1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Домашна ракија/комова/шлифка

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од ComputerService, 9 февруари 2013.

 1. ComputerService

  ComputerService Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  446
  Допаѓања:
  240
  Дали обожавате домашна ракија .. и од колку степени преферирате ?!
  Јас преферирам шлифка 52 степени !
   
  На kizzo му/ѝ се допаѓа ова.
 2. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Малку поопширно да го опфатеше воведот.
  Ова му доага како наслов Дали обожавате домашна ракија?
  А не како што е напишан,од причина што нема ама баш ништо наведено за истата.

  Иначе ич не обожавам,никако,само за симнување температура може.
  А таа шливката и не ми е јасно како можат мирисот да и го издржат.:x
   
  На alba, Trajche и slb_bobo им се допаѓа ова.
 3. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Не. Мразам.
  30% од животот ми го уништи таа комова ракија.
   
  На Foxboro му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ComputerService

  ComputerService Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  446
  Допаѓања:
  240
  Значи пре пре убава е особено како што ја прави вујкоми , му става внатре нешто па стој 1 месец од бела станува жолта , една миризба убава што има .. искрено кога ке му седниме 2 цата по 1 литар и нешто тепаме
   
 5. ComputerService

  ComputerService Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  446
  Допаѓања:
  240
  Значи сеа на шлифка си а ?! :mstickle
   
 6. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Никаква.
   
 7. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  МРАЗАМ РАКИЈА !
  Сум пробала повеќе домашни, исто с@#$%е сите. [​IMG] Толку многу мразам што од мирисот ми се повраќа дури. Еднаш пола саат дремев над мијалник со чачше ракија и едвај се натерав да направам грагара. Disgusting. Бљак!
   
 8. ComputerService

  ComputerService Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  446
  Допаѓања:
  240
  Хахаха не знајте шо сакате :p Некој ке речи сакам водка,виски,узо,коњак, и сл . тоа сето ти е не природно .. природно е она што тече низ шопурката од казанот ! :p
   
  На Coci8 и parvati им се допаѓа ова.
 9. Марија

  Марија Poétesse

  Зачленет на:
  14 април 2012
  Мислења:
  1,146
  Допаѓања:
  2,490
  Јас морам да се вмешам и да те поправам. Сите тие алкохолни пијалоци што ги наброја се еднакво природни во границите на она колку можат да бидат. Дестилациони произвводи се, е сега само почетниот материјал за дестилација е различен па така и различен продукт на крајот :))
  Ракија - само греена со дупла доза шеќер за мерак на дедо и баба :biggrin
   
  На 84 sk_Y ^_- и violetmoon им се допаѓа ова.
 10. ComputerService

  ComputerService Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  446
  Допаѓања:
  240
  Значи ракијата е природна , освем сливи или гројзје нема ништо друго , а сите други пијалоци се крштавани што нема во нив .. подобро да не правиме муабет ..
   

Сподели: