Зошто луѓето се менуваат?

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
872
1,103
393
26
Струмица
Дали луѓето можат да се сменат, да си ги сменат навиките, карактерот ?? или пак кога тогаш тие пак ќе се вратат на старите навики?
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Можат, зошто да не? Некои навики тешко умират, што би се рекло. Јас престанав да пушам цигари после 7 години и престанав да ги грицкам ноктите иако цел живот го правев тоа. За менување на карактерот малку потешко е, но секако дека може. Можат да се изгубат добри карактеристики и да се стекнат лоши, и обратно, секој ден животот ни оджува разни лекции. :)
 
  • Like
Реакции: JaMi

Avona Vi

Истакнат Член
15 февруари 2012
493
630
93
ова е многу тешко прашање.. дали луѓето се менуваат? тешко дека да, но и тешко дека остануваат исти
сметам дека луѓето се менуваат за да останат исти
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,995
9,625
1,683
Normandy
Човекот е приспособлив. After all Charles Darwin was the one who said: It is not the strongest of the species that survives, but the one that is most responsive to change.
Точно е дека е приспособлив но... не може тек така да ги избрише малите нешта кои го издаваат. Некои работи остануват вродени поради тоа што е на некој начин израснат во средината во која што бил. И за ова е потребно мнооогу време за да се смени што некогаш и не возможно taken that животот протекнува побрзо.