Колку години во врска пред да започнете брак? | Црнобело Форум

Колку години во врска пред да започнете брак?

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,388
1,133
Yellow submarine
така е срце убаво што ме надополни и што појасни на некој што трба да знае и да созрее и да кажеш ,,ДА" со ладна глава.:*
За следното твое обраќање кон мене, оваа моронска фраза срце, те молам исфрли ја.
Фала ;)
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,347
113
Софија
Ја би на 4-5 година, подобро да го запознаам партнерот, па после може брак.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
Пааа :) Ми се чини дека е подобро долга врска па брак... За да знаеш што ќе донесиш во куќа(за машкото) и кај ќе отидеш(за женското).
Јас пример имав скоро 7 години врска... :)
 

Rodeo Tvrdo

Активен Член
20 мај 2012
98
68
28
Скопје
Па, колку години мислите дека се доволни во врска за да започнете брак?
Зависи.. кај некој треба помалку време, кај друг повеќе. Најдобро е некое време да се живее заедно, па да се види како ќе функционира заедничкиот живот.. :)
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,412
1,103
Што и да се каже на оваа тема ќе се згреши. Стапувањето во брак не се брои во цифри туку се чувствува. Се додека не почувствуваат партнерите дека не гледаат во својата иднина никој друг освен тие двајцата , тогаш се спремни за брак. А со плашење од типот лелле нема да видам друга пи*ка до крај на животов или леле цел живот оваа цефка да ме задоволува епа така не се стапува во брак. За жал бракот стана ЕПП за пред луѓе. Дај да покажеме бурмите, вереничкиот прстен, станот , спалната , децката за уште непланираните деца, бакшижите од младенци, и тако даље. Чувствата некако се зашуткани на страна. Мајка ми и татко ми биле 7 год во врска , сега се 30 год во брак, да чукнам у дрво ама се уште се понашаат ко заљубени тинејџери. Некој пак немале ни врска па се засакале во брак и создале љубов и почит почнувајќи од 0. Така да нема точен и единствен одговор на ова релативно прашање.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,271
9,113
1,683
Незнам ама моиве се знаеле кратко пред да влезат во брак...не се битни годините во врска..битно е да си одговарате (мое мислење)
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Незнам ама моиве се знаеле кратко пред да влезат во брак...не се битни годините во врска..битно е да си одговарате (мое мислење)
Абе да, но после неколку месеци страсна врска заљубеноста поминува и очите се отваараат. Тогаш ги согледуваме сите оние недостатоци кај партнерот кои не сме ги приметувале предходно поради заслепеноста од енормното друкање хормони. После тие ’’златни’’ месеци партнерите или ќе раскинат или продолжуваат, но овојпат по зрело, по свесно, со едно добро искуство позади нив. Затоа е зезнато во тој период на заљубеност да се влезе во брак, оти после може бити кајања.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and malo

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Абе да, но после неколку месеци страсна врска заљубеноста поминува и очите се отваараат. Тогаш ги согледуваме сите оние недостатоци кај партнерот кои не сме ги приметувале предходно поради заслепеноста од енормното друкање хормони. После тие ’’златни’’ месеци партнерите или ќе раскинат или продолжуваат, но овојпат по зрело, по свесно, со едно добро искуство позади нив. Затоа е зезнато во тој период на заљубеност да се влезе во брак, оти после може бити кајања.

Се согласувам, љубовта, односно заљубеноста на почетокот на врската секогаш по малку ни ги затвараат очите и мислам дека е незрело да се стапи во брак само поради тие чувства. За еден брак да функционира нормално, љубовта не е најбитниот фактор туку разбирањето, прифакањето на мегусебните разлики и почитта. Бракот не е само една љубовна игра туку договор. Договор кој доколку не се почитува може да придонесе за низа несакани последици.
 

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
32
Скопје
Па, колку години мислите дека се доволни во врска за да започнете брак?

Од лично искуство минимум 5 години врска. Јас после 6 почнав да живеам заедно а за брак после година дена живеење заедно и плус да работи барем еден од двајцата таа година за да искусите СЕ и да се навикнете на СЕ! баеги комплицирано е ама се си доаѓа на место со време и ако се е ок после сето ова, може да почнете да размислувате за брак. Јас сум до 7ми месец живеење заедно и уште не е време за брак
 

Lepaa

Истакнат Член
2 декември 2012
985
1,704
393
Ах,е ајде сеа ќе броиме колку време сме заедно.Значи до денеска 9 години и ајде сега срце запроси ме.
Не не не.
Не зависи од тоа.Големо НЕ.Треба самиот да почуствуваш дека со таа личност сакаш да го поминеш остатокот од живот,да имаш деца.Не значи дека тие што се 6 години во врска се сакаат многу и планираат иднина.