1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Личен дневник

Дискусија во форумот 'Општи муабети' започната од JaMi, 28 септември 2012.

 1. ile.jovanovski19

  ile.jovanovski19 Истакнат Член

  Зачленет на:
  26 јуни 2017
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  2
  Личен дневник еднаш почнав кога бев помал ама немав време да го пишам. А и да пишиш ќе мислиш можиш да го дочуваш во тајност?

  Sent from my 5010X using Tapatalk
   
 2. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  777
  Допаѓања:
  1,315
  Ранета ѕверка повлечена во својата пештера, ги лиже раните и чека да зараснат.
  Таа сум.
  Толку пати скршена и повторно составена.
  Знам да стиснам заби и да не дозволам никој да види што се случува во мене. Болката е само моја, не би било фер да вовлекувам други во неа. Или се научив да верувам само на себе и својата сила...
  Не е важно. Не ми треба признание дека сум јака, зошто најмногу научив од борбите што ги изгубив. Колку повеќе борби што влечат на дното, толку посилна светлина кога се издигнувам горе.
  А кога сама ќе дофатам зрак не може никој да ми го земе.
   
  На Stojne, antonio, Prashina и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  777
  Допаѓања:
  1,315
  Еден ден ќе сфатиме дека не е се во наши раце и дека сите лудачки напори да задржиме нешто, се само реакција на фрустрацијата, која не ни дозволува да размислиме и да го пронајдеме во нас она што навистина ни е потребно. Зошто полесно е да одиме по некој зацртан редослед отколку да ја извлечеме од нас (не)пријатната вистина дека на нешто му дошол крајот.
  Тогаш кога ќе сфатиме дека цел тој концепт на борба и трчање по среќата е погрешен и не изморува, тогаш сме подготвени да се препуштиме на ситниците кои не исполнуваат.
  Првото кафе, кратка порака што ќе те насмее, телефонски повик, опуштен разговор со пријателка, искрена и силна прегратка....
  Всушност тоа е среќа, тоа е она за што не мора да трчаме, само да бидеме присутни и да се препуштиме.
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 4. İncognito

  İncognito Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,485
  Допаѓања:
  3,760
  Самите си ги поставуваме ѕидовите на умот во своето постоење, толку проѕирност и светлина, а одлучуваме да бидеме заклучени во себе иако универзумот функционира совршено и слободно во својата несовршеност, патетично е да кажеш дека си човек и да се искупуваш во нелогичноста на своето постоење, не постојат граници, само попатни станици за тие кои не припаѓаат никому, со слаби раце не се освојува вечноста.
   
  На Traviesa, Iris* и Prashina им се допаѓа ова.
 5. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  777
  Допаѓања:
  1,315
  Се рушам повторно.
  Се рушам како песочна фигура, се распаѓам, како кога дете ќе си поигра и ќе ја турне со ногата, и се тоа низ игра, со насмевка. Зрно по зрно чувствата се ронат но не престануваат да се зголемуваат, а ветрот ми ги фрла во очи и пече, проклето пече.
  Останува само дел од мене да постои, оној кој пркоси, како фасада за љубопитните. Болат погледите во душава откриена, разголена пред светот, оживеана за повторно да умре. И боли, боли секој нареден пат, се посилно. Боли осаменоста, а љубовта уште повеќе. И она чувство на неприпаѓање никаде, никому, никогаш....
  Се восхитувам на болката, толку е постојана.
  Телото живо, а скаменета душа, над која го завршуваат својот лет птиците грабливки. Се ежам од крикот, барајќи ја во себе последната солза, да го покрене пулсирачкото бранување во вениве, да ја почувствувам крвта како удира во ѕидовите. Да ми вдахне надеж за услишување на молитвите за спокој, за патоказ кон мирот во душата.
   
  На İncognito и Prashina им се допаѓа ова.
 6. Selene

  Selene Модератор

  Зачленет на:
  6 јуни 2012
  Мислења:
  719
  Допаѓања:
  1,867
  Глупа си се роди.
  Глупа ќе си останеш.
  Глупа ќе си умреш.

  Ако ми е, ко сум глупа. :kafe
   
  На escape, Makedonec, Iris* и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,624
  Седиме со една другарка, праиме муабет, ме прашува што се случило со тебе во последниве 6 месеци, и` викам - живот.
  И смрт. Ако одиме во подлабока конотација.
   
  #1027 Saladin, 19 јули 2017
  Последна промена: 20 јули 2017
  На Iris* и Prashina им се допаѓа ова.
 8. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,327
  Допаѓања:
  3,014
  Veke nikade i nikomu ne pripagjam.Ne pripagjam ni na sebesi.Kompletno oddeluvanje na duhot i teloto.
  Ni taga ni sreka, nit mislenje ni plan.
  Ni zelba ili potreba. Se vo edna ramna linija slichna na linijata na ekg na mrtovec. Gledam se i se jasno mi e.Ne se nerviram na chovekovata glupost nitu se voodushevuvam na briljatnosta na umot. Nemam posakuvanja nitu ochekuvanja. Dali ziveam?
   
  #1028 Prashina, 22 јули 2017
  Последна промена: 22 јули 2017
  На antonio, Makedonec и corki им се допаѓа ова.
 9. Beauty&Beast

  Beauty&Beast Староседелец

  Зачленет на:
  11 септември 2015
  Мислења:
  732
  Допаѓања:
  798
  Денов е посебен за мене ... долго време го чекав да дојде овој ден, и конечно дојде :D
  Нека ми е со среќа, официјално директорка :D
   
  На khz777, antonio, escape и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  777
  Допаѓања:
  1,315
  Се изморив од лажни насмевки, од ладни прегратки и празни погледи.
  Се изморив од драми, лаги и критики.
  Се изморив од паѓање и станување.
  Се изморив од "се е во ред" и "се ќе биде во ред".
  Се изморив од обиди и од чекање.
  Се изморив од молчење.
  Се изморив и од мојата толеранција и смиреност налик мртвило.
   
  На Ѕид на плачот, khz777, Prashina и уште 1 член му се допаѓа ова.

Сподели: