Љубовни проблеми

devil4e

Староседелец
15 октомври 2012
51
31
618
Вака, пред некаде 2 недели почнав да се гледам со едно машко, се е океј, интересно ми е со него, убаво, се смееме нон стоп, муабети, но некако почна да ме брза, одма ми кажува фрази како" сакам да те видам, ми недостасуваш, мислам на тебе пред да заспијам" и сл. Ми кажа дека брзо се приврзувал, но не и јас. Му реков дека ми треба време, не можам јас одма такви работи да му кажувам, ми вели дека сум била многу ладнокрвна спрема него, дека не сум била нежна, прегеска кога зборувавме на моб дури се налути оти јас вака сум се однесувала, но јас не правам ништо намерно, едноставно не можам за толку кратко време да се зближам и да почнам да му кажувам такви работи... ми спомна дека му било многу убаво со мене, и дека сакал врска и не знам што да правам, како да постапувам, не сакам да ми мисли така за мене и како да постапувам...
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,995
9,625
1,683
Normandy
Вака, пред некаде 2 недели почнав да се гледам со едно машко, се е океј, интересно ми е со него, убаво, се смееме нон стоп, муабети, но некако почна да ме брза, одма ми кажува фрази како" сакам да те видам, ми недостасуваш, мислам на тебе пред да заспијам" и сл. Ми кажа дека брзо се приврзувал, но не и јас. Му реков дека ми треба време, не можам јас одма такви работи да му кажувам, ми вели дека сум била многу ладнокрвна спрема него, дека не сум била нежна, прегеска кога зборувавме на моб дури се налути оти јас вака сум се однесувала, но јас не правам ништо намерно, едноставно не можам за толку кратко време да се зближам и да почнам да му кажувам такви работи... ми спомна дека му било многу убаво со мене, и дека сакал врска и не знам што да правам, како да постапувам, не сакам да ми мисли така за мене и како да постапувам...
Ова се вика miscommunication во врската и тука нема крива страна. Едноставно тој така реагира, а ти поинаку.
Не можеш нешто сосила да тераш ако навистина те повредува истото. Секогаш гледај го тоа што тебе ти одговара.... Но... никогаш не ја припишувај кривицата после тоа ако би можело нештото да успее но ете не успеало. Сеа дали да се впушташ или не, никој тука не може да ти даде совет. Но тоа е тој избор. Друго што е во твој домен не можеш да смениш. Ако те повредува тоа дека брзаш кон врската тогаш немој. Ако сметаш дека е пребродливо, тогаш слободно впуштај се.
Само еден мал животен hint: Има далеку подлабоки проблеми отколку едно љубовно разочарување. Сметам доволно си зрела уште на почеток да ги видиш недостатоците за да навреме после тоа се повлечеш.
 
  • Like
Реакции: devil4e

-•Lil Lamb•-

Баниран
27 февруари 2012
74
48
318
27
Сакам да се заљубам, а не можам, осамена сум и сакам да сакам некого. Со години наназад не можам да си го најдам правецот, дали доколку би влегла во врска, би ми било можеби подобро? Дали би се почувствувала поинаку од сега? Зошто не можам да се заљубам во никој? Зошто никој не ме сака и не разбира? Кој е мојот проблем, дали јас имам проблем? Овие прашања ме мачат секојдневно. Каде ми е мене местото, каде јас припаѓам?
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,541
2,555
1,133
Сакам да се заљубам, а не можам, осамена сум и сакам да сакам некого. Со години наназад не можам да си го најдам правецот, дали доколку би влегла во врска, би ми било можеби подобро? Дали би се почувствувала поинаку од сега? Зошто не можам да се заљубам во никој? Зошто никој не ме сака и не разбира? Кој е мојот проблем, дали јас имам проблем? Овие прашања ме мачат секојдневно. Каде ми е мене местото, каде јас припаѓам?
Љубовта не доаѓа кога ја бараме, заљубувањето доаѓа кога најмалку очекуваме.
 
  • Like
Реакции: antonio

-•Lil Lamb•-

Баниран
27 февруари 2012
74
48
318
27
Кај мене и кога најмалку очекувам се ми се случува,освен љубов. :) Сите мои нормални другарки што се на моја возраст се вљубени и се во врска,само јас не. И не се ни дружам повеќе со нив. Ми зборат за дечковците, за нивната љубов голема, како они се на седмо небо... И станувам љубоморна тогаш, бесна и гневна.
Во тие моменти секакви мисли ми доаѓаат лоши за нив,можеби сум лоша,а и лицемерна малку.
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,541
2,555
1,133
Кај мене и кога најмалку очекувам се ми се случува,освен љубов. :) Сите мои нормални другарки што се на моја возраст се вљубени и се во врска,само јас не. И не се ни дружам повеќе со нив. Ми зборат за дечковците, за нивната љубов голема, како они се на седмо небо... И станувам љубоморна тогаш, бесна и гневна.
Во тие моменти секакви мисли ми доаѓаат лоши за нив,можеби сум лоша,а и лицемерна малку.
Искрено и директно ќе ти кажам дека си. Но тоа може да го смениш работејќи на себе, ако сакаш.
Втора работа тука лежи твојот проблем зошто не ти се случува љубовта, ако на некој му посакуваш се најдобро го поддржуваш го сакаш и охрабруваш, голема е веројатноста и тебе да ти се случи истото ко нив, но додека има љубомора и негативна енергија ти си преокупирана со тоа и љубовта можеби ти поминува пред очи, а ти неможеш да ја видиш зошто пак ќе кажам окупирана си со љубомората.
 
  • Like
Реакции: -•Lil Lamb•-

heartbroker

Истакнат Член
9 февруари 2015
52
13
108
22
decki vaka jas si imav ubava avantura koja ne traese dolgo, se zapoznav so edno cupe od stranstvo vo eden kafic bevme izlezeni so prijateli,bevme sednale vo eden kafic si praevme kafe muabet i od edna strana dojde drugarkata na moja drugarka jas so vindzalot vo raka ja gledam kako doaga na nasata masa sedna do mene ,jas neznam kako ama isto kako da mi se sluci ona Ljubov na prv pogled potoa sedna tokmu do mene se zapoznavme duri namesto jas kako masko cigara da i ponudam taa go stori toa iako jas ne pusam prifativ zedov cigara od nea samo za da ne ispadnam budala pred site,inace taa bese 2 god postara od mene ama pak muabetot ubavo ni odese istata vecer od koga si otidovme taa mi pusti ponuda za prijatelstvo na fb jas sekako presreken prifativ i mi rece dali sakas utre pak da odime na kafe da se zapoznaeme podobr? jas i rekov sekako deka moze, se najdovme i si praevme muabet za se i sesto si tropavme gluposti i edno vreme jas ja smuvav posle i taa mene i se si trgna natamu jas letav od radost nikogas dosega taka ne se imav chustvuvano kako da bev vo rajot so nea znaci nemozeshe poubo da ispadne bese malku ladnichko pa se gushnavme jas mu velev deka mi studi samo da sum poblisku do nea taa nojk ja pominav najubavo vo cel zivot seto toa traese dodeka ne si dojdov doma od togas si pishevme na fb isto kako da sme fateni shoprase denes vamu tamu nmv po nekoe vreme mi pishi jas deneska si begam cao prijatno,jas mu rekov da se najdime te molam barem da se pozdravime kako luge no ne taa si zamina :/ nemozam da ja zaboravam nea luge pomagajte ve molam :)
 

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
decki vaka jas si imav ubava avantura koja ne traese dolgo, se zapoznav so edno cupe od stranstvo vo eden kafic bevme izlezeni so prijateli,bevme sednale vo eden kafic si praevme kafe muabet i od edna strana dojde drugarkata na moja drugarka jas so vindzalot vo raka ja gledam kako doaga na nasata masa sedna do mene ,jas neznam kako ama isto kako da mi se sluci ona Ljubov na prv pogled potoa sedna tokmu do mene se zapoznavme duri namesto jas kako masko cigara da i ponudam taa go stori toa iako jas ne pusam prifativ zedov cigara od nea samo za da ne ispadnam budala pred site
Ти ова сериозно или? :^)
Да ти понуди некој кокаин или хероин и ти ќе прифатиш, пошто нели, да не испадниш будала пред сите?
Ако јас нешто не сакам, значи не сакам. Не ми е гајле колку е убава она и како ми се смешка и како ме гледа, ако не пушам значи не пушам. И точка. И никој не може да ме натера да правам нешто што не ми е по ќеф.
Што се однесува до проблемот, мислам дека те заебала гадно. И се сакало, помал си- идеална прилика, можеби била разочарана, може раскинала со дечко и па и требало некој да и докаже дека вреде, можеби го направила тоа само од досада. Колку побрзо се помириш со вистината, толку побрзо ќе запознаеш некоја нова која што ќе вреди повеќе и со која изминатото време нема да ти биде залудно потрошено.
 
  • Like
Реакции: Loyal, Outrider and Trajche

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,541
2,555
1,133
decki vaka jas si imav ubava avantura koja ne traese dolgo, se zapoznav so edno cupe od stranstvo vo eden kafic bevme izlezeni so prijateli,bevme sednale vo eden kafic si praevme kafe muabet i od edna strana dojde drugarkata na moja drugarka jas so vindzalot vo raka ja gledam kako doaga na nasata masa sedna do mene ,jas neznam kako ama isto kako da mi se sluci ona Ljubov na prv pogled potoa sedna tokmu do mene se zapoznavme duri namesto jas kako masko cigara da i ponudam taa go stori toa iako jas ne pusam prifativ zedov cigara od nea samo za da ne ispadnam budala pred site,inace taa bese 2 god postara od mene ama pak muabetot ubavo ni odese istata vecer od koga si otidovme taa mi pusti ponuda za prijatelstvo na fb jas sekako presreken prifativ i mi rece dali sakas utre pak da odime na kafe da se zapoznaeme podobr? jas i rekov sekako deka moze, se najdovme i si praevme muabet za se i sesto si tropavme gluposti i edno vreme jas ja smuvav posle i taa mene i se si trgna natamu jas letav od radost nikogas dosega taka ne se imav chustvuvano kako da bev vo rajot so nea znaci nemozeshe poubo da ispadne bese malku ladnichko pa se gushnavme jas mu velev deka mi studi samo da sum poblisku do nea taa nojk ja pominav najubavo vo cel zivot seto toa traese dodeka ne si dojdov doma od togas si pishevme na fb isto kako da sme fateni shoprase denes vamu tamu nmv po nekoe vreme mi pishi jas deneska si begam cao prijatno,jas mu rekov da se najdime te molam barem da se pozdravime kako luge no ne taa si zamina :/ nemozam da ja zaboravam nea luge pomagajte ve molam :)
Дефинтивно како што кажа членот над мене, девојката излегла со тебе, за да си ја зголеми самодовербата која и била срушена од некоја претходна врска, не се врзувај, можеби вистински си се заљубил во нејзе на прв поглед, но сети се дека не чувствувала ништо за тебе, тоа е реално, а и ќе ти помогне побрзо да ја надминеш депресијата.
 
  • Like
Реакции: Давор and heartbroker