Домашна ракија/комова/шлифка

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
ComputerService несакам да те навредам, ама ај малку читни по интернетов од што се прави и индустрискиот алкохол. Па не го прават од земја бре, како дома така индустриски со таа разлика што таму условите се контролирани.
Вчера го зборев ова, очигледно не сфати што сакав да кажам.
И незнам како да појаснам дека алкохолот не може да се класифицира како природен и вештачки. Барем не тој што е за пиење.
За други намени и од дрво и смоли го добиваат ама тоа е друг муабет.
Не сакам и јас да те навредам али јас цел живот варам раќија , односно сум видел се и сешто , кога ке идиш на кај Крушево ќе ми кажиш и ке ти дадам да пробаш и вештачка ракија и природна ракија .. :D
 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Дечки со еден збор да не се замараме и убедуваме , сигурно познавате некој стари луѓе што се разбираат од раќија и слично .. ќе ви објаснат се // сите дилеми ке ви ги решат !
 

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
хахаха нема дилеми оди вака.
дома: собираш сливи или комиње од грозје ставаш во казан, правиш долга дестилација и добиваш ракија.
фабрика: собираат сливи и комиње и скапани* овошки(ако е друг пијалок), ги подесуваат условите (температура, притисок, кога да запре процесот, и микробните култури), поминува низ куп машини и добиваш ракија.

А ти си убеден дека домашната ракија е поубава зошто е домашна, е добро нека ти биде :D

*скапаните овошки не се ѓубре и штетни тие се само резултат на микробна деградаицја која мора да постои како што кажа погоре МИГ21 за ферментации итн


Која е вештачка ракија???


И јас сакам одговор на прашањево :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МиГ 21

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Дедо ми прави ракија сеуште....не сум обожавател нешто многу ама некогаш убаво ти е да фрлиш една две , со добри луѓе и добар муабет срамота е да одбиеш:DИнаку пред некој ден пиев Вишновка...ау каков ликер бре домашно за своја потреба напраено со сите салтанати ..преубаво !!!!Да живее македонската традиција на пивкање и мезење !!!!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Марија, иди кажи им на срби дека индустриско виски е подобро од шљивовиски. Ако се вратиш жива, ја часту по едну ракију. И неможеш да ме убедиш дека е поквалитетан индустриски билокакв алкохол од природно ферментиран, на онј старомодан начин.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: alba and parvati

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Марија, иди кажи им на срби дека индустриско виски е подобро од шљивовиски. Ако се вратиш жива, ја часту по едну ракију. И неможеш да ме убедиш дека е поквалитетан индустриски билокакв алкохол од природно ферментиран, на онј старомодан начин.

Не те убедувам. Зависи што купуваш и колку плаќаш. И индустриски има квалитет : )
 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
хахаха нема дилеми оди вака.
дома: собираш сливи или комиње од грозје ставаш во казан, правиш долга дестилација и добиваш ракија.
фабрика: собираат сливи и комиње и скапани* овошки(ако е друг пијалок), ги подесуваат условите (температура, притисок, кога да запре процесот, и микробните култури), поминува низ куп машини и добиваш ракија.

А ти си убеден дека домашната ракија е поубава зошто е домашна, е добро нека ти биде :D

*скапаните овошки не се ѓубре и штетни тие се само резултат на микробна деградаицја која мора да постои како што кажа погоре МИГ21 за ферментации итн





И јас сакам одговор на прашањево :D
Вештачка ти е онаа што ја прават со вода и метил алкохол .. имаше дури и на тв кажуваа !! каде што ги фатиле кај што продаваат !
 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Дедо ми прави ракија сеуште....не сум обожавател нешто многу ама некогаш убаво ти е да фрлиш една две , со добри луѓе и добар муабет срамота е да одбиеш:DИнаку пред некој ден пиев Вишновка...ау каков ликер бре домашно за своја потреба напраено со сите салтанати ..преубаво !!!!Да живее македонската традиција на пивкање и мезење !!!!
ЕЕЕЕЕ ТАКА КОНЕЧНО ЕДЕН ДА СЕ СЛОЖИ СО МЕНЕ !
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Anakin