Љубовни проблеми

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,774
791
1,133
Skopje
Па види,јас сум конкретен скоро за се во животот и многу самокритичен, да ги мењавам само сега по ретко и по не така амбициозно :) сум и тоа како конкретен со нешто што е сериозно,не можеш на се да гледаш сериозно и да очекуваш исто така,мислам дека си свесна за тоа,така да сето тоа е производ на нешто ново и ново,временцево ни донесе таков живот,а колку и да сакаш и се трудиш да не го живееш таков едноставно не можеш..има и такви кој кога ќе станат си го местат креветот по дома што е ретко денес,тргнувајќи од креветот да не навлагам па во текот на денот :eek и кога ќе дојдеме до заклучокот на крај дека е така,тогаш ќе кажеш да така е :) ;) NO NAME плис (hug)
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,471
1,199
1,133
bato takvata so ne ja boli kur, se pleska so drugi, a so tebe izigrava cesna.

Vaka na laicki nacin kazano i najprosto.

Inace ako sum kulturen i realen, ne postoi takva kakva so ti zamisluvas, a i toa ne e vrska, samo si se zadovoluvate na oralnite i seksualnite potrebi pomegju dva razlicni pola.

Inace kolku godini si?
Не зборам брату да е некоја што ќе сака да се плеска со сите или некоја која ќе биде со мене ради секс, туку некоја која ќе има широки сфаќања и врската пред се ќе ја сфаќа ко другарство и не обавеза, а не ко робија и цело време докажување кој е во право.
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Не зборам брату да е некоја што ќе сака да се плеска со сите или некоја која ќе биде со мене ради секс, туку некоја која ќе има широки сфаќања и врската пред се ќе ја сфаќа ко другарство и не обавеза, а не ко робија и цело време докажување кој е во право.

i give up, neka ti pomogne nekoj drug.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,774
791
1,133
Skopje
Нема таква ти кажав,а плус таква што не се плеска со секој втор и да не ја сваќа врската како сериозна туку како другарство тоа па ич го нема,по мене нај добра опција ти е таа првата што ја наведе ВЕРУВАЈ :cool:
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
127
1,053
26
Не зборам брату да е некоја што ќе сака да се плеска со сите или некоја која ќе биде со мене ради секс, туку некоја која ќе има широки сфаќања и врската пред се ќе ја сфаќа ко другарство и не обавеза, а не ко робија и цело време докажување кој е во право.
Е неможе врска без обавеза,не постои таква врска,во секоја врска има обавези и обврски
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,225
2,316
1,153
Skopje
www.facebook.com
Па види,јас сум конкретен скоро за се во животот и многу самокритичен, да ги мењавам само сега по ретко и по не така амбициозно :) сум и тоа како конкретен со нешто што е сериозно,не можеш на се да гледаш сериозно и да очекуваш исто така,мислам дека си свесна за тоа,така да сето тоа е производ на нешто ново и ново,временцево ни донесе таков живот,а колку и да сакаш и се трудиш да не го живееш таков едноставно не можеш..има и такви кој кога ќе станат си го местат креветот по дома што е ретко денес,тргнувајќи од креветот да не навлагам па во текот на денот :eek и кога ќе дојдеме до заклучокот на крај дека е така,тогаш ќе кажеш да така е :) ;) NO NAME плис (hug)
Извини за името нема да се повтори :)
Можеби поради таа твоја самокритичност ги менуваш толку често (сега поретко) девојките, можеби се плашиш да се зближиш со некоја девојка, можеби и не веруваш дека некоја може да те засака затоа што си самокритичен, а одговор на сето тоа го бараш во новото време кое ни "наметна" таков живот.
Никој ништо не ни наметнува Fenix. Ако самите не одлучиме да живееме таков живот само колку да сме во тек со времето никој не може да не натера на сила. За жал повеќето сакаат да бидат во тек со времето. Се плашат дека ќе ја изгубат слободата која со ова ново време ја имаат во изобилство. Па поради тоа добиваат сосема погрешна слика за сериозноста. Нормално дека не треба секогаш за се да гледаш и да се однесуваш сериозно (тоа е веќе друга проблематика), ама не е нормално и некои основни работи да ги земаш толку несериозно.
Еве @__Fenix__ кажи ми конкретно мислење за тоа како ти гледаш на една сериозна врска т.е што претставува за тебе една сериозна врска, како треба да се однесуваш и како да се однесуваат со тебе?
Дали мислиш дека треба да постојат некои очекувања од двете страни? Дали во една сериозна врска треба да се заборават пријателите и целиот свет да почне да се врти околу вас? Исто така дали треба нон-стоп да докажуваш или да бараш да ти докажуваат дека постои привлечност, љубов итн. И најбитното, дали со самото тоа што веќе ќе бидете во сериозна врска значи дека следниот месец веќе мора да имате закажано во матично?
Намерно те прашувам за ова погоре затоа што 90% од мажите (па веќе по новово време и жените) кога ќе им спомнат сериозна врска прво нешто што им иде на ум се токму тие прашања.
А сосема забораваат дека најдобриот пријател може да ти биде и најдобар партнер во животот. Забораваат и на дружењето, смеењето, и уживањето во животот заедно. Сериозната врска не е обврска ниту пак правило дека мора да бидеш и да почитуваш некои си норми.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Artist and Makedonec

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,405
1,532
1,133
28
Не зборам брату да е некоја што ќе сака да се плеска со сите или некоја која ќе биде со мене ради секс, туку некоја која ќе има широки сфаќања и врската пред се ќе ја сфаќа ко другарство и не обавеза, а не ко робија и цело време докажување кој е во право.
Од лично искуство, немам налетано на таква, а имам пробувано. Укапирав дека ако на девојка и ја дадеш целата слобода, нема да знае што да прави со неа, и ќе проба твојата слобода да биде помала од нејзината. Валда си мислат дека ако машко не е clingy, и ако се однесува нормално со нив, нешто не е во ред. Такада, или ќе ти биде само другарка, или само девојка. Тоа измеѓу го има само коа си у врска у која има љубов и разбирање, а тоа не можеш да го исфорсираш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec and incule

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,997
5,543
1,183
Disco
Од лично искуство, немам налетано на таква, а имам пробувано. Укапирав дека ако на девојка и ја дадеш целата слобода, нема да знае што да прави со неа, и ќе проба твојата слобода да биде помала од нејзината. Валда си мислат дека ако машко не е clingy, и ако се однесува нормално со нив, нешто не е во ред. Такада, или ќе ти биде само другарка, или само девојка. Тоа измеѓу го има само коа си у врска у која има љубов и разбирање, а тоа не можеш да го исфорсираш.

Нема правила, тоа ти е како лотарија, зависи на што ќе налеташ а и не може да му биде другарка таа пошто веќе има емоции кон него, љубомора не се појавува од другарски тип на релации:pusi
Мислам македонец повеќе мисли на 1/4 врска под тоа широки сфаќања, секс ова она, заебанции, филмчиња, торенти, ГТА вајси сити на пц, чат пат искачања и да не го смара ако си шмека нешто настрана, онака, лабаво :kafe
Пошто има 1/8 врски, 1/4, 1/2 и прави врски, зависи од околности, потреби, сфаќања, па и трауми, географии многу фактори играат улога.

Јас како изразито емоционална и романтична особа не би се впуштал во такви ствари, можеби е до возраста, а можеби и не е пошто отсекогаш сум бил таков...
Има луѓе кои цел живот се несериозни, има некои со тек на време менуваат ставови и потреби, има свашта, ретко е да се најдат две компатибилни особи истовремено :unsure
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,284
1,907
1,133
@Makedonec
Со оглед на тоа дека си 20 годишен, си размислуваш најок за годините...
Така треба да размислува млад човек на твои години...
Треба да се забавуваш, да уживаш, да се дружиш, да не се врзуваш за една, зашто си премногу млад...
На девојката културно кажи и` чао, зашто не вреди да си трошиш зборови, енергија и време ако сам си одлучил да не бидеш во сериозна врска и ако сега за сега не си за такво нешто...
Очигледно имате различен став по тоа прашање и не вреди да се натегате...Едноставно секој по својот пат со својата среќа па што биде нека биде...
А девојка каква што си замислил, сигурна сум дека ќе најдеш...Нека не те залажуваат дека такви не постојат...постојат и те како, само не си налетал ти на тој тип на девојка...Ама се` во свое време :)
 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
345
63
@Makedonec
Со оглед на тоа дека си 20 годишен, си размислуваш најок за годините...
Така треба да размислува млад човек на твои години...
Треба да се забавуваш, да уживаш, да се дружиш, да не се врзуваш за една, зашто си премногу млад...
На девојката културно кажи и` чао, зашто не вреди да си трошиш зборови, енергија и време ако сам си одлучил да не бидеш во сериозна врска и ако сега за сега не си за такво нешто...
Очигледно имате различен став по тоа прашање и не вреди да се натегате...Едноставно секој по својот пат со својата среќа па што биде нека биде...
А девојка каква што си замислил, сигурна сум дека ќе најдеш...Нека не те залажуваат дека такви не постојат...постојат и те како, само не си налетал ти на тој тип на девојка...Ама се` во свое време :)
Тој тип на девојки за кои велиш дека постојат, дремат пред мтв....врска без љубов нема а таму каде што има љубов секој момент се користи да се биде заедно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: incule