Домашна ракија/комова/шлифка

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Не смеат да ставаат метил алкохол... никако.
Само 50 милилитри метил алкохол можат до доведат до сериозни здравствени проблеми, а веќе 200милилитри етанол доведуваат до трајно, неповратно губење на видот.
Каде тоа сте виделе метил алкохол во состојки?? Освен ако не станува за 0,0005% : )) А тоа е = ништо : )

да си се себе цитирам и да се поправам под етанол сум мислела на метанол(метил алкохолл)*** :zelen
 

МиГ 21

Староседелец
12 ноември 2012
1,252
2,458
1,133
Прилеп
По твоја логика треба да заклучам дека и пивото и купечкото вино се вештачки и само домашно произведно е природно. Хммм... Не се сложувам со тебе. Инаку знам да се напијам една до две чашки во друштво, исклучиво комова или лозова. Сливова, не и го поднесувам мирисот.
Значи далеку сум од тоа да обожавам. Другар ми обожава и секој ден е „дрво“.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: violetmoon

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
По твоја логика треба да заклучам дека и пивото и купечкото вино се вештачки и само домашно произведно е природно. Хммм... Не се сложувам со тебе. Инаку знам да се напијам една до две чашки во друштво, исклучиво комова или лозова. Сливова, не и го поднесувам мирисот.
Значи далеку сум од тоа да обожавам. Другар ми обожава и секој ден е „дрво“.
Оти па имаш ти земено вино за 100 денари 2 или 3 литри вино ?! ?! и што мислење имаш за тоа вино какво е ?!
За пивото се знае дека вештачка работа е али е еден од нај добрите алкохолни пријалоци ..
Али сепак домашната си е нешто нај нај ! Кој се очукал со домашна знае ! :p
 

МиГ 21

Староседелец
12 ноември 2012
1,252
2,458
1,133
Прилеп
Оти па имаш ти земено вино за 100 денари 2 или 3 литри вино ?! ?! и што мислење имаш за тоа вино какво е ?!
За пивото се знае дека вештачка работа е али е еден од нај добрите алкохолни пријалоци ..
Али сепак домашната си е нешто нај нај ! Кој се очукал со домашна знае ! :p
А си купил ли вино од 800 ден??? Какво мислење имаш за тоа вино? Инаку грешиш, пивото е природно. А ефектот со очукувањето не сакам да го знам, последиците се горе долу исти, та и со домашна та и со купечка
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Марија

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
А си купил ли вино од 800 ден??? Какво мислење имаш за тоа вино? Инаку грешиш, пивото е природно. А ефектот со очукувањето не сакам да го знам, последиците се горе долу исти, та и со домашна та и со купечка
Хахаха не си пијал салам не знаеш , значи во купечката има се внатре . јаболка , круши , шеќер и тн .. и затоа боли глава .. А ДОМАШНАТА ЈА ЗНАМ ДЕКА ОСВЕМ СЛИВИ или КОМИЊЕ ОД ГРОЗЈЕ НЕМА НИШТО ДРУГО ! И НЕ МЕ БОЛИ ГЛАВА , иначе имам вино 60 години старо само не ми текнува што серија беше на времето 100 марки беше да го купиш , но тогаш стариве ја затвориле кафаната или не знам како било и сеа за сеа иам од прилика некаде 40-50 шишина.
Иначе сиот алкохол е лош , блазе си му на тој што не пија ич !
 

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
ComputerService несакам да те навредам, ама ај малку читни по интернетов од што се прави и индустрискиот алкохол. Па не го прават од земја бре, како дома така индустриски со таа разлика што таму условите се контролирани.
Вчера го зборев ова, очигледно не сфати што сакав да кажам.
И незнам како да појаснам дека алкохолот не може да се класифицира како природен и вештачки. Барем не тој што е за пиење.
За други намени и од дрво и смоли го добиваат ама тоа е друг муабет.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МиГ 21

МиГ 21

Староседелец
12 ноември 2012
1,252
2,458
1,133
Прилеп
Па нели и јаболката и крушите се природни, та и шеќерот е природна материја, јас не гледам што е вештачко...Иако не сум баш сигурен дали ставаат се од тоа што наведе...Можеби си запознаен со тој процес на производство ( од некој технолог или лично си видел) Прашањето не ми беше дали имаш вино од 100 марки или 100 евра. Туку дека не ти е никаков аргумент вино од 30 денари. И да додадам: ако пиеш не значи и дека знаеш од што е направено и како.
 

МиГ 21

Староседелец
12 ноември 2012
1,252
2,458
1,133
Прилеп
Алкохолот се добива со ферментирање на шеќерот. Поточно од шеќер преку ферментација се добива алкохол и ако не се запри тука процесот, Односно ако продолжи и понатаму, се добива киселина.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Марија