The Sims

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,802
2,616
1,683
Han Wavel
Исклучив, се уште ми го пишува истото.
Епа не знам, да не е до играта нешто врска немам. Јас го имав истиот проблем со друга игра и откако го исклучив антивирусот се реши проблемот. :)
Ај ќе побарам што може да е.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Сега имам друг проблем. Играта се пушта, но е "расипана". Односно, насекаде има розево-виолетови линии, сите опции се рашмрљани (не знам како поинаку да објаснам). Значи, симот и куќата се нормални, но опциите и напишаните работи се невидливи и рашкрктани. Да не знаете што е проблемот и со ова?

 
Последна промена:

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,802
2,616
1,683
Han Wavel
Сега имам друг проблем. Играта се пушта, но е "расипана". Односно, насекаде има розево-виолетови линии, сите опции се рашмрљани (не знам како поинаку да објаснам). Значи, симот и куќата се нормални, но опциите и напишаните работи се невидливи и рашкрктани. Да не знаете што е проблемот и со ова?

Не е до играта, графичката ти е слаба за играва. :)
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Не е до играта, графичката ти е слаба за играва. :)

А толку лошо изгледа, како некој апликација за телефон е. Уопште не ми делува графички јака, дури екстремно послаба од 3-ката. Тотално разочарување...
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,008
9,632
1,683
Normandy
А толку лошо изгледа, како некој апликација за телефон е. Уопште не ми делува графички јака, дури екстремно послаба од 3-ката. Тотално разочарување...
цццц, предрасуди одма да се удирало бре...:zelen
Не е до графиката колку до опциите кои самата игра ти ги нуди. Ако не можеш да ја играш, ѕирни ги видеата на Quill 18 на јутјуб, па разгледај ги можностите кои во старт ги нуди играва споредбено со симс 3ката (без експанзиите. Пошо као и секогаш постои опција за надоградување. Сеа моеш да замислиш (со искључок на графиката) играва колку поише ја јаде симс 3ката, поготово со опцијата на мултитаскинг и срч барот за барање на покуќнина кои во симс 3ка не беа и затоа многу од работите стоеа во ќоше неискористени/некупени, непробани. Патем сецкањето на играта тука е далеку помало (во зависност секако дали конфигурацијата се поклопува со потребите на играта), така да мене ете ме нервираше тоа во 3ката и беше major minus дека не би ја играл толку често, посебно со експанзиите. Е сеа 3ката кога излезе имаше голем плус со комплетен live mode/real time (синхронизација комплетно со сите households и community lots) наспрема тука кај што треба да чекаш да се лоадира да дојде до одредена точка во градот. Но од друга страна па it`s just a game, а таквата синхронизација јадеше многу, бидејќи таму целата енергија се користи на поголема мапа што значи повеќе луѓе се движат во исто време - повеќе сецкање. Но не беше лош како концепт. Се` со свои плусови и минуси.
Како подостарев повеќе почнав да барам прегледност во игра отколку некоја прејака графика која би ми цицала од процесорот и би праела крешови на секој посериосен лоуд.
Но пак ќе кажам, се` уште е прерано за да дадам оценка за играва, тоа што го видов на видео ми праи мерак. Графиката е послаба, тоа е major minus да се рече, но who knows уште има време за експанзии.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
цццц, предрасуди одма да се удирало бре...:zelen
Не е до графиката колку до опциите кои самата игра ти ги нуди. Ако не можеш да ја играш, ѕирни ги видеата на Quill 18 на јутјуб, па разгледај ги можностите кои во старт ги нуди играва споредбено со симс 3ката (без експанзиите. Пошо као и секогаш постои опција за надоградување. Сеа моеш да замислиш (со искључок на графиката) играва колку поише ја јаде симс 3ката, поготово со опцијата на мултитаскинг и срч барот за барање на покуќнина кои во симс 3ка не беа и затоа многу од работите стоеа во ќоше неискористени/некупени, непробани. Патем сецкањето на играта тука е далеку помало (во зависност секако дали конфигурацијата се поклопува со потребите на играта), така да мене ете ме нервираше тоа во 3ката и беше major minus дека не би ја играл толку често, посебно со експанзиите. Е сеа 3ката кога излезе имаше голем плус со комплетен live mode/real time (синхронизација комплетно со сите households и community lots) наспрема тука кај што треба да чекаш да се лоадира да дојде до одредена точка во градот. Но од друга страна па it`s just a game, а таквата синхронизација јадеше многу, бидејќи таму целата енергија се користи на поголема мапа што значи повеќе луѓе се движат во исто време - повеќе сецкање. Но не беше лош како концепт. Се` со свои плусови и минуси.
Како подостарев повеќе почнав да барам прегледност во игра отколку некоја прејака графика која би ми цицала од процесорот и би праела крешови на секој посериосен лоуд.
Но пак ќе кажам, се` уште е прерано за да дадам оценка за играва, тоа што го видов на видео ми праи мерак. Графиката е послаба, тоа е major minus да се рече, но who knows уште има време за експанзии.

Па може е и предрасуда, со оглед на тоа дека не играв, едноставно е невозможно со проблемот што го имам бидејќи ниту една опција не можам да видам каде е. Иначе, не те сфатив баш најдобро на што мислиш со мултитаскингот и покуќнината. (wasntme)
Од тоа што видов, како се прави симс и како изгледа куќата, не ми се допадна, едноставно беше преедноставно и 3ката е каде-каде пореална графички. Мене всушност тоа ми е најбитниот дел од целата игра, кога градам куќи (особено) да изгледа што е можно пореално. Али ајде ќе ѕирнам тоа што ми рече да видам дали можам да ја опраам работата, па да се заиграм, па да добијам вистинско мислење. :D
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,008
9,632
1,683
Normandy
Па може е и предрасуда, со оглед на тоа дека не играв, едноставно е невозможно со проблемот што го имам бидејќи ниту една опција не можам да видам каде е. Иначе, не те сфатив баш најдобро на што мислиш со мултитаскингот и покуќнината. (wasntme)
Од тоа што видов, како се прави симс и како изгледа куќата, не ми се допадна, едноставно беше преедноставно и 3ката е каде-каде пореална графички. Мене всушност тоа ми е најбитниот дел од целата игра, кога градам куќи (особено) да изгледа што е можно пореално. Али ајде ќе ѕирнам тоа што ми рече да видам дали можам да ја опраам работата, па да се заиграм, па да добијам вистинско мислење. :D
Сите работи можеш да ги пребараш во играта преку search bar. Пример ако те интересира за пиано, пишуваш пиано и ти ги вади сите врсти на пиано во играта. За мултитаскингот буквално можеш да праиш муабет секаде со секој, дури и кога едниот извршува нужда :zelen, а има и некои други ствари као повеќе опции на готвење, бањање, правење на нештото. Во концепт на играње на играта е далеку понапред од 3ката. Во концепт на графика е пониска. Real-time от во 3ката е подобар, но по цена на одземање на многу од капацитетот на пи-сито, што значи често може да ти се здеси да ти крешне играта или во најдобар случај, само да ти сецка.
Во концепт на градење на домот, олеснет е концептот на градба поготово со ставање на search барот каде буквално ти не треба да талкаш од панел до панел на соба (оние концепти каде можеш да си ги подредиш предметите да ти стојат според соби или според користење - иако и ваквите концепти се се` уште присутни). Општо за градење сосема друг концепт е воведен, за кој и мене ми е прелесен, така да тука ми изгледа дека повеќе фрлиле на gameplay-от отколку на оноа што јас трошам повеќе време - градење и дизајнирање на дом За да направам куќа во симс 3ка треба да утепам повеќе време и смислувам концепти на соби кои целосно би се уклопиле во домот, додека во симс 4ка се` тоа го прави компјутерот, што не ми е по ќеф. Затоа и викам дека повеќе во симс 4ката се тера оноа што се вика контролирање на семејството, а помалку на дизајнот на домот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous