Дали сте суеверни?

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
Не верувам воопшто, ни како мала, ни сега... инаку јас знам дека кога има погреб или свадба вратата не смее да се затвара, на венчавката круните не требале да се чукнат, бидејќи парот ќе имал многу проблеми, бремена жена да не смеела да прескокнува кабли, бидејќи детето ќе се заплетело околу папочната врвца, ако те чеша веѓата тоа значи дека ќе се страмуваш :) знам и за рацете ако те чешаат, или ќе зимаш или ќе даваш пари, само заборавив која рака беше за зимање, а која за давање :giggle други во моментот не ми текнуваат (shake)
 

freak

Староседелец
18 јуни 2012
190
120
1,043
27
Битола
Не сум суеверна. Понекогаш таквите луѓе ме вадат од такт. Имам другарка и ако помине црна мачка пред нас заради неа одиме по друг пат. :mad Да не се изразам некултурно, многу ми е глупо и ниско во деншно време при толку развиена наука и технологија да постојат суеверни особи.
 

Serenity

Нов член
23 јули 2012
18
12
3
ич не сам суеверна за ткви работи од проста причина шо се додека нешто не е научно потврдано или не видам со мои очи за мене е невистина
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Не са суеверан иако едно сабајле ми га пресече пут црна мачка и попладнето скрши рамо ама па знам дека е било чиста случајност. Едино што си иам како такв ритуал или суеверие е на терен да искачам сс знојалицу на десну руку.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МиГ 21

vikushka

Нов член
12 ноември 2012
1
0
1
То со мачките можи да важи ама не за секој...исто така и за петок 13...еве на пример јас сум родена во петок 13 и бајачка ми има кажано дека ми е среќен број.
Како дете ептен сум бил... значи црна мачка ако ти пресече пат, или сме оделе по друг пат, или за да го „избегнеме малерот“ - врати се три чекори назад и плукни три пати :)

А за мачка некогаш ако ми попрече пат чекам да помини некој прв па јас да поминам.. :p
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
То со мачките можи да важи ама не за секој...исто така и за петок 13...еве на пример јас сум родена во петок 13 и бајачка ми има кажано дека ми е среќен број.
Кој легитимен извор на знаење...БАЈАЧКА. Ха ха ха ха. Не, не ти е среќен број туку само мислиш дека ти е среќен број. Не постојат такви глупостарии наречени среќен број, среќен датум, среќен ден...среќно место, среќно пенкало и сл.

Ај да не јадам бабури многу.