1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали знаете да простувате и колку често го правите тоа?

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Hip.Hop_MKD, 26 февруари 2012.

 1. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Дали знаете да простувате и колку често го правите тоа
  Епа еве вака инспириран сум од денешниов верски празник Прочка си размислував денеска..Дали и колку знаете вие да простувате, од што зависи дали ќе му простите на тој што ви има згрешено и дали имате доволно храброст да ја признаете сопствената грешка и потоа да побарете прошка.
  Како се тоа ќе влијае на вас и вашата совест, дали ќе се чувстувате подобро или сепак уште ќе ве мачи ?
   
  На Stojne му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Elizabeth Bathory

  Elizabeth Bathory Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  352
  Допаѓања:
  405
  Искрено да ви кажам мене ништо не ми значи тој збор прости ми, кога веќе еднаш си ми згрешил џабе ти е се и прошка да ми бараш и незнам што да направиш џабе, нема назад, тоа што е кажано, кажано е и тоа е тоа.
  А иначе мене не ми е проблем да му кажам на некому кому сум му згрешила прости ми, не дека ќе се чуствувам подобро но ете така чисто да кажам извини бла бла бла...
   
 3. Avona Vi

  Avona Vi Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  493
  Допаѓања:
  630
  Можам да простам, но не и да заборавам..
  знам да се извинам кога згрешам, мада со извини/ просувањето не се живее, тоа нема да направе да исчезне грешката
   
  На Ludaca и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
 4. важна

  важна Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  552
  Допаѓања:
  694
  Многу лесно простувам, ама несакам лажни извинувања.
   
  На Stojne и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
 5. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Претерано често простувам но за помали ситници после некој поминат временски период. Ногу ми викат дека тоа ми е најголемата маана,ама шо да праам тај сум :D Но за поголема грешка ако кажам дека нема да простам тоа е последно до крај не прифаќам извинувања такви сме ние шкорпиите:D
   
  На Hip.Hop_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  Често простувам, колку и да ми има згрешено некоја личност, ако се извини, но онака од срце, ќе простам, но никогаш нема да заборавам ;)
   
  На Stojne и WomanInRed им се допаѓа ова.
 7. WomanInRed

  WomanInRed Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,324
  Допаѓања:
  3,218
  Простувам, но не заборавам ;)
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Кога човек бара да му се прости за стореното, секогаш го прифаќам, од причина што си ја сфатил грешката и за истата се покајува.
  И јас како и цело човештво грешам и се извинувам за стореното.
   
  На Ludaca му/ѝ се допаѓа ова.
 9. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  људски е да се греши, а још пољудски е да се опрости...
   
  На Stojne, melpomena, She и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Не простувам и не заборавам :)
   

Сподели: