Premier League 2017/18 (FA Cup, Carabao cup, Championship)

Кој ќе освои титула?

 • Тотенхем

  Votes: 0 0.0%
 • Некој друг, ќе наведам во одговор

  Votes: 0 0.0%

 • Total voters
  9

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Не е толку Мојс крив за поразот колку што во тимот има дрва ко Керол што буквално голот не можат да го погодат.
Арсенал со Тотнам беше утакмичиште. Тоа е тоа дерби што мора да се добие па ако треба и да се отпадне од лига :D Трчаа ко волови, ко да нема утре играа и ги издоминираа скроз. И нема што Почетино да се лути кога му викаат дека се Хари Кејн тим. Кошчелни скроз ко покри Кејн и во цела утакмица едвај три пати доби топка. Имаше една добра реакција и од Чех, а и чудо беше што Дин (кој е познат по тоа дека се радува на голови на Тотнам) додели поклон фаул од кој падна гол. И без тоа се осеќаше дека виси голот покрај толкав притисок.

Инаку интересна статистика е дека Питер Крауч има повеќе асистенции во ПЛ севкупно отколку Пол Сколс. :frantic
 
 • Like
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Не е толку Мојс крив за поразот колку што во тимот има дрва ко Керол што буквално голот не можат да го погодат.
Арсенал со Тотнам беше утакмичиште. Тоа е тоа дерби што мора да се добие па ако треба и да се отпадне од лига :D Трчаа ко волови, ко да нема утре играа и ги издоминираа скроз. И нема што Почетино да се лути кога му викаат дека се Хари Кејн тим. Кошчелни скроз ко покри Кејн и во цела утакмица едвај три пати доби топка. Имаше една добра реакција и од Чех, а и чудо беше што Дин (кој е познат по тоа дека се радува на голови на Тотнам) додели поклон фаул од кој падна гол. И без тоа се осеќаше дека виси голот покрај толкав притисок.

Инаку интересна статистика е дека Питер Крауч има повеќе асистенции во ПЛ севкупно отколку Пол Сколс. :frantic
Керол немаше шанса, Арнаутовиќ промаши 3-4 150% шанси, макар да и комичниот Гомеш имаше нестварни одбрани. Имаат и многу повреди, може не беше и до Билиќ толку а сега Мојс ако постојано пола тим е надвор од игра.
Нешто имаше пред некој ден за Казорла, наводно имало муабети за ампутација на стапалото, гангрени и сепси :ladno:ladno:ladno

Крауч е потценет играч, жирафата е солиден џокер :pusi
Ливерпул воделе 0-3 и на крај 3-3 со некои циганерии во ЛШ, they will never learn :unsure
 
 • Like
Реакции: Makedonec and existence

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Арсенал гостува на некаков си немачки тим со име Келн во ЛЕ, се очекуваат во составот доенчиња а на клупа фетуси и ембриони.
Нешто се дигна галама демек тие од Келн навијачите биле ултраси, хаце ова она, значи во немачка тек сега ги живеат финтите кои во Англија биле актуелни пред 40 години, правеле зулуми низ Лондон и The Grove...раја не сфаќа дека времето на лудаци, џанаци, ситни кримоси, вечни адолесценти и слична патологија позната како хулигани е минато, дека денес стадионите се место на кое се оди со фамилија, со деца. (иако претеруваат во Англија со сигурноста, ипак не е театар тоа)
19.00 со пренос низ алеите на стрим пиратеријата :kafe
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Венгер исто ко порано успева да им ги спаси кариерите на другите менаџери. Келн во Бундеслига имаат скор од 0-2-10 и гол разлика 4:23, Венгер успеа да ги одржи во борба за плеј-оф. Не дека сакав да гледам првотимци да играат против ваков тим и да се повреди некој ама па можеше да направи некоја понавремена измена и подобра тактика.
Инаку од минатото коло Ниасе од Евертон е казнет два меча поради дајв со кој доби пенал и израмни против Палас за 2-2 во последна минута од прво полувреме. Од сево ова Палас добија морална утеха.
Вчера The Chosen One дојде до првиот бод со Вест Хем и се израдува ко лига да освои :D
 
 • Like
Реакции: Outrider

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Manchester United igra rakovidna igra i groto navivacite na Junajted se obolni i vo napredna faza od nekoj X rak, shto se prenesuva preku TV ili gledanje na stadion.
 
 • Like
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Венгер исто ко порано успева да им ги спаси кариерите на другите менаџери. Келн во Бундеслига имаат скор од 0-2-10 и гол разлика 4:23, Венгер успеа да ги одржи во борба за плеј-оф. Не дека сакав да гледам првотимци да играат против ваков тим и да се повреди некој ама па можеше да направи некоја понавремена измена и подобра тактика.
Инаку од минатото коло Ниасе од Евертон е казнет два меча поради дајв со кој доби пенал и израмни против Палас за 2-2 во последна минута од прво полувреме. Од сево ова Палас добија морална утеха.
Вчера The Chosen One дојде до првиот бод со Вест Хем и се израдува ко лига да освои :D
Нажалост, радоста за идиотскиот немачкиот тим ја донесе измислен пенал, од оние кои не ги свират ниту во мечеви како Напредок Кичево-Вулкан Косел.
Мојс очигледно е пак out of his depth, Алардајс и Шекспир донесени да го спасуваат Евертон, Пардју во ВБА :kafe а оној французинот во Лестер изгледа им е одлична одлука, повторно делуваат опасно, какви голчиња вс. Тотнем :unsure

Денес е моментот, пред 2 години некаде во ист период (не знам зошто ми делува дека било како пред 9 години(:|) ја гледавме заедно јас, егзистенс и алтаир утакмицата на Д Гроув помеѓу Арсенал и М.Ј. и само што седнавме, Санчез со пета им даде гол, после следеше потоп и масакр на М.Ј. која игра беше тогаш од Арсенал, ги убија, ги тероризираа :frantic
Се надевам на нешто слично и денес. :sreken

Manchester United igra rakovidna igra i groto navivacite na Junajted se obolni i vo napredna faza od nekoj X rak, shto se prenesuva preku TV ili gledanje na stadion.
Последнава не беше лоша со Вотфорд, имаше добри ствари :pusi
 
 • Like
Реакции: existence

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Утакмицава беше ролеркоустер. Дефинитивно најдобрата утакмица сезонава. Иако изгубија Арсенал, ваков притисок не сум ги видел да направат. ДеГеа чуда правеше и само поради него тепаа Јунајтед, комотно можеше 10-3 да заврши, 33 шутнати за 90 мин. отприлика просек на секои 3 минути шут. Едино против Сандерленд имаа појака статистика од 36 шутнати. Погба за малку не му ја заврши кариерата на Белерин, за момент ме потсети на моментот кога Едуардо за малку не остана без нога пред 10-тина години.

@Outrider тоа е тоа, повампирени се против Арсенал.
 
 • Like
Реакции: Outrider

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Spartancite na Mojes ne mozea da izdrzat, i na kraj izdisaa. Glava gore momci, Junajted ce ve osveti!

Odime jako naredna nedela protiv Sity!!111
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Утакмицава беше ролеркоустер. Дефинитивно најдобрата утакмица сезонава. Иако изгубија Арсенал, ваков притисок не сум ги видел да направат. ДеГеа чуда правеше и само поради него тепаа Јунајтед, комотно можеше 10-3 да заврши, 33 шутнати за 90 мин. отприлика просек на секои 3 минути шут. Едино против Сандерленд имаа појака статистика од 36 шутнати. Погба за малку не му ја заврши кариерата на Белерин, за момент ме потсети на моментот кога Едуардо за малку не остана без нога пред 10-тина години.

@Outrider тоа е тоа, повампирени се против Арсенал.
Соборил Де Геа некаков рекорд по број на одбрани синс 1888 во една утакмица :ladno
Комплетно надиграни беа М.Ј. само што дебиластите потези на Кошелни и Мустафи во првите 10 минути беа кобни. Таман си реков Лукаку ќе врати услуга со волеј авто гол :zelen ама и тоа го извади Де Геа некако ццц....па и оној Јанг се разиграл на старост, слободниот од Озил беше, Де Геа укопан во место, овој со глава од гол линија ја спаси, трчаше од жив ѕид назад на линија изгледа осети дека паѓа гол на таа страна :unsure
Сепак, зависи све од перцепција, затоа си го сакам Арсенал, затоа го поштовам Ливерпул, затоа ми е при срце Селтик, никогаш и со никој не се бранат, нема плачипичкарски срања, нема влечење во 20.минута, тие се такви тимови. Селтик нападна против ПСЖ :D и прва минута гол дадоа па имаа уште 5-6 јаки шанси ама триото Дембеле-Синклер-Форест заедно вреди ваљда 0,3% од она Нејмар-Кавани-Мбапе. И затоа резулатот 7-1 на крај. Да бункерашеа со формација 10-0-0 можеби ќе беше 2-0 или 3-0 само ама никогаш не го прават тоа.
Додуша и М.Сити се такви само што тоа е резултат на хирови на шеици и трае 10-тина сезони само. Борнмут е на тој пат, свака част на тој младиот менаџер.

М.Ј. со Мурињо ги врати во ПЛ одамна заборавените цигански финти, бункери и вребањето на грешка како основа на начинот на игра, и тоа со сметка од пола милијарда фунти. За несреќа циганот гаден има ненормална среќа (party)
Па оној Конте од Челзи иако е талијан форсира неспоредливо подобар фудбал за гледање од циганот...

Spartancite na Mojes ne mozea da izdrzat, i na kraj izdisaa. Glava gore momci, Junajted ce ve osveti!

Odime jako naredna nedela protiv Sity!!111
Сити нешто паѓа во форма, сепак очекувам во градското дерби да ја решат сезоната.
Мурињо повторно ќе вреба некоја грешка, нешто бункер 80 минути...како и обично.
Сумирана пост-Фергусон ерата на М.Ј. = Трошење на трансфери како да нема утре, Де Геа на гол и више срече него памети :kafe
 
 • Like
Реакции: existence

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Вчера имаше ждрепка за трета рунда ФА Куп.
https://en.wikipedia.org/wiki/2017–18_FA_Cup#Third_Round_Proper
Од позначајните:
Ливерпул - Евертон
Нотингем - Арсенал
Јунајтед - Дерби
Тотнам - Вимблдон
Сити - Барнли

Нотингем Форест го нема веќе лордот, го нема ни Хенри Ленсбури како бивши топџии. Таму е останат Траоре кој играше на Емирати пред 10 години, дете на Арсенал што го сфаќаше многу лично ривалството со Тотнам па еднаш заврши зад решетки оти го фатија со боксирач на White Hart Lane. Штета што не доби некоја голема шанса во Арсенал. Беше дел и од срамниот пораз од Јунајтед 8-2 и од тогаш не го видовме на Емирати.
 
 • Like
Реакции: Outrider