Premier League 2017/18 (FA Cup, Carabao cup, Championship)

Кој ќе освои титула?

 • Тотенхем

  Votes: 0 0.0%
 • Некој друг, ќе наведам во одговор

  Votes: 0 0.0%

 • Total voters
  9

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Вчера имаше ждрепка за трета рунда ФА Куп.
https://en.wikipedia.org/wiki/2017–18_FA_Cup#Third_Round_Proper
Од позначајните:
Ливерпул - Евертон
Нотингем - Арсенал
Јунајтед - Дерби
Тотнам - Вимблдон
Сити - Барнли

Нотингем Форест го нема веќе лордот, го нема ни Хенри Ленсбури како бивши топџии. Таму е останат Траоре кој играше на Емирати пред 10 години, дете на Арсенал што го сфаќаше многу лично ривалството со Тотнам па еднаш заврши зад решетки оти го фатија со боксирач на White Hart Lane. Штета што не доби некоја голема шанса во Арсенал. Беше дел и од срамниот пораз од Јунајтед 8-2 и од тогаш не го видовме на Емирати.
Бентнер тукушто дал гол вс. Вардар (Мирафци) во Скопје за некаков скандинавски клуб :D каква чест имала тревата на градски да ја гази екс играч на Арсенал. Од друга страна пак, во ЛЕ навистина имаше монголоидни тимови како Вардар кои залутале таму и спротивно на очекувањата, со херојски напори и по цена на голема саможртва успеале да се надминат себеси и да освојат еден цел БОД :frantic
Со тоа им одговорија на сите оние циници кои предвидуваа нула бодови и симнување на Динамо Загреб како најлош тим во групна фаза на еурокупови евер.
Што знам, подобро да си обезбедеа место во историјата наместо вака нивниот настап никој нема да го памети, интересно но за Вардар-Мирафци ќе беше подобро да имаа нула него еден и да останеа запишани засекогаш :rofl
Ееееее бод !

Вилшер-Бате Борисов 6-0 инаку, а можеше да биде и двоцифрено :pusi за еден гол не успеаа да го стигнат Ливерпул против екс-совјет противници :p
Ин совјет раша д гол скорс ју :zelen (автоголот од Бате за 4-0)

Со Нотингем лани играа таму во ЛК беше 1-4 или така нешто, знам Џака даде некој гол од 30м.
Недела со Саутемптон, незгоден домаќин за Арсенал ама и онака не се тоа што беа.
Ливерпул-Евертон се очекува Алардајс/Шекспир да направат зулум на Енфилд, испадна дека Куман навистина бил причината за мизеријата на Евертон :unsure
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Кристал палас прават чуда и помило е да зборам за нив и за Саутемптон отколку за пластичниот вештачки фудбал на Пеп.
Арсенал после неколкуте киксови се вратија со победа и се надевам со Вест Хем ќе тепаат и ќе влезат во следна рунда во Лига купот.
Ливерпул имаат страшен напад кој продолжува да прави чуда. Салах, Фирмино, Кутињо, Мане страшни играчишта. Штета што Клоп некако не може да го најде идеалниот тим и да излезе со цврста одбрана и средина како што прави во нападот.
Арсенал имам многу да им замерувам, нападот демек ќе се подобреше ако го сменат Жиру ама уште тешко иде. Одбраната и средината се катастрофа. Од утакмицата со Тотнам па навака Озил изгледа ко нов играч.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Кристал палас прават чуда и помило е да зборам за нив и за Саутемптон отколку за пластичниот вештачки фудбал на Пеп.
Арсенал после неколкуте киксови се вратија со победа и се надевам со Вест Хем ќе тепаат и ќе влезат во следна рунда во Лига купот.
Ливерпул имаат страшен напад кој продолжува да прави чуда. Салах, Фирмино, Кутињо, Мане страшни играчишта. Штета што Клоп некако не може да го најде идеалниот тим и да излезе со цврста одбрана и средина како што прави во нападот.
Арсенал имам многу да им замерувам, нападот демек ќе се подобреше ако го сменат Жиру ама уште тешко иде. Одбраната и средината се катастрофа. Од утакмицата со Тотнам па навака Озил изгледа ко нов играч.
Затоа сега Санчез почна да се влече, не му се играло повеќе за Арсенал, тоа е таа латино циганерија, слично и Кутињо правеше и сега нешто праи фаци кога ќе даде гол, канибалот кога сакаше да дојде во Арсенал ти текнува :zelen па Нејмар...зема 230К неделно или колку и да беа и пак не му се играло, абе тоа треба со шипка нозе да се кршат ццц...

Вилшер покажува како се игра за клуб, нема загубена топка.
Џака треба да го продадат што поскоро, не бидува играч од него, или да го позајмат во Сандерленд, може ќе им се најде за опстанок таму со Ли Катермол и слични по квалитет ликови :kafe

Ливерпул останува голман-штопери кошмарот кој не успеа да го разреши Клоп, досега Салах изненадување на сезоната, растура.
Палас и немаат толку лоша екипа колку што тој Де Бур изгледа беше out of his depth...
 
 • Like
Реакции: existence

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Сандерленд кога ги спомна веќе живнаа малку во Чемпионшип, сврзаа некоја победа и сега се 21-то место и надвор од зоната за излегување.
Од друга страна Руни се прероди со враќањето во Евертон. Десет голчиња на полусезона, гол на месецот доби за лобот на Харт од пола терен.

Салах партал прави сезонава, одамна немало ваков играч во лигата што така со леснотија се протнувал низ одбраните. Штета стварно што Клоп уште не најде солидни играчи за да постави стабилна одбрана.

Санчез не ми се збори. Уште од лани се влечкаше по терен па даде еднаш изјава демек ќе останел ако освоеле титула што никад не ни било прашање дали ќе се случи, на утакмицата со Ливерпул кога ги скршија 4-0 Санчез се смешкаше, рекордер во изгубени топки е моментално. Нека го продаде Венгер ако треба и за два пара шорцеви, подобро да немаш играч што ти ја расипува атмосферата во клубот отколку да го држиш и да му даваш минутажа со цел да го убедиш да остане.
Вилшер откако се врати од Борнмут игра ко прероден, штета е што ептен е склон на повреди и уште не може да се опушти и при секој старт ко да му се враќаат трауми ама оправдано е тоа. Волкот пример кога се врати после две години бегаше од топка и инстантно се ослободуваше кога му додаваа. Нешто се збори дека Артета е назначен да го замени стариот. Ако ништо друго барем ги познава добро играчите и им беше капитен на пола од нив.

Палас се подобрија ама не верувам дека е поради Франк де Бур неуспехот нити па дека успехот е поради Хоџсон. Имаа многу добар тим ама многу малку време да се прилагодат едни на други, плус психолошкиот притисок кој се створи со неколкуте утакмици без даден гол (на крај дури 8 утакмици по ред не дадоа гол) и доволно е за јак неуспех.

Meanwhile The Chosen One чуда прави со Вест Хем. Малку фалеше и Сити да кикснат против Мојс. Една лоша вест за нив е дека најверојатно Ланзини ќе паузира два меча поради ретроспективна казна од панелот за дајвот против Стоук.

Деновиве се игра Карабао куп, Арсенал игра против Вест Хем вечерва.
 
 • Like
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Релативно лесно до 1/2 ф. во ЛК, сега три пати со Челзи за месец дена, тоа ќе биде интересно, а утре нормално е најголемото дерби во ПЛ, неприкосновеното Арсенал-Ливерпул. :kafe
Се очекуваат голови, пресврти, драми, добро би било Џака и Санчез да седнат на клупа а и да се обиде со Дебиши наместо Бељерин нема да биде трагедија.
Салах и донекаде Мане нема да можат да ги сопрат, не знам на кој начин ќе игра Венгер, подобро нека е ултра-офанзива пошто одбраната на Арсенал тешко со нападот на Ливерпул а од друга страна пак тројката Ловрен-Мињоле-Клаван :wavespin е плодно тло за голови само што Санчез е дно и нема да притисне, Озил може да стане дух нагло, Жиру се повреди, останува Лаказет само и до него треба да доаѓаат повеќе топки и да биде поконцентриран.

Мурињо се обрука со Бристол Сити, тазе членот на Чемпионшип :zelen го примиле одзади во 93 минута :rofl
Почнува празничното лудило во Англија, ПЛ, ФА после нова година веднаш и ЛК, ќе има добар фудбал :pusi

Во другите вести, Селтик после 56 меча непоразени во ПЛ паднаа со стил, ништо не прават половично :cool: и беа изгазени 4-0 вс. Хартс, сомелени, убиени во поим.
Не успеаа да го достигнат рекордот од 62 меча без пораз од времето на прва светска во лигата (:|
Очигледно на Роџерс ова му е само како скала за да се качи пак во англиската ПЛ, нема да ме изненади сега да го земат Свонси Сити пошто таму се мотал неколку години.
 
 • Like
Реакции: existence

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
...and they delivered again! :)
Утакмичиште. Пресврт за 5 минути од 0-2 за 3-2 сеуште немав видено до сега :eek:
Штета што Арсенал ги преспа првите 52 минути и среќа што Салах немаше ден.(party)
Секоја споредба меѓу оваа драма и мртвилото Реал-Барселона е на штета на вториот меч и слични несреќи...

Мурињо повторно го прима во последна секунда, Сити освои, никој не испуштил 13 бода до сега, Њукасл бил рекордер со +12 загубиле титула со Киген или Далглиш порано :unsure
 
 • Like
Реакции: Makedonec and existence

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Арсенал се посрамоти со Нотингем Форест, макар да имаше сомнителни пенали, сепак Венгер премногу ги потцени и испадна. Толку беше од одбраната на трофејот. Во среда можност за поправна вс. Челзи, прв пат ќе имало ТВ судија на тој меч (конечно).
Од другите вести, Ливерпул ја "ошурил" Барселона за 160 милиони евра за Кутињо!?
84 милиони пак платиле за да го донесат Ван Дајк, селтиково дете :kafe
 
 • Like
Реакции: existence

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Малку ја заборавивме темава. Сума сумарум едни од најинтересните месец ипол во последно време.
Манчестер Сити после низата провлекувања изгубија од Ливерпул. Меч на кој што фановите на Арсенал славеа повеќе од цела лига затоа што уште еднаш златната титула останува само кај Арсенал, нешто што е тешко да се оствари денес во време кога ни малите клубови не се на тоа ниво пред 10-15 години кога можеше да примиш 3 гола и после од 60'+ да победиш.
Сагата со Алексис Санчез конечно заврши, размена со Јунајтед за Микитаријан откако Сити се откажаа поради големата сума 25М кои Арсенал ги побарале. Моето видување е дека паѓа во вода она мислење што владееше во јавноста дека Санчез бил човек што сака титули и затоа го напушта Арсенал. Па уште и си земал за слобода да ја споредува ситуацијата на Анри со неговата. Немаше воопшто да го гледам со очи како што го гледам сега да отидеше во Баерн на лето (со кои патем не успеа да се договори за платата), па дури ни во Сити да отидеше немаше да ми е толку лицемерно тоа што го направи само што во Сити ќе имаше далеку појака конкуренција и прашање е колку ќе се наметнеше во играта што ја бара Гвардиола во која нема место за тегнење со топка по терен.
Од друга страна се најавува доаѓањето на Обамејанг и сите надежи на Венгер ќе бидат вложени во тоа да се разиграат Мики и Обамејанг како во времето кога беа заедно во Дортмунд. Исто така еден од најдобрите скаути кој ги донесе овие двајца се пресели од Дортмунд во Арсенал.
Последниов месец се развиваа и теории за наследникот на Венгер особено после поразот во ФА од Нотингем Форест и се вртеа воглавно две имиња, Микел Артета кој е моментално помошник на Гвардиола и Карло Анчелоти стариот лисец кој неславно заврши во Баерн.
Последната утакмица против Кристал конечно прикажаа нешто што наликува на прволигашки фудбал, ваљда Булд ги има искарано малку зашто дефанзивно се очај ама барем сега делуваа компактно.

Ливерпул го преродија Чембрлејн, не беше лош играч во Арсенал ама експериментите на Венгер да го шета по позиции каде не му одговара си го направија своето. Откако замина Кутињо и ги победија Сити излезе и една од најјаките песни во последниве години :D
Salah... Mane Mane, Bobby Firmino and we sold Coutinho :D
И после хајпот со Сити, изгубија од Свонси.

Конте во последно запнал да ги носи Крауч и Керол во Челси. Волкот е новото засилување на Биг Сем, а Вотфорд го отпуштија и ги обвинија Евертон поради тоа :rofl
 
 • Like
Реакции: Makedonec and Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Малку ја заборавивме темава. Сума сумарум едни од најинтересните месец ипол во последно време.
Манчестер Сити после низата провлекувања изгубија од Ливерпул. Меч на кој што фановите на Арсенал славеа повеќе од цела лига затоа што уште еднаш златната титула останува само кај Арсенал, нешто што е тешко да се оствари денес во време кога ни малите клубови не се на тоа ниво пред 10-15 години кога можеше да примиш 3 гола и после од 60'+ да победиш.
Сагата со Алексис Санчез конечно заврши, размена со Јунајтед за Микитаријан откако Сити се откажаа поради големата сума 25М кои Арсенал ги побарале. Моето видување е дека паѓа во вода она мислење што владееше во јавноста дека Санчез бил човек што сака титули и затоа го напушта Арсенал. Па уште и си земал за слобода да ја споредува ситуацијата на Анри со неговата. Немаше воопшто да го гледам со очи како што го гледам сега да отидеше во Баерн на лето (со кои патем не успеа да се договори за платата), па дури ни во Сити да отидеше немаше да ми е толку лицемерно тоа што го направи само што во Сити ќе имаше далеку појака конкуренција и прашање е колку ќе се наметнеше во играта што ја бара Гвардиола во која нема место за тегнење со топка по терен.
Од друга страна се најавува доаѓањето на Обамејанг и сите надежи на Венгер ќе бидат вложени во тоа да се разиграат Мики и Обамејанг како во времето кога беа заедно во Дортмунд. Исто така еден од најдобрите скаути кој ги донесе овие двајца се пресели од Дортмунд во Арсенал.
Последниов месец се развиваа и теории за наследникот на Венгер особено после поразот во ФА од Нотингем Форест и се вртеа воглавно две имиња, Микел Артета кој е моментално помошник на Гвардиола и Карло Анчелоти стариот лисец кој неславно заврши во Баерн.
Последната утакмица против Кристал конечно прикажаа нешто што наликува на прволигашки фудбал, ваљда Булд ги има искарано малку зашто дефанзивно се очај ама барем сега делуваа компактно.

Ливерпул го преродија Чембрлејн, не беше лош играч во Арсенал ама експериментите на Венгер да го шета по позиции каде не му одговара си го направија своето. Откако замина Кутињо и ги победија Сити излезе и една од најјаките песни во последниве години :D
Salah... Mane Mane, Bobby Firmino and we sold Coutinho :D
И после хајпот со Сити, изгубија од Свонси.

Конте во последно запнал да ги носи Крауч и Керол во Челси. Волкот е новото засилување на Биг Сем, а Вотфорд го отпуштија и ги обвинија Евертон поради тоа :rofl
Уште една Ван Перси ситуација, иако Санчез нема да им донесе титула на МЈ пошто Мурињо не е Фергусон.
Санчез се исра на клубот и се` она кое го направи за претходните 2,5 сезони го сјеба, како кравата со млекото. Поточно две сезони пошто оваа полусезона се влечеше како црево со рандом блесоци. Стаорец излезе на крај, дно. Уште еден во галеријата на стока, Ван Перси, Фабрегас, Адебајор...

Ливерпул не е Ливерпул ако не го победи најјакиот а наредно коло изгуби од најслабиот во лигата, едноставно нели, таков е клубот, нешто не е во ред, и тоа не е ствар во менаџерите не може 28 години да немаат ПЛ ради менаџери, нешто има таму, некој леш закопан испод терен.
Нормално, може да загубат од рандом клуб во ЛШ и после да елиминираат екстра фаворит, подобро да се посветат на нокаут такмичења пошто за лигашко немаат нешто, некој фактор икс, континуитет.

Сепак Арсенал повторно ќе има финале, овој пат ЛК и тоа со Сити кои очигледно тргнале на сите 4 титули, редно е да бидат сопрени. Оваа сезона 5 меча со Челзи, 1-4-0 биланс, трауми има Конте од Венгер. Вилшер и Монреал искинаа, Џака одигра над своите (скромни) можности.
Ако дојде тој Обамајанг ќе може да игра финале, ерменецот не смеел пошто има настапувано за МЈ во ЛК.
Е сега не знам дали Обамајанг ќе игра во ЛЕ дали бил пријавен или како оди тоа...

И пак актуелно е дека Еванс (?!) ќе доаѓал, ако дојде тоа ќе значи дека ВБА е првиот патник во Чемпионшип (а таму пак, Вулфс се веќе со нога и пол во ПЛ)
Лестер пак се разиграа нешто 7.место дојдоа а беа 17.
 
 • Like
Реакции: Makedonec and existence

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Алелуја се случи и тоа, Обамејанг конечно пристигнува на Емирати. Уште да помине медицински прегледи и спремен е да игра. За влакно ќе го испуштеше Венгер и овој играч со ценкањето како што го испушти Суарез со понудата од 40 000 001 фунта, ама па Венгер не би бил Венгер ако не направи некоја ујдурма :D Дортмунд наводно барале 63М, Венгер им дал 53М и плус бонуси за секој освоен позначаен трофеј и плус ако се помине група од ЛШ, а платата на Обамејанг и Микитаријан заедно ни пола од тоа што Санчез бараше. Мислам дека само Венгер прави вакви ценкања со трансфериве и затоа никој не пазари со него. Летото Монако цел тим го продадоа, Венгер го шиткаа и не сакаа да му продадат ништо.

@Outrider правилата велат дека ако играч играл во едно европско натпреварување со еден тим, не смее да игра за друг тим во иста сезона. Така пример Обамејанг нема да смее да игра Лига Европа затоа што Дортмунд завршија трети во група во ЛШ и идат во ЛЕ, додека Микитаријан ќе смее затоа што Јунајтед продолжуваат во ЛШ и нема можност да се сретнат двата клуба.
Од Арсенал најавија дека не застануваат тука со трансферите деновиве. Се шпекулира за Еванс дека ќе иде и демек уште некој среднист и можно е Жиру да заврши во Челси.

Санчез на дебито против Јовл имаше една асистенција и 20 изгубени топки, ама го прогласија за играч на мечот по што веднаш реагираа од Јовл дека е комерцијална одлука тоа што и делумно се во право.
Кевин ДеБрујн го повтори голот на Роналдињо под живиот ѕид, додека Тотнам едвај спасија жива глава во ФА против Њупорт од Лига2.
 
 • Like
Реакции: Outrider