1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали знаете да простувате и колку често го правите тоа?

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Hip.Hop_MKD, 26 февруари 2012.

 1. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Инаку? Ќе горам во пеколот?
   
 2. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,747
  Дааааааааа:gjavol:patos
   
 3. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Всушност, не е најголем. Вака се класифицирани: Гордост, Алчност, Сладострастие(копнеж), Завист, Дрчност, Ненаситност, Лутина(бес) и Мрзливост. :) Ама да знаеш, ги нема овие во Библијата. После ги имаат „накалемено“ на христијанството :) Така да, чим не ги кажал Исус, нема @existence да гори во пеколот :)
   
 4. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,747
  хахаххаааааааааа..а тебе ти е за негоооооооо:patosда не горел:D..ај добро ке му простиме и ке се молиме за него да не гори..инаку колку што прочитав има 7 најголеми гревови каде непростувањето и прв а пота останатите, незнам само од каде ти ги извади осум..
   
 5. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Еее, еден од ракав си извадив, по втор пат ја кажав алчноста од невнимание, ама како „ненаситност“ :)
  Прв грев е Гордоста. И тоа се поврзува со еден апокриф и уште многу други приказни за тоа како сатаната ради гордост(паднатиот ангел) е оцрнет и паднат во пеколот, подземјето :).
   
 6. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,747
  Интересно, убаво би било да отвориш една темичка за гревови наместо да кажуваш каква боја на коса има женати....ова е само за шала последново.
   
 7. Alaysa

  Alaysa Полноправен Член

  Зачленет на:
  17 декември 2015
  Мислења:
  67
  Допаѓања:
  15
  Да, простувам секогаш, но максимум еднаш, и ако видам дека стварно некој се кае за нештото. Пошто ако си способен да ја направиш истата грешка што ти е простена нема логика да ја простувам и по втор пат. Ако личноста ја направи грешката по втор пат може и по трет и четврт и незнам уште колку, така да :)
   
 8. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,132
  Простувам секогаш, често..
  Не заборавам и не наговарам пак за сторената грешка ама доколку човек искрено се покае..
  На 90% од луѓето што ми згрешиле и што прошка побарале сум им простила и не се каам за тоа..
  Мирна ми е душава. :)
   
  На Pica pica и malo им се допаѓа ова.
 9. Метаморф

  Метаморф Истакнат Член

  Зачленет на:
  5 декември 2014
  Мислења:
  300
  Допаѓања:
  336
  Имам еден жолт картон за луѓе кои шо ете по некои пресметки сум проценил дека ќе се управат некако.А за непоправливите само црвен картон и клоца ( и враќање дупло) од мојот живот.
   
  На MATEJA му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  Што фино било кога си помал и наивен. Да не ја отворев темава, немаше да видам како пред речиси 4 години сум се тешела дека е вака лесно. :zelen
  Е сега, зависи од сериозноста на ситуацијата, ама сфаќам дека ги бришам луѓето пошто не можам целосно да им простам. Тоа, или ако останат, односите никогаш веќе не се исти и секогаш ќе имам доза одбивност и недоверба кон тие ликови. Факт е дека ми го тепа егото некој кога ми потценува памет, а тоа не трпам.
  Секогаш иде период кога направеното веќе не те боли, ама и секогаш истото ќе го поврзуваш со негативни чувства.
  А тоа, за мене, не е простување. Не знам дали човек навистина простува или само се помирува пошто не може да го смени тоа што прошло. Не за друго, туку знам дека во над 90% случаи, секој е свесен и одговорен за своите акции, па вреѓа само ако пробаат да те направат будала со изговори дека они биле немоќни, виши сили вмешале прсти, итн. итн. Важи. (y)
   

Сподели: