Дали Скопје треба да се затвори?

Дали Скопје треба да се затвори?


  • Вкупно гласале
    50

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
нема високоелитни скопјани веќе одамна,а тие што лечат комплекси се баш од другите градови налакирани со штикли и за една пијачка прават се и целта е да се омажи тука,бистри моми си се они си знаат како треба и што треба да се прави :pusi

е ова е тоа.......... НАЈ ПРОСТИОТ МУАБЕТ.....
овде женска не коментирај да не плескаме лични имиња на тие лакираните...па да видиме кој од кој град е...
и можеш да збориш само за тие што лично ги познаваш,....а не за тие бабати што ти кажала..
Една другарка моја од друг град се омажи во Ск...за најголем клошар кој се правеше нај бољи фраер..леб немаше да и даде после тоа...битно шизик од Ск е:giggle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Одамна не сум ѕирнала што мислења се изнаредиле во темава.
И подобро никогаш да не ѕирнев.
Се ужаснав од сиромашните погледи и размислувања на одредени членови.
Затоа нашава ни мала Македонија тоне ли тоне.
Се изгубила и смислата на темава и дискусијата отишла во неповрат.
Секоја чест на оние кои така толерантно се обидувале да насочат во кој правец треба да се дискутира тука.
Незнам дали се вбројувам во скопјани ако моите прабаба и прадедо купиле стан во Скопје пред 50тина години, и ако да, јас почнав да се срамам од некои мои сограѓани.
 

TIGERWOMAN31SK

Истакнат Член
3 јули 2012
822
697
93
е ова е тоа.......... НАЈ ПРОСТИОТ МУАБЕТ.....
овде женска не коментирај да не плескаме лични имиња на тие лакираните...па да видиме кој од кој град е...
и можеш да збориш само за тие што лично ги познаваш,....а не за тие бабати што ти кажала..
Една другарка моја од друг град се омажи во Ск...за најголем клошар кој се правеше нај бољи фраер..леб немаше да и даде после тоа...битно шизик од Ск е:giggle
жити се кај виде имиња,баба ми ја мешаш кај шо не ти е работа остај нека си почива во мир,вдф,познавам лично а башка и несакам да ги познавам.не скокај вака навредливо .................
 

близнак

Староседелец
21 јуни 2012
169
306
1,063
.дај нешто попаметно нека се каже а не индивидуални мислења кои напишани овде немаат никаква продуктивност....

Е што попаметно?
Нормално е секој да го изрази своето не/задоволство, и да си го каже своето лично искуство...
Залудно е да се бара продуктивност од ваков вид на тема..

Насловот е погрешно формулиран, и може погрешно да биде сватен.
Дали Скопје треба да се затвори,
или,
Дали и другите градови заслужуваат солидна инфраструктурна платформа, на која младината ќе може да го гради своето образование и својата замисла за светла кариера..

Во една ваква нездрава економија, малку поамбициозен ученик, треба да бара стручно школо во друг град, треба да бара дисперзирани студии, треба да прави преселби, да плаќа кирија, односно ЗАПОЧНУВА ОД -4, а тој што живее пример во Скопје, започнува од 0.
Епа мора да има процент на неуспешни луѓе, токму поради овие причини.

Јас тука го гледам проблемот, а не во Скопје како град на кој му се заканува загадување на воздухот... Тој загаден си е секако..
Проблемот со пренатрупаноста треба да се решава со хоризонтално ширење... Не со вертикални висококатници и што ти знам јас таму...
Проблемот треба да се реши со проект - МЕТРО.., не со проект Скопје 2014...

Контраст црно-бело. Живеев во Аеродром, наспроти бисер... и задоволен сум скоро од секој аспект. Ама да тркниш до Кисела Вода.. селска населба во центарот на градот (без навреда за тие од таму)..

Итн итн итн..
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
девојче ...пред се,гледаш што напишав или и ти сакаш само да ме цитираш и да дебатираш бош муабети со мене ? прочитај го ова уште 10 пати во себе па после галами "ова со затворањето малце ми е нелогички ... ама ај, секој си има свој идеи и замисли !"
Е после тоа што го напишав, си дадов мој став во врска со темата ... значи ако сакаш да се врати животот во другите градови, ова е една возможна солуција - а ако сакаш МКД да биде Скопје - слободно доаѓајте од каде и да сте !

не знам зашто не размислувате малце пред да коментирате нешто .... или вака е полесно, ке запалам еден џоинт, ке се изнатрескам глупости, ке стиснам ентер - па утре ке прочитам што сум напишал ? шоу сте бе луѓе

:D
Ти машко блага веза немаш што пишеш.
Ова со затворањето ми е нелогично, ама мојот став е да се накачат цени, да земаат плата помалку 30 % и тоа новодојденците:eek
Оваа мисла може да излезе само од уста на некој што подалеку од носот си нема видено, чиј идол е воџата на Кју Клан и што пати од комплекси на малограѓанство.

И де просветли ме те молам што точно во мојата реплика е глупост?
Фактите?
Или помислата дека некој твојот глупав и бесмислен пост го формулирал со вистински зборови?

Како и да е...

Вистината е дека треба сите градови да си ја добијат шансата за просперитет.
Јас не живеам тука за да се луксузирам, туку зашто тука сум ја нашла својата прилика за егзистенција. И мојот престој тука го плаќам...со платата што ја земам плаќам доста солидна кирија која е просечна македонска плата, плаќам кафе во кафич поскапо за 250 % од реалната цена, плаќам такси, пазарам во продавници кај што работат нечии мајки, тетки, оставам бакшиш на келнери кој ми се комшии во Аеродром....и така натаму.
Јас не живеам тука на ничиј грб, не кмишам на тераса по цел ден и чекам да пишам статус на ФБ дека денеска времето во СКОПЈЕ е сончево...
Си ја заработувам поштено мојата плата, живеам како и секој друг тука, и не може некој си дотичен да расправа прикаски дека тие што не биле од Ск требало да земаат пониски плати...По чему бре??
20 % од Скопјаните живеат од кириите шо ги земаат од тие што ви бодат очи.
Нашите плати ги трошиме во СКОПЈЕ!

Мислам кои небулози ги лупетате, тоа е страшна работа...

ЕДИТ: Јас бирам со кој ќе се дружам, и фала богу не сум правела до сега поделби на моите пријатели по местото на живеење.
Познавам прекрасни луѓе од Центар, од Аеродром,од Црешево, од Прилеп, од Јурумлери....
А сите тие што се искомплексирани до јаја дека се Скупјани и све остало е провинција, нека почнат да си мењаат веш почесто од еднаш на две недели, за старт па после нека продолжат муабетите за граѓани и сељаци..
 

TIGERWOMAN31SK

Истакнат Член
3 јули 2012
822
697
93
:D
Ти машко блага веза немаш што пишеш.
Ова со затворањето ми е нелогично, ама мојот став е да се накачат цени, да земаат плата помалку 30 % и тоа новодојденците:eek
Оваа мисла може да излезе само од уста на некој што подалеку од носот си нема видено, чиј идол е воџата на Кју Клан и што пати од комплекси на малограѓанство.

И де просветли ме те молам што точно во мојата реплика е глупост?
Фактите?
Или помислата дека некој твојот глупав и бесмислен пост го формулирал со вистински зборови?

Како и да е...

Вистината е дека треба сите градови да си ја добијат шансата за просперитет.
Јас не живеам тука за да се луксузирам, туку зашто тука сум ја нашла својата прилика за егзистенција. И мојот престој тука го плаќам...со платата што ја земам плаќам доста солидна кирија која е просечна македонска плата, плаќам кафе во кафич поскапо за 250 % од реалната цена, плаќам такси, пазарам во продавници кај што работат нечии мајки, тетки, оставам бакшиш на келнери кој ми се комшии во Аеродром....и така натаму.
Јас не живеам тука на ничиј грб, не кмишам на тераса по цел ден и чекам да пишам статус на ФБ дека денеска времето во СКОПЈЕ е сончево...
Си ја заработувам поштено мојата плата, живеам како и секој друг тука, и не може некој си дотичен да расправа прикаски дека тие што не биле од Ск требало да земаат пониски плати...По чему бре??
20 % од Скопјаните живеат од кириите шо ги земаат од тие што ви бодат очи.
Нашите плати ги трошиме во СКОПЈЕ!

Мислам кои небулози ги лупетате, тоа е страшна работа...

ЕДИТ: Јас бирам со кој ќе се дружам, и фала богу не сум правела до сега поделби на моите пријатели по местото на живеење.
Познавам прекрасни луѓе од Центар, од Аеродром,од Црешево, од Прилеп, од Јурумлери....
А сите тие што се искомплексирани до јаја дека се Скупјани и све остало е провинција, нека почнат да си мењаат веш почесто од еднаш на две недели, за старт па после нека продолжат муабетите за граѓани и сељаци..
ти си една и единствена???? лајк за единствената,само долго е да ти расправам но нерва.и полека смири топка сите се изнарипавте,изгледа ко мали не игравте доволно ластик ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
да се затвори скопје
океј нека се затвори и шо правиме после
сообракајка и дирекно во државна болница во скопје така ??
зошто оти нема друга таква
скопје не дозволува да се направи друга доста добра болница....јбг..
студентите исто....да му биде близот факсот би идел некој до скопје...да троши пари и сето тоа ??
јас би рекол не...и да има сигурно ке бидам многу малце.
Мислев дека на човековата глупост и нема крај, ама еве, врвот штотуку го достигна смешниот ник, поштовани публикуме.

Како прва и многу битна информација е фактот дека Скопје по промет со недвижности за изнајмување е втор град во Европа.
Алооооо!!!
Втори во Европа со клепање пари од рентање шупи, со мебел од свекрва и, со гоблени и јамболии оставени во аманет од баба Параскева...а киријаа рамна на целомесечен престој во Александар Палас.
Ма немој :x
Алчен и проклет народ сме, оние приказнине за патриотизам и гостопримство се ветар и магла. Ама нема да навлегувам во таа тема сега...

За продажба да не правам муабет...
Стан во кој реална инвестиција на инвеститорот е околу 400 евра/м2 (плус минус) го продава за 1.450 е/м2.
Па во Менхетен не се толку скапи становите.
Епа курнази едни, поради тие цени трпите и вие Скопјаните нАли, не само новодојденците како што ги нарекува дечкото со мањак на основни информации, мистер фор фан.

Да скратам...тоа што некој дошол да си работи чесно, да си вади основна егзистенција не е толку негов личен проблем колку што е проблем на државата, на општеството.
Мене колку ми е смешно, кога високоепитетните Скопјани по цели денови ги топорат комплексите за нечие внимание у прв план со тоа што единствена преокупација им е да бидат видени во шема кафиЌите, да бидат налакирани, со штикли,, да видат како пијат пијачка со локалните мангупи и тако даље и они пеер не работат бе за 200 Евра...пфффф
Е кога ќе дојде некој што навистина има потреба од таа плата, која да не се лажеме е просечна во Македонија, одма им го јаде лебот, одма иде да се омажи во Скопје...епа убила вас ваша контрадикторност.

Смешно е бе, на моменти и трагично е...
А тебе мистер Фор Фан муабетов ти е баш фор фан.
Ајт сеа
те подржувам тука и ме интересира типот со која математика го рачуна тоа.....
да кажам само смешно е и за читање
 

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
:D
Ти машко блага веза немаш што пишеш.
Ова со затворањето ми е нелогично, ама мојот став е да се накачат цени, да земаат плата помалку 30 % и тоа новодојденците:eek
Оваа мисла може да излезе само од уста на некој што подалеку од носот си нема видено, чиј идол е воџата на Кју Клан и што пати од комплекси на малограѓанство.

И де просветли ме те молам што точно во мојата реплика е глупост?
Фактите?
Или помислата дека некој твојот глупав и бесмислен пост го формулирал со вистински зборови?

Како и да е...

Вистината е дека треба сите градови да си ја добијат шансата за просперитет.
Јас не живеам тука за да се луксузирам, туку зашто тука сум ја нашла својата прилика за егзистенција. И мојот престој тука го плаќам...со платата што ја земам плаќам доста солидна кирија која е просечна македонска плата, плаќам кафе во кафич поскапо за 250 % од реалната цена, плаќам такси, пазарам во продавници кај што работат нечии мајки, тетки, оставам бакшиш на келнери кој ми се комшии во Аеродром....и така натаму.
Јас не живеам тука на ничиј грб, не кмишам на тераса по цел ден и чекам да пишам статус на ФБ дека денеска времето во СКОПЈЕ е сончево...
Си ја заработувам поштено мојата плата, живеам како и секој друг тука, и не може некој си дотичен да расправа прикаски дека тие што не биле од Ск требало да земаат пониски плати...По чему бре??
20 % од Скопјаните живеат од кириите шо ги земаат од тие што ви бодат очи.
Нашите плати ги трошиме во СКОПЈЕ!

Мислам кои небулози ги лупетате, тоа е страшна работа...

ЕДИТ: Јас бирам со кој ќе се дружам, и фала богу не сум правела до сега поделби на моите пријатели по местото на живеење.
Познавам прекрасни луѓе од Центар, од Аеродром,од Црешево, од Прилеп, од Јурумлери....
А сите тие што се искомплексирани до јаја дека се Скупјани и све остало е провинција, нека почнат да си мењаат веш почесто од еднаш на две недели, за старт па после нека продолжат муабетите за граѓани и сељаци..
туф па колку е точно ова :)
те подржувам
ти кажав, прочитај го уште 100 пати, дека не ти сече од неколку пати ... па ако пак не сфатиш, замарај некој друг - некој со твое ниво на интелегенција (ако воопшто ја имаш):^)


ти реков, џоинт:pusi и дискусија(talk) не идат заедно (brokenheart) - избистри ја главата, прочитај го воведот, размисли (ако имаш со што):banghead

завршив и со тебе на оваа тема (освен ако не ти падне цигла на главата па да ти дојде паметот на место , па да размислуваш и пишуваш како што треба) :frantic ;)

(wave)

а јас би рекол ако ти незнаеш да се одговориш не оди оф-топик и да врегаш кој има интелигенција и кој нема :)
кулирај си.....само се дава мислење ако ти смета не го читај
пријатно :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
хахахаха
абе си се наоѓате вие со ниска интелегнција :D
абе тапанар :D - тоа што мене ми викаш да не го правам - ти го правиш :D

да ти го дадам твојот совет

а јас би рекол ако ти незнаеш да се одговориш не оди оф-топик и да врегаш кој има интелигенција и кој нема :)
кулирај си.....само се дава мислење ако ти смета не го читај
пријатно

или ова што го напиша го препиша од негде и не го сфати , па ај ке му го кажам на фор фан - он е паметен, ке ми објасни што значи ? :D

и со тебе нема фајде од дискусија - на исто ниво си со модераторкава и "божицава" :D

уште нешто да ви кажам на вас , вака собрани на куп ...
за болните е болница - така ?
за лудите - лудница - нели ?
а за вас глупавите нема институција - затоа ве има на секаде околу нас бе :D

ова ми е последен пост тука, стварно доста е... срамота е :p
пер шо замар дај пиши темата како шо одговара
а дали ја сум неинтелигентен или обратно тебе ич да не те занима
само кажав дека нема потреба од навреди
а ти тоа го правиш а гледам и модераторите дозволуваат да се врегаме
дај врати се на темата....и продолжи со дискусијата а не со навредите
поправо ти беше многу интелигентна личност не очекуам да го сватиш ова :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Јас стварно не знам до кога некои членови отворено ќе навредуваат и ќе бидат толерирани поради тоа, а други пак и за најмала ситница ќе им стигаат опомени и банови.

4FUN
Внимавај да не ти притреба некогаш помош од тие за кои нема институција и кои ги навредуваш. Има време, животот ќе ти понуди и такви прилики. Сега уживај си и мисли си дека ако навредиш некого со зборови како „неинтелигентен“, „глупав“, „болен“ и сл. те прави попаметен.