1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали знаете да простувате и колку често го правите тоа?

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Hip.Hop_MKD, 26 февруари 2012.

1. existence

existence Boolean
    Член на администрација Админ

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    7,391
    Допаѓања:
    9,099
    Инаку? Ќе горам во пеколот?

2. diva orhideja

diva orhideja Член со 30 казнени поени

Зачленет на:
    26 февруари 2014
    Мислења:
    2,220
    Допаѓања:
    1,746
    Дааааааааа:gjavol:patos

3. Аркантос

Аркантос Romanticist

Зачленет на:
    23 август 2012
    Мислења:
    2,353
    Допаѓања:
    3,846
    Всушност, не е најголем. Вака се класифицирани: Гордост, Алчност, Сладострастие(копнеж), Завист, Дрчност, Ненаситност, Лутина(бес) и Мрзливост. :) Ама да знаеш, ги нема овие во Библијата. После ги имаат „накалемено“ на христијанството :) Така да, чим не ги кажал Исус, нема @existence да гори во пеколот :)

4. diva orhideja

Зачленет на:
    26 февруари 2014
    Мислења:
    2,220
    Допаѓања:
    1,746
    хахаххаааааааааа..а тебе ти е за негоооооооо:patosда не горел:D..ај добро ке му простиме и ке се молиме за него да не гори..инаку колку што прочитав има 7 најголеми гревови каде непростувањето и прв а пота останатите, незнам само од каде ти ги извади осум..

5. Аркантос

Аркантос Romanticist

Зачленет на:
    23 август 2012
    Мислења:
    2,353
    Допаѓања:
    3,846
    Еее, еден од ракав си извадив, по втор пат ја кажав алчноста од невнимание, ама како „ненаситност“ :)
    Прв грев е Гордоста. И тоа се поврзува со еден апокриф и уште многу други приказни за тоа како сатаната ради гордост(паднатиот ангел) е оцрнет и паднат во пеколот, подземјето :).

6. diva orhideja

Зачленет на:
    26 февруари 2014
    Мислења:
    2,220
    Допаѓања:
    1,746
    Интересно, убаво би било да отвориш една темичка за гревови наместо да кажуваш каква боја на коса има женати....ова е само за шала последново.

7. Alaysa

Alaysa Полноправен Член

Зачленет на:
    17 декември 2015
    Мислења:
    67
    Допаѓања:
    15
    Да, простувам секогаш, но максимум еднаш, и ако видам дека стварно некој се кае за нештото. Пошто ако си способен да ја направиш истата грешка што ти е простена нема логика да ја простувам и по втор пат. Ако личноста ја направи грешката по втор пат може и по трет и четврт и незнам уште колку, така да :)

8. ●Untouchable°

●Untouchable° Староседелец

Зачленет на:
    24 август 2015
    Мислења:
    1,186
    Допаѓања:
    1,131
    Простувам секогаш, често..
    Не заборавам и не наговарам пак за сторената грешка ама доколку човек искрено се покае..
    На 90% од луѓето што ми згрешиле и што прошка побарале сум им простила и не се каам за тоа..
    Мирна ми е душава. :)

На Pica pica и malo им се допаѓа ова.
  9. Метаморф

Метаморф Истакнат Член

Зачленет на:
    5 декември 2014
    Мислења:
    300
    Допаѓања:
    336
    Имам еден жолт картон за луѓе кои шо ете по некои пресметки сум проценил дека ќе се управат некако.А за непоправливите само црвен картон и клоца ( и враќање дупло) од мојот живот.

На MATEJA му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Electra

Electra Неонка
    Член на администрација Админ

Зачленет на:
    16 февруари 2012
    Мислења:
    2,047
    Допаѓања:
    6,657
    Што фино било кога си помал и наивен. Да не ја отворев темава, немаше да видам како пред речиси 4 години сум се тешела дека е вака лесно. :zelen
    Е сега, зависи од сериозноста на ситуацијата, ама сфаќам дека ги бришам луѓето пошто не можам целосно да им простам. Тоа, или ако останат, односите никогаш веќе не се исти и секогаш ќе имам доза одбивност и недоверба кон тие ликови. Факт е дека ми го тепа егото некој кога ми потценува памет, а тоа не трпам.
    Секогаш иде период кога направеното веќе не те боли, ама и секогаш истото ќе го поврзуваш со негативни чувства.
    А тоа, за мене, не е простување. Не знам дали човек навистина простува или само се помирува пошто не може да го смени тоа што прошло. Не за друго, туку знам дека во над 90% случаи, секој е свесен и одговорен за своите акции, па вреѓа само ако пробаат да те направат будала со изговори дека они биле немоќни, виши сили вмешале прсти, итн. итн. Важи. (y)

Сподели: