Домашна ракија/комова/шлифка

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Значи ракијата е природна , освем сливи или гројзје нема ништо друго , а сите други пијалоци се крштавани што нема во нив .. подобро да не правиме муабет ..

хаха ме зезаш ??
ајде да правиме муабет.
па денес учев по биотехнологија кое од што се добива, сите се добиваат од овошки, и да се уште тврдам дека сите се природни.
различниот тек на ферментација и\или дестилација, како и микрооганизмите кои учествуваат во процесот на подготовка и бла бла правта секој жесток пијалок да има различен вкус, боја, мирис и концентрација на алкохол во себе.
 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
хаха ме зезаш ??
ајде да правиме муабет.
па денес учев по биотехнологија кое од што се добива, сите се добиваат од овошки, и да се уште тврдам дека сите се природни.
различниот тек на ферментација и\или дестилација, како и микрооганизмите кои учествуваат во процесот на подготовка и бла бла правта секој жесток пијалок да има различен вкус, боја, мирис и концентрација на алкохол во себе.
Зависи , али земи ти прочитај состојки на шишето пишува па кажи после .. :D
Иначе топча раќија на сабајле е закон !
 

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Зависи , али земи ти прочитај состојки на шишето пишува па кажи после .. :D
Иначе топча раќија на сабајле е закон !

Абе во ред, индустриски добиен пијалок мора да има и дополнителни состојки пред се за подобрување на арома и за трајност.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ComputerService

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Е да си ми жива и здрава , конечно дојде на муабетот што ти го велам од преѓе.
Немој да тврдиш дека ракијата/посебно не онаа што ја продаваат луѓево е се природно.
Ќе ти дадам милион докази што се’ не се става во неа.
 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Немој да тврдиш дека ракијата/посебно не онаа што ја продаваат луѓево е се природно.
Ќе ти дадам милион докази што се’ не се става во неа.
Не се противам , значи особено нај веќе метил алкохол ставаат
Али тоа што ке го купиш од пазар или од продавница се знае какво е :S
 

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Не се противам , значи особено нај веќе метил алкохол ставаат
Али тоа што ке го купиш од пазар или од продавница се знае какво е :S

Не смеат да ставаат метил алкохол... никако.
Само 50 милилитри метил алкохол можат до доведат до сериозни здравствени проблеми, а веќе 200милилитри етанол доведуваат до трајно, неповратно губење на видот.
Каде тоа сте виделе метил алкохол во состојки?? Освен ако не станува за 0,0005% : )) А тоа е = ништо : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Уште едно прашање:
Почнувате да го мразите овој биохемиски :nerd, кој шета низ темиве и се прави паметен? :giggle
 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Не смеат да ставаат метил алкохол... никако.
Само 50 милилитри метил алкохол можат до доведат до сериозни здравствени проблеми, а веќе 200милилитри етанол доведуваат до трајно, неповратно губење на видот.
Каде тоа сте виделе метил алкохол во состојки?? Освен ако не станува за 0,0005% : )) А тоа е = ништо : )
Па искрено метил алкохол во се ставаат , искрено еве мое искуство со не брендирано виски ... Земаме пијаме по некоја чашка и по некое време ,, се направив за на системи .. не заради тоа што бев пијан значи не бев пијан туку затрујан
 

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
Уште едно прашање:
Почнувате да го мразите овој биохемиски :nerd, кој шета низ темиве и се прави паметен? :giggle
Не, зашто многу работи учиме од него. :sreken


Он-топик, имам спомнато во друга тема.
Ракија домашна :nah:nah ни жолта ни бела ни ладна ни топла.
Никогаш не сум ја сакала ракијата, ми смрди. (nod)
Лани мислам дека беше - еден единствен пат кога се напив чашка топла ракија зашто ме измоли другар ми сам да не пиел. Никогаш повеќе.