Дали Скопје треба да се затвори?

Дали Скопје треба да се затвори?


  • Total voters
    50

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,082
1,631
113
Македонија
Се знаеше темава дека малце ке ги подигне страстите..иначе интересна тема малце контроверзна зошто има 2 спротиставени страни..1ва Скопјани и 2ра Луѓе од внатрешност..некој коментари ги читав и можам да извлечам следни заклучоци..скопјаниве ги убедуваат луѓево од внатрешност (лв) дека Скопје е пребукирано и да не идат да живеат и градат кариера туку да си останат од таму каде што се и дека у Ск нема прогрес и просперитет и сл..ако мислите дека е исто да работиш и да живееш у Чешиново и Облешево и у Ск слободно може убедувачиве да се пробаат на година дена да живеат и работат у Чешиново и Облешево и да видат дали таму ги има истите услови..2ро интересно е како сите се прикажуваат као стари скопјани а дојдени се у ск 90% 98 или 99 или слични години и преку лето си идат на распуст кај дедо во Македонски Брод, баба во Пробиштип, вујко во Битола и сл и коа ке се вратат го дрват дека Скопје е препуно со провинцијалци..друга поента ми е ако јас сум наумил да си го терам животов у Ск сигурно нема да ме разубедат 3ца тинејџери на форум и да ги прашам за совет дали е добро или е лошо..и последно треба да сфатите дека никој не сака по своја волја да си замине од роден град и да остави се што знае и со кое пораснал, едноставно луѓето си заминуваат затоа што имаат мака..а вие ако се плашите за вашите работни места, дечковци, девојки или сл ке се потрудите повеќе за да не ви ги крадат Луѓево од внатрешноста..Скопје е главен град и колку е од Скопјаните толку е и од другите..се градел со пари од цела држава и уште е така..позз
 
  • Like
Реакции: slb_bobo and melpomena

Trouble

Староседелец
6 март 2012
1,516
2,621
1,123
Се знаеше темава дека малце ке ги подигне страстите..иначе интересна тема малце контроверзна зошто има 2 спротиставени страни..1ва Скопјани и 2ра Луѓе од внатрешност..некој коментари ги читав и можам да извлечам следни заклучоци..скопјаниве ги убедуваат луѓево од внатрешност (лв) дека Скопје е пребукирано и да не идат да живеат и градат кариера туку да си останат од таму каде што се и дека у Ск нема прогрес и просперитет и сл..ако мислите дека е исто да работиш и да живееш у Чешиново и Облешево и у Ск слободно може убедувачиве да се пробаат на година дена да живеат и работат у Чешиново и Облешево и да видат дали таму ги има истите услови..2ро интересно е како сите се прикажуваат као стари скопјани а дојдени се у ск 90% 98 или 99 или слични години и преку лето си идат на распуст кај дедо во Македонски Брод, баба во Пробиштип, вујко во Битола и сл и коа ке се вратат го дрват дека Скопје е препуно со провинцијалци..друга поента ми е ако јас сум наумил да си го терам животов у Ск сигурно нема да ме разубедат 3ца тинејџери на форум и да ги прашам за совет дали е добро или е лошо..и последно треба да сфатите дека никој не сака по своја волја да си замине од роден град и да остави се што знае и со кое пораснал, едноставно луѓето си заминуваат затоа што имаат мака..а вие ако се плашите за вашите работни места, дечковци, девојки или сл ке се потрудите повеќе за да не ви ги крадат Луѓево од внатрешноста..Скопје е главен град и колку е од Скопјаните толку е и од другите..се градел со пари од цела држава и уште е така..позз
Ама муабетов е дали да се гради само во Скопје, ти текнува?! ;) Јас стварно не сум се изјаснила на темава а незнам ни дали сакам уствари, само сакав да кажам дека треба да се вложува и да се гради и во другите градови, како што имаше некој спомнато, и Битола и Куманово, па и Прилеп се топ градови и зашто не станат приближно ко Скопје, имаат капацитет, и баш поради тоа шт не се инвестира многу по другиве градови туку во Скопје само, баш ради тоа луѓето си одат од таму каде што се... И не дека Скопје има најдобри факултети или било што, ама ете сите сакаат да студираат во Скопје, а јас на пример радо би се префрлила во Штип на јазици пошо е бајаги полесно ;)
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,263
9,106
1,683
Брајча и сестри од милото ви Скопје (Скопје=Грујорк+Шкупвил). Ви се обрајча еден провинцијалец или сељак (како шо милувате да кажите на вашио метрополитански-космополитенски сленг).
Вака, ако сакате да се изолирате од примитивците кои во вашио град идат по егзистенција слободно.
Се надевам дека и европа че ви забрани влез и че ве смета како грајџани од ш класа. Ич мива не ме лази.
То шо Скопје за 50-60 години за зголеми за 6-7 пати е резултат на раководствата на СРМ/РМ кои буквално се изградија во Скопје. Јас Скопје го сфајчам како поговоркана за Рим. Сите патишта водат кон Рим. Тука само би ја додал балкан-кан верзијата. Сите сра*а одат во Рим.
Појче од пола од благонадежните Скопјани се од остатокот на Македонија.
Скопје на времето........


Скопје сега...од Тетово до Куманово, од Скопска Црна Гора до Водно.....
----------
Тие провинцијалците шо ви идат низ Скопје се лујџе кои сакаат да студираат на факултетите во Скопје, затоа што таму имаат подобри можности од селскине дисперзирани факултети. Си ја бараат срејчата во Скопје исто како печалбарите во странство.
Единствено Љубљана е метропола во секој поглед. Скопје не е метропола туку едно големо село......
Културно со темане се извинувам ако некого навредиф.
да се надополнам на мојо прф пост на темава
http://forum.crnobelo.com/threads/Дали-Скопје-треба-да-се-затвори.3251/#post-123698

Префрлете дел од ингеренциите на Скопје на другите градој во Македонија и че видите дали сите муви че се собираат на скопскио мед.
Од чоеко од Прилеп кој мрази поделби на лујџето по нивна религија, потекло и останати заебанции​
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Абееее што ви е луѓе?! Јас не ни сум коментирала нешто несоодветно на темава, нит сум нарекувала некого "нескопјанец" или "провинцијалец" или било како. И во некој случај баш на темава не сум поправала граматички грешки или шо ти ја знам таму, на к***в ми Ленче ебате... Глупости!!! Уствари ко што глеам само едно мислење имам шо ја имам melpomena цитирано и после знам дека имам уште некое кај шо се докажуваме една со друга ама не се навредуваме или било што... глупости! Е вака праите да си идат членовите сами од Форумов, со вакви бришења на постови и опоменувања што немаат врска! Ајт поздрав ќе се видиме у некоја си наредна прилика на друго место и у друго време ;) И ќе ве замолам во иднина ( Реми и сите останати модератори) да не ме спомнувате, тагувате или ватевр во вакви постови кај што си немам врска со тоа што сте ме спомнале, фала многу... Не за друго него ќе ми стигаат Известивања само безвезе а нема да има веќе кој да ги гледа, жал ми паѓа :place
Ама си отишла офтопик. :)
Девојко не се возбудувај, форум е и нормално е да се биде санкциониран. Ти имаш неколку мислења кои се тотално офтопик. Тоа те вбројува меѓу други со исти или повеќе офтопик мислења. И да постои санкција за офтопик, што не ти е јасно?!
Да ти освежам сеќавање.

Нема врска, ако јас влагам во кометирање без основа.... да не почнам да зборам за другиве што праите, а ако си има одговор слободно пиши си го, а не вака три поста сега да се молиме дал да го пишеш или не, колку да набиеме мислења само....
Се си прочитав јас, немај гајле ;) За набивање пост? Или за набивање мислења? Ако мислиш на ова второво, ќе ми извиниш ама баш тебе ќњ морам да те посочам... нема лутиш ама така јас имам приметено :sreken Ајде сега ми те поздравувам, одам да спијам мирно и доста со оф топици мислам дека ;)
 
  • Like
Реакции: melpomena

Trouble

Староседелец
6 март 2012
1,516
2,621
1,123
Ама си отишла офтопик. :)
Девојко не се возбудувај, форум е и нормално е да се биде санкциониран. Ти имаш неколку мислења кои се тотално офтопик. Тоа те вбројува меѓу други со исти или повеќе офтопик мислења. И да постои санкција за офтопик, што не ти е јасно?!
Да ти освежам сеќавање.
па добро де, ја не се побунив ашто ми се избришани мислењата туку се побунив зашто си ме спомнала т.е. тагнала у некои ствари шо јас воопшто не сум ги ни кажала...
Сум поправала некого правописно? Граматички грешки?! НЕ!!!
Омаловажував некого со моите зборови? Дадов некој епитет на основа од друг град си и ти си нескопјанка или Провинцијалка?!НЕ!!!
Јас само бев напраена лом ломосан, напушена макс со миљон џоинти у мене и си муабетев со melpomena и ме мрзеше да и дообјаснувам некои ствари, што не знали дека сум ја навредила или било што...
Нејќам да сум тагнувана или спомнувана за нешто што не сум го направила, не ме ставај во ист кош со некој што го направил тоа ;) Спомни ме дека сум отишла бајаги во оффтопик, што во еден случај и сама си кажувам дека сум оффтопик и прекинувам во муабетите, ама дека сум го праела и ова другово НЕ! :cool:
Сакав да кажам ме боли мене Жаклинава дали имам 1000 или 1010 мислења.... Јас не ни сакам ни волку колку што имам да имам ама јбг се направиле толку :sreken Бриши ми што ти душа сака, само не ме тагнувај кај што не треба да сум!
 
  • Like
Реакции: 048

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,274
1,911
1,123
Kumanovo
Изначита се глупости у овуј тему, да ви кажу искрено. Кој к* е Скопје па толкава дискусија требало за њега. Не е до Скопје, како град, него до нашу ни владу, коју ми фино и лепо си гу избрамо да не е*е у здрав мозак. Инвестира се у глупости, у лавови од бронзу кои коштав 5 милиона евра, место да се отворив работни места у Куманово, Штип, Велес, за да немора људи да доваѓав у Скопје. Да иам работу у мое родно место, не би знаја и дека постоите, бе Скопјани.
Реми Извини овакој што те тагирам, ама кој к* па све живо и диво се запишало на тија факултети? 89та генерација, 90 посто се запишале. Иста статистика за девеесту. девееспрву. Па добро бе, и тај фабрика што треба фотеље да ти произведуе неможе да постигне да произведе, ебати мизерију што се дешава овде.
А ако се продужи у овуј насоку, како сг што е пошла држава, отидемо у курац у најкус можан рок. Не само Скопје, него сви.
 
  • Like
Реакции: TIGERWOMAN31SK

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
па добро де, ја не се побунив ашто ми се избришани мислењата туку се побунив зашто си ме спомнала т.е. тагнала у некои ствари шо јас воопшто не сум ги ни кажала...
Сум поправала некого правописно? Граматички грешки?! НЕ!!!
Омаловажував некого со моите зборови? Дадов некој епитет на основа од друг град си и ти си нескопјанка или Провинцијалка?!НЕ!!!
Јас само бев напраена лом ломосан, напушена макс со миљон џоинти у мене и си муабетев со melpomena и ме мрзеше да и дообјаснувам некои ствари, што не знали дека сум ја навредила или било што...
Нејќам да сум тагнувана или спомнувана за нешто што не сум го направила, не ме ставај во ист кош со некој што го направил тоа ;) Спомни ме дека сум отишла бајаги во оффтопик, што во еден случај и сама си кажувам дека сум оффтопик и прекинувам во муабетите, ама дека сум го праела и ова другово НЕ! :cool:
Сакав да кажам ме боли мене Жаклинава дали имам 1000 или 1010 мислења.... Јас не ни сакам ни волку колку што имам да имам ама јбг се направиле толку :sreken Бриши ми што ти душа сака, само не ме тагнувај кај што не треба да сум!
Испуши џоинт и смири хормони.
Човече колку да ОБЈАСНУВАШ продолжува со офтопик. Повели имаш ПП обрати ми се таму. Немој со јавни и лични жалопојки да ја полниш темата. Секое наредно цитирање со офтопик нема да помине само со бришење, туку и со опомена.
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Брајча и сестри од милото ви Скопје (Скопје=Грујорк+Шкупвил). Ви се обрајча еден провинцијалец или сељак (како шо милувате да кажите на вашио метрополитански-космополитенски сленг).
Вака, ако сакате да се изолирате од примитивците кои во вашио град идат по егзистенција слободно.
Се надевам дека и европа че ви забрани влез и че ве смета како грајџани од ш класа. Ич мива не ме лази.
То шо Скопје за 50-60 години за зголеми за 6-7 пати е резултат на раководствата на СРМ/РМ кои буквално се изградија во Скопје. Јас Скопје го сфајчам како поговоркана за Рим. Сите патишта водат кон Рим. Тука само би ја додал балкан-кан верзијата. Сите сра*а одат во Рим.
Појче од пола од благонадежните Скопјани се од остатокот на Македонија.
Скопје на времето........


Скопје сега...од Тетово до Куманово, од Скопска Црна Гора до Водно.....
----------
Тие провинцијалците шо ви идат низ Скопје се лујџе кои сакаат да студираат на факултетите во Скопје, затоа што таму имаат подобри можности од селскине дисперзирани факултети. Си ја бараат срејчата во Скопје исто како печалбарите во странство.
Единствено Љубљана е метропола во секој поглед. Скопје не е метропола туку едно големо село......
Културно со темане се извинувам ако некого навредиф.
да се надополнам на мојо прф пост на темава
http://forum.crnobelo.com/threads/Дали-Скопје-треба-да-се-затвори.3251/#post-123698

Префрлете дел од ингеренциите на Скопје на другите градој во Македонија и че видите дали сите муви че се собираат на скопскио мед.
Од чоеко од Прилеп кој мрази поделби на лујџето по нивна религија, потекло и останати заебанции​

Види иронија. Погоре Hexasto вели:

Се знаеше темава дека малце ке ги подигне страстите..иначе интересна тема малце контроверзна зошто има 2 спротиставени страни..1ва Скопјани и 2ра Луѓе од внатрешност..некој коментари ги читав и можам да извлечам следни заклучоци..скопјаниве ги убедуваат луѓево од внатрешност (лв) дека Скопје е пребукирано и да не идат да живеат и градат кариера туку да си останат од таму каде што се и дека у Ск нема прогрес и просперитет и сл..ако мислите дека е исто да работиш и да живееш у Чешиново и Облешево и у Ск слободно може убедувачиве да се пробаат на година дена да живеат и работат у Чешиново и Облешево и да видат дали таму ги има истите услови..
За подоцна твојата реченица од постот да биде сосем спротивна:
Скопје не е метропола туку едно големо село......
Сеа сум збунета. Што барате од помал град на Р. Македонија во село?! Каква е таа сатисфакција?
Мајката бе, кога сум посетувала мали градови не сум плукала и хејтала за нив. Денес е тоа у мода?

Заминуваш во нечиј град, село и откако завршуваш рекреација или обврски, користиш услуги и буквално им влегуваш во дом на луѓето кои живееле таму и имаат спомени, го доживуваа градот како свој им викаш ај бе село сте што знаете?!
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,263
9,106
1,683
Сеа сум збунета. Што барате од помал град на Р. Македонија во село?! Каква е таа сатисфакција?
Мајката бе, кога сум посетувала мали градови не сум плукала и хејтала за нив. Денес е тоа у мода?

Заминуваш во нечиј град, село и откако завршуваш рекреација или обврски, користиш услуги и буквално им влегуваш во дом на луѓето кои живееле таму и имаат спомени, го доживуваа градот како свој им викаш ај бе село сте што знаете?!
пишав што бара во скопје во истио пост шо си го цитирала. Не барам нишо во Скопје пошо то шо ми треба имам овде. гледам барате скопје да се затворело. Скопје не е мал град, нема поголем град во МК од Скопје. За користењето услуги, како што знам Скопје сеуште е дел од Македонија, или Коце има донесено закон за секој нескопјанец да плајча скопјарина, зашо го диши светио скопски воздух. Н е плукам по скопје, туку по микроскопските умови. Скопје е пренаселено, денешново Скопје не е то шо било планирано. Скопје за мене претставува бетонски блок. Единствено убаво нешто во Скопје е Матка...порано калето, сега веќе не... Скопје е село затоа што повеќе од пола од населението не е од Скопје. А да, денес е во мода да плукаш по то шо не ти е по кејф
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
пишав што бара во скопје во истио пост шо си го цитирала. Не барам нишо во Скопје пошо то шо ми треба имам овде. гледам барате скопје да се затворело. Скопје не е мал град, нема поголем град во МК од Скопје. За користењето услуги, како што знам Скопје сеуште е дел од Македонија, или Коце има донесено закон за секој нескопјанец да плајча скопјарина, зашо го диши светио скопски воздух. Н е плукам по скопје, туку по микроскопските умови. Скопје е пренаселено, денешново Скопје не е то шо било планирано. Скопје за мене претставува бетонски блок. Единствено убаво нешто во Скопје е Матка...порано калето, сега веќе не... Скопје е село затоа што повеќе од пола од населението не е од Скопје. А да, денес е во мода да плукаш по то шо не ти е по кејф
Ти што не живееш во Скопје ќе ми кажуваш што чини или не чини? :eek:
Не може ти што си дошол од надвор да вреѓаш и плукаш по Скопје ако живееш и студираш тука. Јас сум израснала и го рачунам како мое. Го почитувам како и секој останат град кога одам да се одморам и рекреирам.
Велиш Скопје е пренаселено. Точно. Од кого? Сигурно Скопјани немаат по 10 деца у фамилија. За кого се градат згради позади секој кош? Заради побарувачка на луѓето од помали места. И после е пренаселено, не чини има бетонски блокови... Исти луѓе го населуваат, преоптеретуваат и го плукаат. Нема крај.

Студентите од помали места бараа да се отворат студии во нивни градови и добија. Имате во секое помало место дисперзирани студии. Зошто таму не се запишувате? Ти од Прилеп со твоја платежна моќ, повеќе ќе ти одговара да студираш медицина во Скопје или во Штип, може Битола? На твоите поскапо да не им е да пратат син во друг помал град или во главен?

Ама не. Мора да биде по дифолт Скопје. Јас не знам што им фали на студените од Кочани што студираат во Штип? Или на студенти во Битола што студираат во Прилеп на економски факултет, наместо во Скопје?
И генерално не е причината во егзистенција или студии. Се работи за сивилото кое го нудат помалите градови кога е во прашање живеачка. Не зборам за пари. Зборам за менталитет, за уживањето да се пика нечиј нос во кеси со патлиџани. Да се оговара соседниот комшија што прави по цел ден и какви му се децата. Студентите сакаат да избегаат од таквиот однос што им го нудат нивните сограѓани. Секој нивен чекор се следи и се осудува. Зошто? - Нема метеж низ град, луѓето се слободни после работа да се посветат на креативни нешта и не го прават тоа.