1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали знаете да простувате и колку често го правите тоа?

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Hip.Hop_MKD, 26 февруари 2012.

 1. Solange

  Solange Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  6 април 2016
  Мислења:
  114
  Допаѓања:
  134
  Знам да простувам.
  Еве на админката над нене и простувам за банот и за тоа што јавно тука ја изложи мојата ИП адреса.
  Несакам да планирам и држам зло, но сакам да подсетувам од време на време за некои работи кои што не се добри а има тенденција да се повторуваат.
   
 2. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,758
  Допаѓања:
  781
  Нормално дека да , секогаш зависи интензитетот и причината за тоа дали има простор или нема за да простиш ... (wave)
  Обично избегавам да дојде до таква ситуација и секогаш се трудам да се најде пат за да се избегне тоа за што подоцна ќе дојде тоа дали да се или да не се прости ! :svirka
  Имало и ситуации каде што не сум простил никогаш и тоа така ќе си остане ,а има моменти каде што нели се преминува преку се и се простува ! :kafe
   
  На Ѕид на плачот му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ѕид на плачот

  Ѕид на плачот Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 септември 2016
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  113
  Од зависност на степенот на душевната болка што ќе ми ја предизвикаат, знам да простувам, да прогледам низ прсти, трпелива и разумна сум во одредени ситуации дури и многу повеќе, меѓутоа ако некој ја премине границата тогаш јеби си матер. :) Јас не сум Исус, со надмоќи, да ме злоупотребуваш, да ме распнеш на крст. Да ме повредуваш, а јас да простувам секој пат. Кога ќе ми дојде преку глава ќе те измарширам од мојот живот и толку. Било кој да е, вклучувајќи ја и родената мајка. Па и татко. Ако веќе морам, нит простувам, нит сакам да ги видам понатака во мојот живот присутни.

  Како што јас пазам и гледам да му удоволам секому, сакам со иста мера да ми возвраќаат. Во реалноста секој мој збор што го кажувам, е внимателно одбран, се со цел од спротивната страна не ме сфати погрешно или го навредам и слично. Е толку сум внимателна. Сум била во многу ситуации каде што морав да простувам за да биде понатака се како што треба, ама ставив прст на глава, каде јас згрешив се запрашав, што морам јас да простам за нешто?! Нека ми опростат тие, што сега ќе кренам еден бунт и неќам никад во живот да ја видам таа особа пред мене. Се претворив во лавица, се` изнакажав и што мислам и не мислам, на крај ја плукнав у фаца и ете ја таа особа, 8 години не се појавила пред мене, а нит да крене телефон.
  Е, зашто 8 години не ми опрости за тоа?! ...а претходно и опростував за се, буквално... „Ако-Ако, така е- така е, бело е-бело е, црно е-црно е“... Епа нема више така, не е нит бело, нит црно, а најмалце ако.
  Ми ја сфаќате поентата на муабетот?! Тоа е тоа. Затоа луѓе не е убаво секој пат да се опростуваат за работи, на некои лица, што воопшто не ни заслужуваат да се дел од вашиот живот. Па и без разлика, општо за опростувањето.
   
  На ●Untouchable°, rikica01 и corki им се допаѓа ова.
 4. rikica01

  rikica01 Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  58
  Допаѓања:
  19
  Простував порано ама сега не бидејки што повеќе простуваш толку повеќе грешки
   
 5. WolfGirl

  WolfGirl Староседелец

  Зачленет на:
  21 јуни 2016
  Мислења:
  206
  Допаѓања:
  130
  Знам да простам , само ако навистина вреди да се прости . Никогаш не сум била толку инаетлива да изгубам личност со која сум поминала половина живот само затоа што излегувала со некој кој мене ми се свиѓал и сл . Ама ако не вреди , да ме убијат не простувам
   
  На corki му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Thrashbt

  Thrashbt Староседелец

  Зачленет на:
  6 октомври 2012
  Мислења:
  233
  Допаѓања:
  86
  Простувам скоро секогаш, ама никогаш не заборавам ;).
   
  На Falanga и Ѕид на плачот им се допаѓа ова.
 7. Ѕид на плачот

  Ѕид на плачот Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 септември 2016
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  113
  А што фајде од тоа да простиш некому, ако веќе не им го заборави?! Значи ли тоа дека еве, ако не си им го заборавил, и ете на тие им се случува, им гори куќата, имаат пожар, ќе одиш појше да ги буткаш внатре во огнот или ќе им ја затвориш надворешната врата, за да не можат да излезат?! :)
   
 8. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  734
  Допаѓања:
  123
  Не простувам а ако простам ретко се случува тоа не заборавам
   
 9. corki

  corki Староседелец

  Зачленет на:
  21 декември 2013
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  449
  Не е проблем да им простам,проблем е дали повторно ќе им верувам!
   
  На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  Не простувам веќе :D
   

Сподели: