  In the Land of Blood and Honey (2011)
  http://www.imdb.com/title/tt1714209/?ref_=fn_al_tt_5

  Ептен последен.. пред 3 часа.. Новиот на Анџелина Џоли,мислам нејзина режија.
  Филмот беше трагичен,тажен,ефектите беа многу гласни,посбно бомбите и пукањата !
  Како филм што го има режисирано актерка,е супер ! Но исто како Србите,мислам дека само едната страна ја прикажала !
  Од мене проценка ако треба на скала од 1-5,заслужува 3,5 !
   

Сподели: