Муабети на дијалекти

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
^
Па и ти имаш попримено од велешки и тоа многу : )

Не е кумановскиот српски ама на долго напорен е за уши. Источни и јужњачки дијалекти не поднесувам ич, особено таму струмичко и Берово и делчевијата в`гората. Прилепскиот и битолскиот не можам да ги слушам, ама кога би бирал подобро битАлски да слушам. Тетово и Гостивар ми се онака потамам за уво и тетовскиот за нијанса поарен, а охридски-струшки-ресенски (shake) Велешки ми е најтамам за слушање. Повардарието... не знам што да кажам.
Јас имам попримено од велешки?
Другиве се за бесење...Ај преслушај се шо мелиш прво?На север биле срби,на исток бугари за бесење.А вие шо сте од Скопје "чистокрвните" таму ни самите не знаете шо племе сте.Во секоја држава има дијалекти,ама само нашите мрсолковци ги плукаат овдешниве.И секој дијалект е бисер за еден јазик,сведочи за историјата на прво место.И имаат право Грците шо ни вадат по 10 прекари,оти прво ни самите не се поднесуваме од ваков менталитет поган.
Ти доаѓа да се обесиш кога ги слушаш, тоа мислев, а не дека луѓето се за бесење. Не сум Скопјанец јас иначе, не ни зборувам скопски.
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Абе неκои и да саκаш да ги обесиш нема да можеш да ги пρонајдеш гоρе во планина,ама нели туκа κе ти κажуваат деκа биле за бесење,дρугите ,не тие што ептен имаат убав дијалеκт..свашта
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Другиве се за бесење...Ај преслушај се шо мелиш прво?На север биле срби,на исток бугари за бесење.А вие шо сте од Скопје "чистокрвните" таму ни самите не знаете шо племе сте.Во секоја држава има дијалекти,ама само нашите мрсолковци ги плукаат овдешниве.И секој дијалект е бисер за еден јазик,сведочи за историјата на прво место.И имаат право Грците шо ни вадат по 10 прекари,оти прво ни самите не се поднесуваме од ваков менталитет поган.
Ам еве јас не сум од Скопје па најубав ми е велешкиот. Другиве ми се напорни за слушање. И сеа шо прајме?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Ха, кога си во мешана раја немаш многу избор... Кога некој збори го слушаш освен ако не сакаш да се правиш центар на универзумот. Ама тоа не значи дека не може да кажеш "Овој дијалект не ми е убав, а другиот ми е тамам".
 
  • Like
Реакции: Outrider

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,448
3,794
1,153
25
Битола
Брак - Кумановец и Струмичанка
Јаоо, као се разбирате дома ?
- Службен ни е Англиски. :patos
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,186
1,133
1,133
@Outrider
Да се разбериме.. Ако почна вистински да зборва овде на дијалект остај што не че мојте да ме разберите тук и че се помокате од смење. Еф сеа ко че читаш че ти смешно и че кершиш вилици дур да прочиташ...
И замисли во секоја тема ја вака да ти пиша.. че требит транслате после секој одговор:patos
 
Последна промена:
  • Like
Реакции: Outrider