Муабети на дијалекти

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,274
1,911
1,123
Kumanovo
Кумановац се јавуе на некога пријатеља у Београд и му се жали:
-Брат, цркна ми бојлер..!
-Када?
-Не када бе глуп, бојлер!
 
  • Like
Реакции: Aleksis

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,274
1,911
1,123
Kumanovo
Ај и малце куманофска поезија..
Ноќ, тишина, маму му е*у која месечина...
Ја гол, ти гола,
ма ебаја би и мртвога вола, а камоли тебе, љубави моја :D
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,448
3,794
1,153
25
Битола
Бооо глупо дете да си е*и спечало, тезгене чоек.
Кажи му на Марија дека ја заборај книгата.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,270
1,183
Disco
Дијалектите сами по себе се напорни за особа која не ги практикува секојдневно ама од сите мислам дека најнапорен е кумановскиот, посебно кога треба да се чита. Имаше еден лик на форумов, ок тип и ок мислења си имаше и сето тоа ама тоа постовите на кумановски ако беа повеќе од три реченици ги скролав, како беше она зборчето `очобол` или ушобол ако човек слуша таков дијалект.
Охридскиот е исто сериозно напорен и грозен, а оние по истокот се ушобол од висока категорија.
Велешкиот е ваљда најмалку напорен.
Но хард филингс, џаст сејинг :kafe
 
  • Like
Реакции: Altaïr and existence

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Кумановски не би издржал ни една минута да слушам. Не знам како може смешно да е тоа, исто како српски да слушам. Нема потреба да се лутат Кумановци дека ги викаат Срби, ем српски зборуваат ем сите презимиња на ИЌ завршуваат.

Од Битолски мразам тоа бооооо, мрдната работа.

Источните исто така се за никаде. Ако Кумановци се Срби, овие од истоков се Бугари.

Аутрајдер вика велешкиот најдобро звучел, јас мислам дека само тој е правилен македонски, затоа не е нервозно кога го слушаш.
Другиве се за бесење.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
^
Па и ти имаш попримено од велешки и тоа многу : )

Не е кумановскиот српски ама на долго напорен е за уши. Источни и јужњачки дијалекти не поднесувам ич, особено таму струмичко и Берово и делчевијата в`гората. Прилепскиот и битолскиот не можам да ги слушам, ама кога би бирал подобро битАлски да слушам. Тетово и Гостивар ми се онака потамам за уво и тетовскиот за нијанса поарен, а охридски-струшки-ресенски (shake) Велешки ми е најтамам за слушање. Повардарието... не знам што да кажам.
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,448
3,794
1,153
25
Битола
Битолскиот е најблзиок до литературниот така да е најубав според мене
дијалектите од источна и повардарие се шит и воопшто немом да ги поднесам
додека градовите околу Охрид ми зборат смешно
тетово гостивар не ни има македонски така да слични се на охридските
Скопскиот е досаден и смара многу ко ќе слушам.
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,274
1,911
1,123
Kumanovo
А шо демек, Скопјани не користив србизми? Башка оној "Кај си бе пеер" кд ќе га слушну киселина ми појде :D
 
  • Like
Реакции: Kisserboy

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,186
1,133
1,133
Ебате говоρот ебате.
Κо че ги слушна ојве Сκопјанчиштава на нос што ми збоρвет пρитисоκов ми се κρеват :p
А бе κо че ти е вџежа (удρам) една!
 

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
300
336
173
24
Кумановски не би издржал ни една минута да слушам. Не знам како може смешно да е тоа, исто како српски да слушам. Нема потреба да се лутат Кумановци дека ги викаат Срби, ем српски зборуваат ем сите презимиња на ИЌ завршуваат.

Од Битолски мразам тоа бооооо, мрдната работа.

Источните исто така се за никаде. Ако Кумановци се Срби, овие од истоков се Бугари.

Аутрајдер вика велешкиот најдобро звучел, јас мислам дека само тој е правилен македонски, затоа не е нервозно кога го слушаш.
Другиве се за бесење.
Другиве се за бесење...Ај преслушај се шо мелиш прво?На север биле срби,на исток бугари за бесење.А вие шо сте од Скопје "чистокрвните" таму ни самите не знаете шо племе сте.Во секоја држава има дијалекти,ама само нашите мрсолковци ги плукаат овдешниве.И секој дијалект е бисер за еден јазик,сведочи за историјата на прво место.И имаат право Грците шо ни вадат по 10 прекари,оти прво ни самите не се поднесуваме од ваков менталитет поган.
 
  • Like
Реакции: Ditto+Maker and 990Freak