Домашна ракија/комова/шлифка

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
На мој најдобар другар дедото живее на едно многу далечно место во едно мало село во најубавиот дел од Македонија.
Фанатик е за правење домашна ракија.Буквално ракијата ја прави од се’.
Лани ракијата му беше 65 степени или 60.Ама немате појма каква ракија е тоа.Повеќе наликуваше на ликер, не гореше кога пиеш и со салата идеше феноменално.
Главата после неколку чаши не те боли.Фантазија.
Највеќе шо сум испил било 7 ракии и веќе се држев за маса.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: alba

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
На мој најдобар другар дедото живее на едно многу далечно место во едно мало село во најубавиот дел од Македонија.
Фанатик е за правење домашна ракија.Буквално ракијата ја прави од се’.
Лани ракијата му беше 65 степени или 60.Ама немате појма каква ракија е тоа.Повеќе наликуваше на ликер, не гореше кога пиеш и со салата идеше феноменално.
Главата после неколку чаши не те боли.Фантазија.
Највеќе шо сум испил било 7 ракии и веќе се држев за маса.
Ее ај сеа кажи колку е лоша домашната ракиија ?! :p хахаха
еве прашај го што ке биде во комињето за ракија да се стават : сливи , јаболка , круши и сл .. па објасни ЍЍЍЍ
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Моја тема !
Нема поголем ракијаш од мене на форум, жими мама !
Просто обожаам да дринкам овој највише, незнам зшто, најубаа ми пијанка од овој, најубаф ми ручак увек кд испиу едну до две три чашке апетитку, стфарно даа расположење и дава апетит да се накркаш бш оној гурмански
Од куповни само Жуту Тикфешку си рокам, обавезно сс мезе, било која салата,мешана најчесто
А од домаќи пију ги сфи што су ми убави на укус и што не смрдиф на старо буре
Нема дн да не испију барем едну чашку онакој за апетит
Еве и ск овај тема ми напраи лиге и ке си сипу едну Тикфешку док ми се кува pizza ala guzica : )
Живели !!!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kizzo, alba and 990Freak

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Моја тема !
Нема поголем ракијаш од мене на форум, жими мама !
Просто обожаам да дринкам овој највише, незнам зшто, најубаа ми пијанка од овој, најубаф ми ручак увек кд испиу едну до две три чашке апетитку, стфарно даа расположење и дава апетит да се накркаш бш оној гурмански
Од куповни само Жуту Тикфешку си рокам, обавезно сс мезе, било која салата,мешана најчесто
А од домаќи пију ги сфи што су ми убави на укус и што не смрдиф на старо буре
Нема дн да не испију барем едну чашку онакој за апетит
Еве и ск овај тема ми напраи лиге и ке си сипу едну Тикфешку док ми се кува pizza ala guzica : )
Живели !!!
ЕЕЕЕЕЕЕ ТАКА БЕ БРАТ !
 

kizzo

Истакнат Член
14 јануари 2013
827
1,328
93
Скопје-Ченто
www.idadija-inz.com.mk
најбитно да е домашна и золта отстоена во буре дрвено. 50 до 53 степени секоја 2 година по 3 4 казани.
а како се пиее???
с'с мезе мммммммм
и обавезно лозова да е
 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
најбитно да е домашна и золта отстоена во буре дрвено. 50 до 53 степени секоја 2 година по 3 4 казани.
а како се пиее???
с'с мезе мммммммм
Хахаха еротики :p замисли - Салата -краставица,доматче,малце зелка пресна .. комова стара !
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kizzo

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Днкса рокна ли поштено две три ? ја едну на работу и три на покер : )
Обожаам да ти кажу прао да дегустирам неколко чашке уз добро мезе поише него да се рокну на ракију пијан бш оно за ситуацију пијан : ) Ја пију ракију не за да се напију, него да се дружимо ја и она, онакој другарски : ) Мора да се кусне нешто нели : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kizzo and ComputerService