1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Колку години во врска пред да започнете брак?

Дискусија во форумот 'Свадба' започната од Nemirna., 16 февруари 2012.

 1. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  За следното твое обраќање кон мене, оваа моронска фраза срце, те молам исфрли ја.
  Фала ;)
   
 2. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Ја би на 4-5 година, подобро да го запознаам партнерот, па после може брак.
   
 3. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Пааа :) Ми се чини дека е подобро долга врска па брак... За да знаеш што ќе донесиш во куќа(за машкото) и кај ќе отидеш(за женското).
  Јас пример имав скоро 7 години врска... :)
   
 4. Rodeo Tvrdo

  Rodeo Tvrdo Активен Член

  Зачленет на:
  20 мај 2012
  Мислења:
  104
  Допаѓања:
  68
  Зависи.. кај некој треба помалку време, кај друг повеќе. Најдобро е некое време да се живее заедно, па да се види како ќе функционира заедничкиот живот.. :)
   
 5. Mystique

  Mystique Староседелец

  Зачленет на:
  18 јуни 2012
  Мислења:
  753
  Допаѓања:
  1,411
  Што и да се каже на оваа тема ќе се згреши. Стапувањето во брак не се брои во цифри туку се чувствува. Се додека не почувствуваат партнерите дека не гледаат во својата иднина никој друг освен тие двајцата , тогаш се спремни за брак. А со плашење од типот лелле нема да видам друга пи*ка до крај на животов или леле цел живот оваа цефка да ме задоволува епа така не се стапува во брак. За жал бракот стана ЕПП за пред луѓе. Дај да покажеме бурмите, вереничкиот прстен, станот , спалната , децката за уште непланираните деца, бакшижите од младенци, и тако даље. Чувствата некако се зашуткани на страна. Мајка ми и татко ми биле 7 год во врска , сега се 30 год во брак, да чукнам у дрво ама се уште се понашаат ко заљубени тинејџери. Некој пак немале ни врска па се засакале во брак и создале љубов и почит почнувајќи од 0. Така да нема точен и единствен одговор на ова релативно прашање.
   
  На WomanInRed, parvati и Mardy Bum им се допаѓа ова.
 6. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Незнам ама моиве се знаеле кратко пред да влезат во брак...не се битни годините во врска..битно е да си одговарате (мое мислење)
   
 7. Мортидо

  Мортидо Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,054
  Допаѓања:
  1,576
  Абе да, но после неколку месеци страсна врска заљубеноста поминува и очите се отваараат. Тогаш ги согледуваме сите оние недостатоци кај партнерот кои не сме ги приметувале предходно поради заслепеноста од енормното друкање хормони. После тие ’’златни’’ месеци партнерите или ќе раскинат или продолжуваат, но овојпат по зрело, по свесно, со едно добро искуство позади нив. Затоа е зезнато во тој период на заљубеност да се влезе во брак, оти после може бити кајања.
   
  На parvati и malo им се допаѓа ова.
 8. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Се согласувам, љубовта, односно заљубеноста на почетокот на врската секогаш по малку ни ги затвараат очите и мислам дека е незрело да се стапи во брак само поради тие чувства. За еден брак да функционира нормално, љубовта не е најбитниот фактор туку разбирањето, прифакањето на мегусебните разлики и почитта. Бракот не е само една љубовна игра туку договор. Договор кој доколку не се почитува може да придонесе за низа несакани последици.
   
 9. ~ Скарлетка ~

  ~ Скарлетка ~ Активен Член

  Зачленет на:
  25 октомври 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  204
  Од лично искуство минимум 5 години врска. Јас после 6 почнав да живеам заедно а за брак после година дена живеење заедно и плус да работи барем еден од двајцата таа година за да искусите СЕ и да се навикнете на СЕ! баеги комплицирано е ама се си доаѓа на место со време и ако се е ок после сето ова, може да почнете да размислувате за брак. Јас сум до 7ми месец живеење заедно и уште не е време за брак
   
 10. Lepaa

  Lepaa Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 декември 2012
  Мислења:
  985
  Допаѓања:
  1,704
  Ах,е ајде сеа ќе броиме колку време сме заедно.Значи до денеска 9 години и ајде сега срце запроси ме.
  Не не не.
  Не зависи од тоа.Големо НЕ.Треба самиот да почуствуваш дека со таа личност сакаш да го поминеш остатокот од живот,да имаш деца.Не значи дека тие што се 6 години во врска се сакаат многу и планираат иднина.
   

Сподели: