Љубовни проблеми

heartbroker

Истакнат Член
9 февруари 2015
52
13
108
22
Sigurna sum deka poglednuva go imam nacekano poveke pati
izvini vaka so kje recam mozebi kje te navredam ama mislam deka toj tebe ti e opsesija. ist slucaj e so drugarkami si se dodvoruvame ama prijatelski onaka i taa mi veli abe jas go sakam nego, toj mene me gleda a nikako da zboruvame samo na pogledi ostanuvame.Zato msm deka ako toj te saka kje trgnel po tebe kolku i da e sramezliv ama mislam deka mn vreme si chekala baraj si drug srce pozz od mene :*
 

devil4e

Староседелец
15 октомври 2012
51
31
618
Вака бевме заедно со дечко ми 3месеци, понекогаш се каравме за глупости, ситници, си ги учевме карактерите, бидејќи имаме различни карактери, се си кажувавме, бевме првин најдобри другари па потоа дечко и девојка, зборувавме за бивши, за секусални односи и му кажав дека до сега не сум имала односи иако имам 22год, со имала повеќе дечковци ама ете не сум била до сега заљубена, не сум почуствувала дека треба тоа да го направам, беше многу зачуден, дури во почетокот не му беше верно многу, потоа ми кажа дека многу ценел така девојчина на +20год бла бла глупости и дека ако одиме подолго време дека нема да ме брза ако стаса до тоа кога ќе се решам јас ако бидни со него. Полека почнавме да се зближуваме, но јас сепак не чуствувам ништо за него, сепак мислам дека е кратко време за чуства, дека не може да има љубов за толку кратко време, бидејќи се расправавме дека сум била ладна спрема него. Пред една недела се скаравме нешто за глупости буквално глупости децки работи и му реков готово раскинуваме. По 2 дена ме побара, дека сакал да бидиме заедно, не сакал така да биди, дека му значам и почнавме да се слушаме секој ден се исто само шо си велиме е да скарани сме ние и се смееме. Вечерва незнам нешто зборувавме и ми рече нешто шо јас не знам не се почуствував убаво, дека сум била неизживеана, сум имала 22год а ништо не сум поминала не сум знаела, сите сни зборувале гнасно било вакво такво а после најлоши сни излегувале и останав без коментар, не знаев шо да речам, од каде тие работи му истекнале. После ме прашуваше дали некој ми се пуштал, му кажав се шо имав за кажување и потоа тој ми кажа дека имал дирекна понуда од девојче, помало од мене 3год за да има секс и останав јас без текст ооо секоја чест за девојчето браво, нормално не прифатил знам го знам и девојчето и ко ми кажа не се ни зачудив, само многу се изнервирав незе повеќе ќе ја цени од мене ? не ми се веруваше, немам ништо против тоа, секој чест за таквата храброст ама толку се почуствував глупаво. И ми рече да размислам дали сакам пак да бидиме заедно, или не, оти јас му реков дека не знам дали уште сум заинтересирана за него, нормално од инает и да му се јавам и да му кажам дали сакам ли не да продолжиме, тој мисли т.е. ми рече индирекно дека денес ќе му звонам и мисли дека ќе кажам да, тој сака да продолжиме, сака да биди со мене, и покрај шо сме различни карактери, се труди многу повеќе од мене, ама јас се замислив и не знам сега шо да правам, се мислам дали после она шо ми го кажа преѓеска да му речам не, во голема дилема сум... САмо да кажам да не сфати некој погрешно, нема врска сето ова со секс, типот си е секогаш директен, ни ми спомнал нешто такво, ни се обидел, ни пак ме наговорил, а тоа ме почитува и знае како стојат работите.
 

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Вака бевме заедно со дечко ми 3месеци, понекогаш се каравме за глупости, ситници, си ги учевме карактерите, бидејќи имаме различни карактери, се си кажувавме, бевме првин најдобри другари па потоа дечко и девојка, зборувавме за бивши, за секусални односи и му кажав дека до сега не сум имала односи иако имам 22год, со имала повеќе дечковци ама ете не сум била до сега заљубена, не сум почуствувала дека треба тоа да го направам, беше многу зачуден, дури во почетокот не му беше верно многу, потоа ми кажа дека многу ценел така девојчина на +20год бла бла глупости и дека ако одиме подолго време дека нема да ме брза ако стаса до тоа кога ќе се решам јас ако бидни со него. Полека почнавме да се зближуваме, но јас сепак не чуствувам ништо за него, сепак мислам дека е кратко време за чуства, дека не може да има љубов за толку кратко време, бидејќи се расправавме дека сум била ладна спрема него. Пред една недела се скаравме нешто за глупости буквално глупости децки работи и му реков готово раскинуваме. По 2 дена ме побара, дека сакал да бидиме заедно, не сакал така да биди, дека му значам и почнавме да се слушаме секој ден се исто само шо си велиме е да скарани сме ние и се смееме. Вечерва незнам нешто зборувавме и ми рече нешто шо јас не знам не се почуствував убаво, дека сум била неизживеана, сум имала 22год а ништо не сум поминала не сум знаела, сите сни зборувале гнасно било вакво такво а после најлоши сни излегувале и останав без коментар, не знаев шо да речам, од каде тие работи му истекнале. После ме прашуваше дали некој ми се пуштал, му кажав се шо имав за кажување и потоа тој ми кажа дека имал дирекна понуда од девојче, помало од мене 3год за да има секс и останав јас без текст ооо секоја чест за девојчето браво, нормално не прифатил знам го знам и девојчето и ко ми кажа не се ни зачудив, само многу се изнервирав незе повеќе ќе ја цени од мене ? не ми се веруваше, немам ништо против тоа, секој чест за таквата храброст ама толку се почуствував глупаво. И ми рече да размислам дали сакам пак да бидиме заедно, или не, оти јас му реков дека не знам дали уште сум заинтересирана за него, нормално од инает и да му се јавам и да му кажам дали сакам ли не да продолжиме, тој мисли т.е. ми рече индирекно дека денес ќе му звонам и мисли дека ќе кажам да, тој сака да продолжиме, сака да биди со мене, и покрај шо сме различни карактери, се труди многу повеќе од мене, ама јас се замислив и не знам сега шо да правам, се мислам дали после она шо ми го кажа преѓеска да му речам не, во голема дилема сум... САмо да кажам да не сфати некој погрешно, нема врска сето ова со секс, типот си е секогаш директен, ни ми спомнал нешто такво, ни се обидел, ни пак ме наговорил, а тоа ме почитува и знае како стојат работите.
Со првиот болд мислам дека се е јасно. Не чувствуваш ништо кон него, број 2 (вториот болд) никогаш не би ти рекол такво нешто ако те сака (или барем јас не би и рекол нешто такво на девојката која ми значи), можел да биде поблаг нешто во смисла Еј, мислам дека треба да се опуштиш, премногу си тивка, ајде да се впуштиме во авантура, пробај нешто ново и слично. Не ме сфаќај погрешно, не мислам на секс или такви работи (shake) I promise!
Болд број три е исто со првиот болд. Види вака, наједноставно кажано: Ако се двоумиш, значи не ти е толку гајле за него. Ако навистина си вљубена, нема што воопшто да се мислиш. Вљубените луѓе се слепи, прогледуваат низ прсти и простуваат без разлика на се (од лично искуство ти зборувам сега).
Направи пауза, запознај нови луѓе види како ќе се развиваат работите. Можеби ќе најдеш некој подобар, можеби ќе му се вратиш , не е важно. Види како тебе најмногу ти одговара. Што тебе те прави среќна.
И само едет совет за крај: нема врска тоа дека имаш 22 и ништо не си искусила, животот е пред тебе, млада си, претпоставувам паметна, здрава, права, уживај додека можиш. И не сакам да звучам праисториски, ама не мора да имаш секс колку само да речиш Еј, јас повеќе не сум невина. Не се замарај со тоа, кога ќе дојде ќе дојде. Најубавите нешта се дешаваат кога најмалку ги очекуваш, треба да биде спонтано, неочекувано, а не пресилено. Зошто ако се из***ш со некој само за твоите пријателки да не те оговараат зад грб, после големи се шансите да се каиш. Направи го тоа кога ти ќе го посакаш, кога ќе знаиш дека дошол моментот и партнерот е вистинскиот.
Колку многу испишав како многу да сум искусен јас, туку ајде :D
Со среќа.
 
  • Like
Реакции: devil4e

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,995
9,625
1,683
Normandy
@devil4e постави си ги овие прашања за себе, не мораш/не треба тука да ги одговориш.
што подразбираш ти во една врска во која некогаш би се наоѓала?
Откако ете ќе влезеш како би еволуирала истата во сериозна? Што значи за тебе сериозноста во врската?
Треба да искомуницираш прво со себе да увидиш што е премостливо а што не. Тоа се гради со искуство на комуникација со надворешниот свет. За да изградиш некој критериум треба неколку пати да се изгориш. Не мора многу. Но доволно за да увидиш што е променливо а што не кај себе. Не можеш/воопшто не е препорачливо целосно да ја свиткаш кичмата во врската исто како и терањето на инает буквално за се`. Во првиот случај ти ќе станеш директната жртва, во вториот никогаш нема да бидеш задоволна од својот недоволно изграден критериум. Како што има јинг-јанг така е и во врските. За да цениш нешто треба истото неколку пати да го согориш/изгубиш. Тука најчесто станува за поносот како причина за ставање крај на врските во рана адолесценција. 22 викаш? Не менува ни да си 24 ни 30... но самата ќе осетиш со тек на време колку повеќе одолговлекуваш дека е позезнато. Тука не може никој да ти влијае. Чувства се во прашање. Но коа ќе се осетиш спремна, do not hesitate. Само прочитај прво, образувај се од биолошка страна за крајниот продукт should you have babies or not. И биди си искрена и повеќе openminded за себе во себе. Нема ништо страшно ако малку работите скренат на почетокот на страна. Подобро е на почеток да ги регистрираш него ли после кога ќе е доцна.
Ако самата си ги поставиш конкретните критериуми и подоцна ги проектираш кон конкретниот дечко, секако повеќе ќе има простор за комуникација. Ако истиот негира и согорува до корен, тогаш знаеш дека не е до тебе туку до него е. Ако најдете некое нзс, комуникацијата е поставена и има потенцијал за врска.
И едно нешто најбитно, мора да има хемија. Едноставно мора. Без неа.... батали.
 
  • Like
Реакции: devil4e

milicaaa

Нов член
26 март 2015
2
0
1
здраво на сите .
имав момче 4 години,ни беше супер првите 3,се додека не започна да се чувствува некаква оддалеченост меѓу нас.Он преку цел ден ќе спие ,јаде,игра игри,оди на тренинзи и така постојано ,но тој период почнав да чувствувам дека му сум во последен план.Не можеше ништо да направи во врска со мене,сакаше да излегува касно од 11 часот безразлика дали надвор е -2... немаше проблем со тоа,но јас се разболував. тоа го забележаа моите и нормално почнаа да ми зборуваат ,доколку те сака нема вака да направи бла бла.... му го кажував тоа постојано дека ми смета ,како да не ме слушаше,си тераше по свое,ставот му беше-Имам женска гајле ми е за се друго,не морам ништо да направам-. поминаа месеци и по толку зборување не знаев како да го решам проблемот,бев како во дно ,почнав да си писшувам со едно момче ,тоа беше период кога се скаравме,излегував со него колку туку така,ми се здосади. и еве по пола година јас сепак имам чувства за него,сме во контакт,мислам дека има друга ,сакам да бидиме како порано,очигледно тој не сака ....
ве молам искрен совет
поздрав
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,995
9,625
1,683
Normandy
здраво на сите .
имав момче 4 години,ни беше супер првите 3,се додека не започна да се чувствува некаква оддалеченост меѓу нас.Он преку цел ден ќе спие ,јаде,игра игри,оди на тренинзи и така постојано ,но тој период почнав да чувствувам дека му сум во последен план.Не можеше ништо да направи во врска со мене,сакаше да излегува касно од 11 часот безразлика дали надвор е -2... немаше проблем со тоа,но јас се разболував. тоа го забележаа моите и нормално почнаа да ми зборуваат ,доколку те сака нема вака да направи бла бла.... му го кажував тоа постојано дека ми смета ,како да не ме слушаше,си тераше по свое,ставот му беше-Имам женска гајле ми е за се друго,не морам ништо да направам-. поминаа месеци и по толку зборување не знаев како да го решам проблемот,бев како во дно ,почнав да си писшувам со едно момче ,тоа беше период кога се скаравме,излегував со него колку туку така,ми се здосади. и еве по пола година јас сепак имам чувства за него,сме во контакт,мислам дека има друга ,сакам да бидиме како порано,очигледно тој не сака ....
ве молам искрен совет
поздрав
Дали ова негово понашање е од старт на врската или е во последнава година?
Што ти стана здодевно кај новото момче со кое си почнала да се допишуваш?
Која е твојата лична перспектива на претходните 3 години наспроти последнава една?
 

milicaaa

Нов член
26 март 2015
2
0
1
Дали ова негово понашање е од старт на врската или е во последнава година?
Што ти стана здодевно кај новото момче со кое си почнала да се допишуваш?
Која е твојата лична перспектива на претходните 3 години наспроти последнава една?
-па откако започнав да забележувам беше последнава година,видов дека нешто ми фали.
-видов дека не му е дојдено до нешто ,онака се гледаше и не сакав да го торшам времето на некој таков .
-3те години дали некако сакавме и двајцата да биди океј да тре нештото,а последнава не сакаше да слушне ништо што е надвор од негов интерес .
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,995
9,625
1,683
Normandy
-па откако започнав да забележувам беше последнава година,видов дека нешто ми фали.
-видов дека не му е дојдено до нешто ,онака се гледаше и не сакав да го торшам времето на некој таков .
-3те години дали некако сакавме и двајцата да биди океј да тре нештото,а последнава не сакаше да слушне ништо што е надвор од негов интерес .
Пак ќе прашам, дали неговата индиферентност беше присутна во претходните години? (запрашај се ти, не мора да одговараш тука).
Јас можам само да ти посочам што БИ можело да биде решение иако никогаш не е 100% точно.
Тоа што досега го имаш произнесено е дека на типот ти му се имаш здосадено и те држи во резерва. Неминовен е раскинот ако сметаш за подобро на себе пред се`. Ако планираш да си го жртвуваш животот, начинот на кој тој себично те контролира, те обврзува лично тебе да му играш на свирчето, тогаш ова не претставува љубовен проблем и ти немаш од што да се секираш. Ако сакаш да имаш т.н. поволна ситуација каде и ти би имала простор за размислување во врската ќе мораш да го срушиш оноа што досега сте го граделе. До темел. И после одново да се градиш како личност каде никој не може да ти каже дали ќе биде лесно или тешко. Зависно од околностите.
Се` зависи од твојата зона на комфор што ја имаш изградено во врскава. Заеби го него... он како размислува за себе, за тебе е ирелевантно веќе пошто и самата знаеш дека он те контролира, значи него го боли буквално уво за се`. И ќе го боли ако ти му дозволуваш. А ти според изборот на желбите и твојот личен смисол како би требало да изгледа идеална врска, или ќе бидеш потоната во зоната на комфор а со тоа никогаш нема да имаш твое лично мислење за ништо надвор од вашата врска или ќе смогнеш сили и да му ставиш крај на лудилово.
Пак ќе кажам, моите совети не се 100% точни, самата ти треба да извагаш и пресметаш што и колку ќе жртвуваш за да смениш нешто.