Домашна ракија/комова/шлифка

ComputerService

Истакнат Член
29 јануари 2013
446
240
143
Дали обожавате домашна ракија .. и од колку степени преферирате ?!
Јас преферирам шлифка 52 степени !
 
  • Like
Реакции: kizzo

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,757
1,673
На сигурно
Дали обожавате домашна ракија .. и од колку степени преферирате ?!
Јас преферирам шлифка 52 степени !
Малку поопширно да го опфатеше воведот.
Ова му доага како наслов Дали обожавате домашна ракија?
А не како што е напишан,од причина што нема ама баш ништо наведено за истата.

Иначе ич не обожавам,никако,само за симнување температура може.
А таа шливката и не ми е јасно како можат мирисот да и го издржат.:x
 
  • Like
Реакции: alba, Trajche and slb_bobo

ComputerService

Истакнат Член
29 јануари 2013
446
240
143
Малку поопширно да го опфатеше воведот.
Ова му доага како наслов Дали обожавате домашна ракија?
А не како што е напишан,од причина што нема ама баш ништо наведено за истата.

Иначе ич не обожавам,никако,само за симнување температура може.
А таа шливката и не ми е јасно како можат мирисот да и го издржат.:x
Значи пре пре убава е особено како што ја прави вујкоми , му става внатре нешто па стој 1 месец од бела станува жолта , една миризба убава што има .. искрено кога ке му седниме 2 цата по 1 литар и нешто тепаме
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
МРАЗАМ РАКИЈА !
Сум пробала повеќе домашни, исто с@#$%е сите. Толку многу мразам што од мирисот ми се повраќа дури. Еднаш пола саат дремев над мијалник со чачше ракија и едвај се натерав да направам грагара. Disgusting. Бљак!
 

ComputerService

Истакнат Член
29 јануари 2013
446
240
143
Хахаха не знајте шо сакате :p Некој ке речи сакам водка,виски,узо,коњак, и сл . тоа сето ти е не природно .. природно е она што тече низ шопурката од казанот ! :p
 
  • Like
Реакции: Coci8 and parvati

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,490
1,123
Скопје
Хахаха не знајте шо сакате :p Некој ке речи сакам водка,виски,узо,коњак, и сл . тоа сето ти е не природно .. природно е она што тече низ шопурката од казанот ! :p
Јас морам да се вмешам и да те поправам. Сите тие алкохолни пијалоци што ги наброја се еднакво природни во границите на она колку можат да бидат. Дестилациони произвводи се, е сега само почетниот материјал за дестилација е различен па така и различен продукт на крајот :))
Ракија - само греена со дупла доза шеќер за мерак на дедо и баба :biggrin
 
  • Like
Реакции: 84 sk_Y ^_- and violetmoon

ComputerService

Истакнат Член
29 јануари 2013
446
240
143
Јас морам да се вмешам и да те поправам. Сите тие алкохолни пијалоци што ги наброја се еднакво природни во границите на она колку можат да бидат. Дестилациони произвводи се, е сега само почетниот материјал за дестилација е различен па така и различен продукт на крајот :))
Ракија - само греена со дупла доза шеќер за мерак на дедо и баба :biggrin
Значи ракијата е природна , освем сливи или гројзје нема ништо друго , а сите други пијалоци се крштавани што нема во нив .. подобро да не правиме муабет ..