1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Зошто луѓето се менуваат?

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Caci, 19 февруари 2012.

 1. goodgod

  goodgod Истакнат Член

  Зачленет на:
  26 декември 2012
  Мислења:
  433
  Допаѓања:
  302
  Се променуваат како не. Може нешто спонтатно во живот што ке му излезе а тоа никогаш не го осетил, почувствувал или правел досега и го демантирало и башка што и да е, се менува си се прилагодува на другото нешто како што кажав што го израдувало, му дава повеќе можност за понатаму, така ке биде подобро. Болката, парите, и технологијата се другите ситни нешта што ги мењаат лугето.
   
 2. Anakin

  Anakin Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  869
  Допаѓања:
  977
  Секоја животна ситуација и искуство те менува некако...растеш се развиваш...се фрустрираш , идеализираш...рационализираш...ама тоа шо си е внатре inner nature е стално присутно ..интересна ми е онаа приказна со двата волци во нас...
   
 3. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  Ова “променуваат“ ми боде очи. Само “менуваат“ не ќе да е поарно? :rolleyes:
  Он: Многу зависи од ситуацијата, како и од самата индивидуа, но бесмислено е да не се менуваме со секоја лошо искусена лекција на своја кожа. Ако ништо друго, барем ги учиме тие лекции, без разлика дали го применуваме наученото или не.
  Сепак, волкот само влакното го менува, не? Така ја гледам и промената кај луѓето. Не длабинска, но сепак видлива за околината. Промена не може да дојде одендаш од корен, ако до вчера сме биле нејзината тотална спротивност, но се манифестира ко таква пред останатите поради научените лекции, а со тек на време преминува во навика, што сепак не секогаш значи дека нашите размислувања околу нештото се смениле, туку се смениле само околностите поради кои сме го смениле пристапот кон истото. Замрсена работа е човековата психа, дај и’ моќ и ќе те изненади. Чист пример се парите. Дај му некому поголема сума и веднаш си ги крева акциите. Не значи дека се сменил преку ноќ, тој може секогаш бил таков, само што околностите сега му се во полза и му даваат слобода која ја немал додека бил безгласна буква.
   
  На Давор и slb_bobo им се допаѓа ова.
 4. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Никој не се менува од корен,но некои менуваат одредени особини и навики за се усогласат со одредено нешто,било тоа човек,дејство,се разбира ако од тоа имаат корист. Човекот е многу користољубиво суштество по природа.
   
  На Давор му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Mardy Bum

  Mardy Bum Староседелец

  Зачленет на:
  25 април 2012
  Мислења:
  178
  Допаѓања:
  180
  луѓето се променуваат секој ден по малку.. ситуациите не се повторуваат, ни чуствата, секоја минута е искуство, секое искуство различно се реплицира на личноста, и она што навидум е неважно остава белег..
   
 6. Сара.13

  Сара.13 Староседелец

  Зачленет на:
  13 ноември 2012
  Мислења:
  1,260
  Допаѓања:
  3,107
  Едноставно се секоја една минута ние сме веќе поинаква личност, тоа не значи дека не сме константни и дека сме "лабави" личности...тоа значи дека за една минута во нашата глава поминуваат 1000 мисли и се менуваат многу чувства.самата наша внатрешна состојба, не прави она што сме, се чуствуваме различно-различни сме.
  не изнесуваме некои енормни промени, нели волкот влакното си го менува,а ам табиетот не, но сепак секоја една ситуација од нашето опкружување, секоја една личност може да не натера и да не направи да бидеме поинакви, да се прилагодиме спрема неа/него.
  А ако гледаме од друг аспект, ние сме ние, и сега и после 1 мин и после 1 ден, и после 1година...да, променети ни се навиките, размислувањата, однесувањето...но во суштина ние сме тие, само времето што си тече...
  Убаво баба ми вика, филмот е ист само улогите се менуваат : )
   
  На $3Я3|\||)&p&†Y му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,154
  Допаѓања:
  7,681
  Како што се менува текот на една река,
  како што се менува времето,
  како што се менува интензитетот на сонцето,
  светлината/формата на месечината,
  положбата на земјата,
  така се менува и човекот.
  Менувањето на нештата значи живот.
  Значи дека постоиме и ја имаме способноста да се приспособиме на ситуациите,луѓето околу нас,местата кои доаѓаат и одат.
  Ако не би се менувале тоа би значело дека не се развиваме.
  Сме застанале на едно место и не мрдаме.
  Менувањето е раснење за мене.
  Внатрешно.
  Спознавање на себеси.
  Учење од грешките, правење нови.
  Промените на самите нас(случајни или намерни)
  не прават да бидеме она што сме во моментот.
   
 8. Just Perfect

  Just Perfect Активен Член

  Зачленет на:
  3 април 2013
  Мислења:
  137
  Допаѓања:
  120
  Од навика секој може да се откаже...но карактер...хм...
  НЕ!И цврсто стојам зад тоа...можеби моментално привидно...се за некоја цел....кога ќе се постигне..пак се по старо полека полека...
  Она што ти е во крвта останува во неа....
   
 9. Photographer

  Photographer Amoureux

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  480
  Допаѓања:
  1,393
  Се согласувам...Секој човек се менува...но не многу, прилагодливо за да функционира со сите останати...
   
 10. monika88

  monika88 Истакнат Член

  Зачленет на:
  1 април 2013
  Мислења:
  454
  Допаѓања:
  645
  средината во која живее и луѓето со кои е опкружен го менуваат човекот-но не во целост
  менуваат само некои навики и особини во карактерот-трпеливоста,истрајноста,социјализацијата
  но сепак некој кој е предодреден да биде таков уште од раѓање таков и ќе остане,мали промени да но никогаш во целост:)
   

Сподели: