1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Зошто луѓето се менуваат?

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Caci, 19 февруари 2012.

 1. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Се променуваат пред се поради проблеми, нервози, некој поради пари се курчи, некој поради недостаток на пари, некој заради друштво..

  Денес најбитно е да најдеш стабилна личност.Кога нешто ќе каже истото да го исполни.Никој не е совршен карактерно.
  Најубаво е кога го знаеш карактерот и мааните на твоите другари и истите ги проголтуваш поради причина што и јас сум многу несовршен :D
   
  На Smiley_1996 и Marick14 им се допаѓа ова.
 2. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  мое мислење е дека човекот неможе да се смени целосно колку и да сака...можеби на почеток ќе најде добра причина и ќе се бори за неа...но со текот на времето ќе исчезне и желбата и причината за да се смениме...и често си ги поставуваме прашањата во стил зошто ја да се менувам...нека се сменат другите...и слично....

  а за вториот дел...секогаш ради себе...
   
  На Smiley_1996 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
 4. She

  She Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  301
  Допаѓања:
  569
  Луѓето се менуваат, тоа си е природен процес. Дали делумно, дали целосно, дали поради самите себе или поради некој друг, тоа си е индивидуално. Но се менуваат, се‘ е релативно, не? Едноставно животот ги менува луѓето. И искуствата.
  Е сега некои особини, навики и карактеристики може нема да се променат под никакво влијание, ама во глобала промена мора да настане. Годините и искуството си го прават своето.

  Некои настани директно влијаат врз човековата личност и предизвикуваат промена. Колку и да викате дека волкот нема да го промени влакното, грешите, зашто тоа се однесува на рандом особина. Секој си зборува и дава мислење врз основа на своето искуство нели, ама генерализирањето дека волкот влакното не го менува, воопшто не го поддржувам.

  Конкретен пример, бившиот мој ме промени во целост, кон позитивно. Јас не правев напори за да се променам заради него, тој ме промени мене кон подобро и благодарна сум му.
   
  На Smiley_1996 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. TheCat

  TheCat Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  193
  Допаѓања:
  379
  Луѓето се менуваат зошто така им налага општеството :D
   
  На Smiley_1996 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,757
  Се тече се се менува....
   
  На Smiley_1996 и parvati им се допаѓа ова.
 7. Реми

  Реми Староседелец

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  957
  ...рекол Хераклит.
  Се е во непрестајно течење и движење, ништо не е постојано. Затоа не можеме да стапнеме два пати во иста река. Затоа што кога ќе стапнеме во реката втор пат, ниту ние ниту реката не сме исти.
   
  На Prashina, Lena, Smiley_1996 и уште 1 член му се допаѓа ова.
 8. Primrose

  Primrose Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  680
  Допаѓања:
  1,288
  Сменето е името на темава или....? :eek Првобитното беше Дали може да се променат, а не Зошто се менуваат?:sreken
  :D
  Стојам на моето дека карактерот на една личност не може да се смени. Прочитав мислења од типот- Багабонтував на училиште, а сега сум добар... тоа е така затоа што пубертетлиите и адолесцентите с(м)е недоизградени како зрели личности и изложени на промени за да созреат. Повлечените стануваат комуникативни, некои минуваат низ депресии и слични неврози, со што стануваат поцврсти и се менува нивниот начин на размислување и така натаму. Како и да е, овие периоди не се пасивни, туку пресудни за понатамошниот развој на личноста.

  Ако човек се покажува поинаков од онаков каков што е, не значи дека се сменил, туку значи дека станал дволичен, што е далеку од промена. Зрела личност може само да го надогради карактерот, но не и да го смени.
   
  На Smiley_1996 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Utopian

  Utopian Нов член

  Зачленет на:
  3 април 2012
  Мислења:
  27
  Допаѓања:
  24
  Луѓето се менуваат поради искуствата кои ги научиле. Нормално е тоа, мора низ секојдневниот живот да се надоградуваме себеси со нови навики, нови планови нови ставови..... Она што се менува е всушност површината на човечкиот карактер. Длабоко во психата сите остануваме исти. Можеш да ја смениш фасадата на една куќа, но никогаш и темелите.
   
  На Photographer и cece17 им се допаѓа ова.
 10. cece17

  cece17 Староседелец

  Зачленет на:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  270
  Допаѓања:
  204
  да може да се променат од таа причина што низ годините луѓето сретнуваат мн луѓе кои остануваат и си заминуваат од нивниот живот им се случуваат мн промени мн порази и подеми се тоа си влијае
   

Сподели: