1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Зошто луѓето се менуваат?

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Caci, 19 февруари 2012.

 1. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  Дали луѓето можат да се сменат, да си ги сменат навиките, карактерот ?? или пак кога тогаш тие пак ќе се вратат на старите навики?
   
 2. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Можат, зошто да не? Некои навики тешко умират, што би се рекло. Јас престанав да пушам цигари после 7 години и престанав да ги грицкам ноктите иако цел живот го правев тоа. За менување на карактерот малку потешко е, но секако дека може. Можат да се изгубат добри карактеристики и да се стекнат лоши, и обратно, секој ден животот ни оджува разни лекции. :)
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  може се е можно... само треба воља да се има и добра причина..
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Avona Vi

  Avona Vi Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  493
  Допаѓања:
  630
  ова е многу тешко прашање.. дали луѓето се менуваат? тешко дека да, но и тешко дека остануваат исти
  сметам дека луѓето се менуваат за да останат исти
   
 5. Marrie

  Marrie Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  507
  Допаѓања:
  802
  Волкот го менува влакното, но не и навиките.
   
  На Just Perfect, Ana bu, Libra и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. Gabriela

  Gabriela Активен Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  145
  Допаѓања:
  139
  Па може али ако се потруди...
   
 7. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Навика се менува.Карактер останува.
   
  На Ana bu и sweetgirl им се допаѓа ова.
 8. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Човекот е приспособлив. After all Charles Darwin was the one who said: It is not the strongest of the species that survives, but the one that is most responsive to change.
  Точно е дека е приспособлив но... не може тек така да ги избрише малите нешта кои го издаваат. Некои работи остануват вродени поради тоа што е на некој начин израснат во средината во која што бил. И за ова е потребно мнооогу време за да се смени што некогаш и не возможно taken that животот протекнува побрзо.
   
  На Prashina, MarGrey и Primrose им се допаѓа ова.
 9. Andrea Bloodbucket

  Andrea Bloodbucket Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  280
  Допаѓања:
  328
  Можат да се променат само некои навики, а карактетот никогаш :).
   
 10. marjan

  marjan Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  489
  Допаѓања:
  657
  да се променуваат но сегогаш постои ризик од вракање на стариот јас ти тој таа ......
   
  На Bibi@ му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: