Дали сте истите како што се претставувате на интернет и надвор од него?

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
326
396
1,063
Апсолутно. Не чувствувам потреба да седнам на полурасклатенава фотеља, да се опрчам пред монитор и да се преправам за ствари кои не постојат или кои моето алтер-его би сакало да ги преувеличува.
Никогаш не сум лажел за годините, изгледот, образованието итн. Кога луѓето ме запознале виртуелно преку штракање на некоја кинеска тастатура, можеби очекувале дека ќе бидам како сите останати кои се јаки на пишување а кога ќе ги запознаат во живо, да им биде жал дури и да плукнат на нив.
Немам потреба да кријам работи, немам сатисфакција да лажам за нешто што не сум, особено не некој првичен странец кој во минатото на mIRC започнувал муабет со "asl pls" и еволуирал во "daj kam" "top si, kis4e".
Сакам да оставам задоволителен впечаток на соговорникот. Не да го трујам со слики од Бред Пит на мојот профил и со муабети за тоа колку јас сум разбацан или иам врски по луѓе на сепариња.
Едноставно, ги мразам секојдневните излитени фрази кои ги пишав погоре, стандардното комуницирање со личност на интернет па и кога ќе се запознаам со неа.
Јас сум јас и нема намера да бидам "Napalen 19".
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alex M.

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Многу наскоро маските ќе почнаат да паѓаат и ќе се види кој лажел..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
бојле да ме мрзе због онога што јесам, него да ме воле због онога што нисам !

Kurt Cobain! хахах, подобро напиши го на англиски, поубаво звуче ^_^
Инаку, не би го направила тоа, да се претставувам лажно, да извештачувам фотки и слично.. Поентата е дека не се ни замарам.
А и нема смисла, ако е затоа подобро и у живо нигде да не се појавувам :D
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Искрено кажано, во нешто сум различен, а во нешто не. Но повеќе сум ист како што сум на интернет така и во живо, отколку другата варијанта. ;)
 

Utopian

Нов член
3 април 2012
27
24
3
29
Истиот сум како на интернет така и во живо. Не чувствувам потреба и задоволство да си лечам комплекси и злаудно да се лажам себеси дека сум некој што несум.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Не сум. Уствари вака у реалноста јас сум многу јака фаца, надалеку позната, ама нема смисла овде да се фрлам, ипак, љубоморне душе... ју ноу.
Сега сериозно, не верувам дека постои некој што ќе дојде и ќе пише: „Не, јас не сум ист, овде само се прчам за да ме мислите најјача фаца у граду/на интернету.“
Оној што си е ист, нема да има потреба од тоа, на оној пак што се преправа, тешко ќе му е и на самиот себе да си признае дека не е личноста што се прави. Така да, еден е одговорот.
Јас искрено, на интернет сум поотворена отколку во живо. Посебно вака на (колку-толку) анонимниве форуми.
Прво, во посериозна дискусија очекуваш да влеташ со личност која е компетентна за разговор, а не само „Јас, и само јас знам“, така да, може покомотно да се искаже, отколку со некој на улица што ќе ти превртува очи и ќе те гледа ко теле. Да не збориме пак за газолижењето и лицемерието. (Не дека онлајн ги нема)
Затоа, во живо сум поладна и порезервирана, па може на некои им се чинам и намќор, ретко се покажувам вака како што сум, додека на интернет, не ми е проблем да си бидам јас.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Roxelana