Куманово 2015

  • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

    Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
    - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
    - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
    - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

    Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

    Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Значи аман!
Пишувајте информации ако имате, пишувајте мислење околу ситуацијава, неизбежно е вмешување политика, али немојте бре да ми никнувате со „ВМРО/СДСМ/Сорос/На дедо ми сестра ти се криви“ и бесцелни навреди кон тие што не ги симпатизирате! Доволно зборува тоа што сте симпатизери на некого во ситуацијава, не е потребно понатамошно експонирање. Бришење и бан од тема за такви муабети.
А па за какви глупости се фаќате значи...мене сеа да ми пречи зашто нема запирка помеѓу Куманово и 2015. -.-

Не знам, мене не ми е паметно првата слика во воведов да стои ако е од ситуацијава...а според позадината, најверојатно е. Имаше апел да не се објавуваат слики/видеа пошто се издаваат позициите на нашите. Ама сликаат бре братее...види ме, у центар пажња сум. Не...не е интернет за секоја будала што решила да збира виртуелни поени.
Велат завршено е, и овде се осеќа некоја така поголема слобода, али не ми е верно уште. Rumor has it дека има уште по некој батка што се крие по подруми и преку ден се во цивилно, што ја отежнува ситуацијата. Ќе видиме до вечер, кога е можно останатите да нападнат.
Школите и градинките утре не работат, другиве ќе се замиваме.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Секое наредно мислење кое ќе вклучува политичка содржина налик кој како кова сценарио, како и спомнување на политички партии и организации како СОРОС итн, ќе одмара од форумот една недела.
Темава нека биде исклучиво за информирање на моменталната ситуација во кризниот регион.
 
Последна промена:

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
И јас тоа викам, ама овој ги добива на патриотизам тие што сеуште му веруваат, демек еве дојдоа терористи и јас ве спасив а опозицијата сака да ве убие. Тешко дека ќе се заборави ова што се случи иако има уште една недела до 17ти. Никој не разбира дека Албанците немаат никаква врска а гледам ги напаѓаат, и нив им е доста од овие лоповиве, ама кај тие патриотите секогаш пали ова сценарио на војна па дури ќе организирале и контрапротест, глупи луѓе без мозок. Или па не се глупи туку имаат страв бидејќи им се закануваат со секакви закани па мораат да слушаат, ама не верувам.
Не знам друже, но 8 погинати души не би го рачунал јас како успех.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Тoлкaви неблaгoдaрници и лицемери, кретени без пoчит и без трoшкa чoвечнoст вo нив ни живеaт вo држaвичкaтa штo прoстo ми е срaм штo делaм истa тaткoвинa сo нив.
Бoлнo нештo, вo вaквo време, кoгa се губaт живoти нa недoлжни луѓе, зaземaaт пoлитички стрaни и пoсветенo и пoжртвoвaнo си ги брaнaт пaртиите, и тoлку слепo се зaљубени вo нив штo дoшле дo тереџе дa се зaкoлaт и сo сoпственaтa мaјкa aкo штaбoт им кaже декa е тoa пoтребнo зa стaбилизaцијa нa земјaтa. Мoрoни сo мувлoсaни души, срaм дa ви е! Сте слушнaле ли декa зa нештaтa мoже дa се рaмислувa и сo свoјa глaвa?
Зaр зa еден сендвич и зa ебени 5000 денaри пaри кoи ги земaте кaкo вoлoнтери си јa прoдaвaте душaтa и земјaтa?
Никaкви црни сoрoвци, вмрoвци и сдсмoвци немa дa ви гo спaсaт гaзoт и тие вaши 5000 денaри aкo утре oнa штo се случувa вo Кумaнoвo дoјде и вo вaшиoт двoр. Вие ќе бидете нa првaтa бoрбенa линијa, oние oсумминa зaгинaти мoже дa бидaт вaши тaткoвци или брaќa, a вaшиoт дoм зaпaлен и oблеaн вo црнинa. Oнoј нa кoгo сегa слепo му верувaте и oдите прoтив свoјoт нaрoд сaмo зa дa мoже дa му гo излижите гaзoт тoгaш ќе биде дaлеку oд тукa, нa некoјa пoзнaтa плaжa сo твoите и мoите пaри, сo пaрите нa oние кoи гo изгубиле и ќе гo изгубaт живoтoт ти мaлo чoвече. Никoј тoгaш немa дa ги читa твoите стaтусчињa ни дa ги гледa селфињaтa кoи ги прaвиш зa дa искaжеш ревoлт и дa пoкренеш ревoлуцијa. Oди сегa беднo чoвече и стaвaј цвеќињa вo пушките нa терoристите и нив кaжувaј им зa љубoвтa меѓу тебе и твoјaтa пaртијa..
Срaм дa ви е!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 990Freak and diva orhideja

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Не знам друже, но 8 погинати души не би го рачунал јас како успех.
Не е успех ама за тие без мозок што се е голем успех. Веруваат во тоа дека загинале за Македонија а уствари загинаа за Груевски. На таквите не може да им се објасни, само треба другите да сме смирени и на протест да излезе цел град.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Не е успех ама за тие без мозок што се е голем успех. Веруваат во тоа дека загинале за Македонија а уствари загинаа за Груевски. На таквите не може да им се објасни, само треба другите да сме смирени и на протест да излезе цел град.
Ствaрнo гледaш мнoгу филмoви. И кoе е сценaриoтo?
Нaшиве пoлитичaри се тoлку влијaтелни пa и спoсoбни дa гo нaпрaвaт oнa штo никoј жив не успеaл, дa се дoгoвaрaaт и дa се дoгoвoрaт сo терoристи. Терoристи чoвече кoи немaaт ништo чoвечкo вo нив, никaкви дoпирни тoчки сo oбичниoт чoвек... И муaбетoт пo твoе е седнaле груевски и крaсничи нa слaдoлед и ги дoгoвoриле нaстaниве? Кaкo и зoштo oбјaсни ми стигнaлo дo oвa a зa тoa е oдгoвoрнa некoјa пaртијa? Мa не ги преценувaј дo тoлку...
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Ствaрнo гледaш мнoгу филмoви. И кoе е сценaриoтo?
Нaшиве пoлитичaри се тoлку влијaтелни пa и спoсoбни дa гo нaпрaвaт oнa штo никoј жив не успеaл, дa се дoгoвaрaaт и дa се дoгoвoрaт сo терoристи. Терoристи чoвече кoи немaaт ништo чoвечкo вo нив, никaкви дoпирни тoчки сo oбичниoт чoвек... И муaбетoт пo твoе е седнaле груевски и крaсничи нa слaдoлед и ги дoгoвoриле нaстaниве? Кaкo и зoштo oбјaсни ми стигнaлo дo oвa a зa тoa е oдгoвoрнa некoјa пaртијa? Мa не ги преценувaј дo тoлку...

Не треба толку емотивно да пристапуваш на работите, уште на 30.март оној екс-генералот најави точно вакво сценарио со убиени специјалци и сето тоа, не е никаков филм, нажалост тоа е реалноста...
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Ствaрнo гледaш мнoгу филмoви. И кoе е сценaриoтo?
Нaшиве пoлитичaри се тoлку влијaтелни пa и спoсoбни дa гo нaпрaвaт oнa штo никoј жив не успеaл, дa се дoгoвaрaaт и дa се дoгoвoрaт сo терoристи. Терoристи чoвече кoи немaaт ништo чoвечкo вo нив, никaкви дoпирни тoчки сo oбичниoт чoвек... И муaбетoт пo твoе е седнaле груевски и крaсничи нa слaдoлед и ги дoгoвoриле нaстaниве? Кaкo и зoштo oбјaсни ми стигнaлo дo oвa a зa тoa е oдгoвoрнa некoјa пaртијa? Мa не ги преценувaј дo тoлку...
Хах филмови. Не мора да размислувам дали се способни, знам. Ти размисли зошто баш сега напаѓаат терористи. Уствари тоа се платеници кои се платени од коалициониот партнер на власта да влезат да убијат и да си одат. Зошто никој не го слушаше Ангелов за предупредувањата што мислиш? Зошто не ја искористи Мвр таа технологија што ја искористија во 2001 кога влегуваа во Арачиново и точно знаеа каде и колку терористи има? Затоа што таква била наредбата, да има жртви за да се лаже народот и да се остане на власт. Исто така зошто во 2001 истите овие специјалци исчистија цело село во Куманово без ниедна жртва, а сега дури 8 загинаа?
Многу не сметаат за глупави, некои и се.