Дали Скопје треба да се затвори?

Дали Скопје треба да се затвори?


  • Вкупно гласале
    50

Скопски Солидарец

Староседелец
18 јули 2012
58
47
1,018
Скопје
skopskisolidarec.blogspot.com
Да видиме до каде ќе оди работава со ова пренаселување на Скопје кое се ближи накај бројката од 1 милион а следниот град по население дали има едвај 70 – 80 илјади.
Што е многу многу е. А додека Скопје се населува ќе има потреба и од градење што згради што трговски центри. Ќе се гради кај треба и кај не треба, а нема место више. Урбанизацијата на Скопје требаше одамна да заврши. Еве и ова сега што му се случува на Водно е последица на тоа пренаселување. Да удриме проста математика нема прилив на народ нема згради. Значи Скопје мора под хитно да се затвори. Тоа требаше да се направи пред 20 години ама што е тука е, никад не е касно. А Скопје да биде метропола… па тоа можеше и со 300 иљади не требаше да се начукаме 1 милион па да бидеме метропола. И сега што. Станавме град држава. Не можеме ние да си го мериме притисокот со милионски градови од типот на Москва или Њу Јорк туку требаше за пример да ја земеме Словенија. Љубљана нема ни 300 иљади па пак е метропола. Иначе народов таков е, гледа дека нешто се гради и мисли дека така треба. Треба убаво да му се објасни дека Скопје неможе да има милион жители и ова што се гради дека не е тоа што мисли дека е. Ја го гледам Скопје веќе 30 години како се гради и право да ви кажам ми преку…сакам да кажам ми прекипе. Ја разбирам дека некој заработува тешки пари од оваа градежна какафонија ама нека ме разберат и они мене малку. Дали Кисела Вода и Дебар маало се населби со кои треба Скопје да се гордее, не би рекол. Тој што го тврди тоа треба уште еднаш да се преслуша. Полека и Аеродром и Карпош одат на тој пат без враќање. Скопје нема душа више и не оној ист град кој го знаеме од порано и у кој сме растеле. Затоа само мало спомнување на терминот старо Скопје се јавува некоја носталгија кај сите нас и после неколку воздишки како да се помируваме со судбината. Ајде живо малку не е се изгубено. Ни треба само едно, Градоначалник што ќе има Муда Марјанова и ништо повише. Има ли градот Скопје таков јунак али овој пат наместо малихера да земе кључ у рука.
Код:
http://www.facebook.com/SkopskiSolidarec?ref=hl
 

близнак

Староседелец
21 јуни 2012
169
306
1,063
Класичен капитализам... Концентрација на капиталот во еден град, на сметка од сите останати.. Не ние, ама други ќе го окркаат поради ваквиот начин на распределба на буџетот и поставеноста на профитабилната инфраструктура.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Се согласувам со тебе Близнак.
Се додека сите збиднувања и битни работи се стационирани во Скопјето,нека си ги трпи и последиците.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: близнак

Скопски Солидарец

Староседелец
18 јули 2012
58
47
1,018
Скопје
skopskisolidarec.blogspot.com
Да Битола и Куманово имаат над 100 иљади ама заедно. Иначе Битола официјално има 74.550. Иако сум од Скопје се слагам дека другите градови трпат за сметка на еден. Тоа не одговара на никого. Уште еден разлог Градов да се затвори и малку да се инвестира во другите делови на Мкд.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Класичен капитализам... Концентрација на капиталот во еден град, на сметка од сите останати.. Не ние, ама други ќе го окркаат поради ваквиот начин на распределба на буџетот и поставеноста на профитабилната инфраструктура.
Класичен капитализам? не би рекол. Добар пример ти е Љубљана - Словенија.
Е сеа дали д се затвори Скопје? Комплексенн проблем е, поготово тоа што веќе премногу изобилува со луѓе „нескопјани“.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Класичен капитализам? не би рекол. Добар пример ти е Љубљана - Словенија.
Е сеа дали д се затвори Скопје? Комплексенн проблем е, поготово тоа што веќе премногу изобилува со луѓе „нескопјани“.
А зошто изобилува со луге од тој епитет? :)
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Да Битола и Куманово имаат над 100 иљади ама заедно. Иначе Битола официјално има 74.550. Иако сум од Скопје се слагам дека другите градови трпат за сметка на еден. Тоа не одговара на никого. Уште еден разлог Градов да се затвори и малку да се инвестира во другите делови на Мкд.
uprao si brat, trea da se naprai proekt Kumanoo 2020, kao Amsterdam ke bidemo zimi sfe
a za moj grad siguran sam deka ima nad sto iljade be braaaaaaaaaat, broimo se od vreme na vreme mi : )
za Skopije stfarno e preterizam, sfe tam se desHaa, golemi plateee, golemi palateeee, proekti kurci palci
a mi drui gradovi ga edemo, a da ne zabraimo da ne su drui gradovi Skopje nema da e toj sHto e
ke bide tri puta pomalo od sHto e sk, kooooooooolko dosHljaci ima u Skopje toj e nesHto neverovatno
pravi Skopjani dvaes tries posto dali gi ima : )
i ja sam za! za da ne se gradi tolko Skopje, malce da se obrne paznja na drui gradovi : ) i mi smo ljudi, eeee visHe
ps. sori za latinicu, na rabotu sam brat : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trouble and 4FUN

близнак

Староседелец
21 јуни 2012
169
306
1,063
Класичен капитализам? не би рекол. Добар пример ти е Љубљана - Словенија.
Е сеа дали д се затвори Скопје? Комплексенн проблем е, поготово тоа што веќе премногу изобилува со луѓе „нескопјани“.

Класичен е бидејќи иако Скопје е голем град, неговите витални органи се во рацете на мала група луѓе - политичари.
Во ред е, главен град е и му доликува...
НО, каде е правилната распределба на државната каса? 90% е концентрирана за и во проекти поврзани со Скопје..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and melpomena