Зошто луѓето се менуваат?

Astrostoper

Активен Член
5 март 2012
224
249
43
сакале не сакале
луѓето се менуваат
и да подобро и на полошо
некогаш ниту самите можат да се препознаат
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

sweetgirl

Истакнат Член
11 март 2012
148
125
343
Скопје
Човек многу тешко се менува навиките,начинот на однесување облеката може да се смени.
Но карактерот си останува.
Еве јас сум сакала милион пати да го сменам карактерот да биднам малце полоша,но тешко оди.
Тоа што твоите го граделе со години не може тек така преку ноќ да го смениме.
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
се е можно,доколку се сака и се има волја или доколку некој друг поради некои постапки лоши ве потикне да го смените односот кон таквите на полошо. :)
 

Smiley_1996

Истакнат Член
14 февруари 2012
345
802
393
Кумановоoo !
  • Прво, за темава добро би било да се изјасниме дали мислиме дека човекот, т.е. неговиот карактер може да го промени.?

  • Второ што ме интересира и е причината да ја отворам темава е: дали луѓето се променуваат заради себе, или пак заради другите?

Вчера дискутирав со еден другар, кој долго време ме убедуваше дека се пременуваме заради другите околу нас. Мислење со кое јас не се сложувам. . .
8-Fotografii-vo-dvizhenje-www.kafepauza.gif
Поздрав ... :kafe:giggle
 

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Волкот влакното го менува, обичаите не.
Истото го мислам и за луѓето.
Не верувам дека некој може да се промени, но не може се оддеднаш да дојде до израз. Па така, некои особини покасно се откриваат со што добиваме впечаток дека „се променил“.
Но не, мое мислење е дека луѓето не се менуваат карактерно.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Според мене, луѓето се менуваат. Понекогаш поради другите луѓе, понекогаш поради самиот себе. Не можеш да останеш засекогаш ист, едноставно како што учиш да живееш, така се менуваш, дали за подобро, дали за полошо. Јас лично се имам сменето за одредена личност, која ме научи да бидам подобар човек, но се имам сменето и за самата себе си, а и сеуште работам на некои работи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Smiley_1996

Avona Vi

Истакнат Член
15 февруари 2012
493
630
93
Луѓето се менуваат, но не целосно. Можат да сменат некоја особина, но не се, не и начинот на размислување.. Мислам дека најчеста причина се другите. Безразлика дали пред тоа биле повредени или имале лошо искуство, се менуваат за да не го повторат тоа. За да не бидат пак повредени.. За доброто на самите нив. Сепак промената ја предизвикал некој друг. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Smiley_1996