Дали знаете да простувате и колку често го правите тоа?

Solange

Член со 30 казнени поени
6 април 2016
112
132
43
Знам да простувам.
Еве на админката над нене и простувам за банот и за тоа што јавно тука ја изложи мојата ИП адреса.
Несакам да планирам и држам зло, но сакам да подсетувам од време на време за некои работи кои што не се добри а има тенденција да се повторуваат.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Нормално дека да , секогаш зависи интензитетот и причината за тоа дали има простор или нема за да простиш ... (wave)
Обично избегавам да дојде до таква ситуација и секогаш се трудам да се најде пат за да се избегне тоа за што подоцна ќе дојде тоа дали да се или да не се прости ! :svirka
Имало и ситуации каде што не сум простил никогаш и тоа така ќе си остане ,а има моменти каде што нели се преминува преку се и се простува ! :kafe
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ѕид на плачот

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
31
Скопје
Од зависност на степенот на душевната болка што ќе ми ја предизвикаат, знам да простувам, да прогледам низ прсти, трпелива и разумна сум во одредени ситуации дури и многу повеќе, меѓутоа ако некој ја премине границата тогаш јеби си матер. :) Јас не сум Исус, со надмоќи, да ме злоупотребуваш, да ме распнеш на крст. Да ме повредуваш, а јас да простувам секој пат. Кога ќе ми дојде преку глава ќе те измарширам од мојот живот и толку. Било кој да е, вклучувајќи ја и родената мајка. Па и татко. Ако веќе морам, нит простувам, нит сакам да ги видам понатака во мојот живот присутни.

Како што јас пазам и гледам да му удоволам секому, сакам со иста мера да ми возвраќаат. Во реалноста секој мој збор што го кажувам, е внимателно одбран, се со цел од спротивната страна не ме сфати погрешно или го навредам и слично. Е толку сум внимателна. Сум била во многу ситуации каде што морав да простувам за да биде понатака се како што треба, ама ставив прст на глава, каде јас згрешив се запрашав, што морам јас да простам за нешто?! Нека ми опростат тие, што сега ќе кренам еден бунт и неќам никад во живот да ја видам таа особа пред мене. Се претворив во лавица, се` изнакажав и што мислам и не мислам, на крај ја плукнав у фаца и ете ја таа особа, 8 години не се појавила пред мене, а нит да крене телефон.
Е, зашто 8 години не ми опрости за тоа?! ...а претходно и опростував за се, буквално... „Ако-Ако, така е- така е, бело е-бело е, црно е-црно е“... Епа нема више така, не е нит бело, нит црно, а најмалце ако.
Ми ја сфаќате поентата на муабетот?! Тоа е тоа. Затоа луѓе не е убаво секој пат да се опростуваат за работи, на некои лица, што воопшто не ни заслужуваат да се дел од вашиот живот. Па и без разлика, општо за опростувањето.
 

rikica01

Истакнат Член
19 ноември 2015
58
20
118
28
Простував порано ама сега не бидејки што повеќе простуваш толку повеќе грешки
 

WolfGirl

Староседелец
21 јуни 2016
214
136
1,053
Знам да простам , само ако навистина вреди да се прости . Никогаш не сум била толку инаетлива да изгубам личност со која сум поминала половина живот само затоа што излегувала со некој кој мене ми се свиѓал и сл . Ама ако не вреди , да ме убијат не простувам
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
31
Скопје
Простувам скоро секогаш, ама никогаш не заборавам ;).

А што фајде од тоа да простиш некому, ако веќе не им го заборави?! Значи ли тоа дека еве, ако не си им го заборавил, и ете на тие им се случува, им гори куќата, имаат пожар, ќе одиш појше да ги буткаш внатре во огнот или ќе им ја затвориш надворешната врата, за да не можат да излезат?! :)
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
30
Не простувам а ако простам ретко се случува тоа не заборавам
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Не е проблем да им простам,проблем е дали повторно ќе им верувам!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°