Очила за сонце

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
За наочари за сонце станува збор.
Да знам. Но јас често пати кога пробувам наочари за сонце од другари онака на зафрканција уствари гледам дека имаат мал диоптер. Јас имам малку оштетен вид, па можам да приметам кога имам промена во фокусното растојание.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kiril

Maks

Староседелец
Носам наочари за сонце, но не ми е битно какви се, битно да ме заштитуват од сонцето малку и да одговараат според формата на лицето:)
Имам едни сега Оригинал Кинески :rofl
Имам мерак на Reyban, ама не сакам да земам поскапи, често ми паѓаат ги кршам ненамерно, ако ги скршам ке треба да лежам болен 2 дена за нив :D
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
28
Битола
Men-sunglasses-2.jpg
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
На ова сонце и на ова УВ зрачење не можам а да не си носам наочари за сонце. Порано си купував од Шатци разни моделчиња и си ги менував. Сега оваа год си имам конечно оригиналче:) Ray.Ban баш вакви како на сликава.

images

А за по casual си носам ваквииии
126.jpg
 

TheBookaholic

Истакнат Член
13 јуни 2012
34
35
318
Скопје
Имам вакви Ray Ban, копија се разбира! :sram

0RB2132__901.jpg


Знам дека секој втор ги има, ама мене ми одговараат со ликот и ми се допаѓа како ми стојат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: street_chic and JaMi

Kiril

Активен Член
24 јуни 2012
181
127
43
35
Струмица
Да знам. Но јас често пати кога пробувам наочари за сонце од другари онака на зафрканција уствари гледам дека имаат мал диоптер. Јас имам малку оштетен вид, па можам да приметам кога имам промена во фокусното растојание.

Така е, сите фалсификати (наочари за сонце) имаат мал диоптар, На денешно време на сите кои што не носат наочари за вид им е оштетен по малку видор од зрачењето на мониторот на нашите компјутери. И ако видот ти е оштетен во + диоптар, а наочарите за сонце се со минус диоптар и немаат определено фокус затоа што се фалсификат-се појавува главоболката.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Oleri

Rosana

Староседелец
24 јуни 2012
267
499
1,063
SM368-TR.jpg
имам исти вакви само што немам вака камчиња на страните :)
ray-ban-aviator-large-metal-sunglasses-3025-c.001.jpg
и вакви само рамката му е црвена и она стаклото е е поцрно од ова :p
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kiril and JaMi