1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Муабети на дијалекти

Дискусија во форумот 'Хумор' започната од Selma, 19 февруари 2012.

 1. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  Кумановац се јавуе на некога пријатеља у Београд и му се жали:
  -Брат, цркна ми бојлер..!
  -Када?
  -Не када бе глуп, бојлер!
   
  На Aleksis му/ѝ се допаѓа ова.
 2. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  Ај и малце куманофска поезија..
  Ноќ, тишина, маму му е*у која месечина...
  Ја гол, ти гола,
  ма ебаја би и мртвога вола, а камоли тебе, љубави моја :D
   
 3. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  Бооо глупо дете да си е*и спечало, тезгене чоек.
  Кажи му на Марија дека ја заборај книгата.
   
 4. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Дијалектите сами по себе се напорни за особа која не ги практикува секојдневно ама од сите мислам дека најнапорен е кумановскиот, посебно кога треба да се чита. Имаше еден лик на форумов, ок тип и ок мислења си имаше и сето тоа ама тоа постовите на кумановски ако беа повеќе од три реченици ги скролав, како беше она зборчето `очобол` или ушобол ако човек слуша таков дијалект.
  Охридскиот е исто сериозно напорен и грозен, а оние по истокот се ушобол од висока категорија.
  Велешкиот е ваљда најмалку напорен.
  Но хард филингс, џаст сејинг :kafe
   
  На Altaïr и existence им се допаѓа ова.
 5. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Кумановски не би издржал ни една минута да слушам. Не знам како може смешно да е тоа, исто како српски да слушам. Нема потреба да се лутат Кумановци дека ги викаат Срби, ем српски зборуваат ем сите презимиња на ИЌ завршуваат.

  Од Битолски мразам тоа бооооо, мрдната работа.

  Источните исто така се за никаде. Ако Кумановци се Срби, овие од истоков се Бугари.

  Аутрајдер вика велешкиот најдобро звучел, јас мислам дека само тој е правилен македонски, затоа не е нервозно кога го слушаш.
  Другиве се за бесење.
   
 6. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  ^
  Па и ти имаш попримено од велешки и тоа многу : )

  Не е кумановскиот српски ама на долго напорен е за уши. Источни и јужњачки дијалекти не поднесувам ич, особено таму струмичко и Берово и делчевијата в`гората. Прилепскиот и битолскиот не можам да ги слушам, ама кога би бирал подобро битАлски да слушам. Тетово и Гостивар ми се онака потамам за уво и тетовскиот за нијанса поарен, а охридски-струшки-ресенски (shake) Велешки ми е најтамам за слушање. Повардарието... не знам што да кажам.
   
 7. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  Битолскиот е најблзиок до литературниот така да е најубав според мене
  дијалектите од источна и повардарие се шит и воопшто немом да ги поднесам
  додека градовите околу Охрид ми зборат смешно
  тетово гостивар не ни има македонски така да слични се на охридските
  Скопскиот е досаден и смара многу ко ќе слушам.
   
 8. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  А шо демек, Скопјани не користив србизми? Башка оној "Кај си бе пеер" кд ќе га слушну киселина ми појде :D
   
  На Kisserboy му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,131
  Ебате говоρот ебате.
  Κо че ги слушна ојве Сκопјанчиштава на нос што ми збоρвет пρитисоκов ми се κρеват :p
  А бе κо че ти е вџежа (удρам) една!
   
 10. Метаморф

  Метаморф Истакнат Член

  Зачленет на:
  5 декември 2014
  Мислења:
  300
  Допаѓања:
  336
  Другиве се за бесење...Ај преслушај се шо мелиш прво?На север биле срби,на исток бугари за бесење.А вие шо сте од Скопје "чистокрвните" таму ни самите не знаете шо племе сте.Во секоја држава има дијалекти,ама само нашите мрсолковци ги плукаат овдешниве.И секој дијалект е бисер за еден јазик,сведочи за историјата на прво место.И имаат право Грците шо ни вадат по 10 прекари,оти прво ни самите не се поднесуваме од ваков менталитет поган.
   
  На Ditto+Maker и 990Freak им се допаѓа ова.

Сподели: