Што највеќе ви пречи низ кафичите низ Скопје?

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
А пази кога ќе ти речат така и ти пошто немаш друг избор ќе си порачаш нешто што ти се пие, а они ти викаат: Го немаме тоа. Тогаш ти порачуваш нешто друго и тие пак. Ни тоа го немаме и така неколку пијачки и на крај им викаш. А добро што имате? Па ништо.
Или ко што ми се деси последниов пат иста ситуација. И порачувам чај но бидејќи немав мени и немам појма што чаеви имаат ја прашувам какви има и она ми вика па Цреша и цимет и другите не ги запамтив пошто овој ми се виде интересен и и викам за мене еден таков. Ова ми вика добро важи и ми носи чај од брусница :(
Ах,тоа не е ништо.
Ти да видиш пред некоја ден излеваме во еден кафич,келнерот крајно нељубезен, порачуваме, пиеме и да платиме сметка за да си одиме и овој ни вика Немам 10 денари да ви вратам,ај друг пат.И онака си иде не чека да речиме Океј или Не бива или нешто.Мислам мене не ми е до еб*ни 10 денари, али човече понашањето беше одвратно.Да беше до мене ќе останев и ќе чекав да ми врати глупакот али овие ајде срамота е ваму наму и моравме да заминиме. Али уште еднаш таму да отидам ... нема шанси.
 
  • Like
Реакции: Coelho

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,214
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
Ах,тоа не е ништо.
Ти да видиш пред некоја ден излеваме во еден кафич,келнерот крајно нељубезен, порачуваме, пиеме и да платиме сметка за да си одиме и овој ни вика Немам 10 денари да ви вратам,ај друг пат.И онака си иде не чека да речиме Океј или Не бива или нешто.Мислам мене не ми е до еб*ни 10 денари, али човече понашањето беше одвратно.Да беше до мене ќе останев и ќе чекав да ми врати глупакот али овие ајде срамота е ваму наму и моравме да заминиме. Али уште еднаш таму да отидам ... нема шанси.
А вие да немавте 10 денари да доплатите немаше да ве пушти да си одите дома па и чинии ќе ве тераше да миете. Немаат ни грам почит. А замисли во аптека аптекарката немаше да ми врати еден денар и 100 пати ми се извини зашто немала.
 
  • Like
Реакции: Давор

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
А вие да немавте 10 денари да доплатите немаше да ве пушти да си одите дома па и чинии ќе ве тераше да миете. Немаат ни грам почит. А замисли во аптека аптекарката немаше да ми врати еден денар и 100 пати ми се извини зашто немала.
Па еве мене нема да ми врати 10 денари,тебе, на некој трет .. и така на секој што ќе стапне во кафичот, 100 денари да собере во ќар е. Ама сепак јас мислам дека и газдите треба да гледат кого вработуват,а не само работи и терај.
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,214
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
Па еве мене нема да ми врати 10 денари,тебе, на некој трет .. и така на секој што ќе стапне во кафичот, 100 денари да собере во ќар е. Ама сепак јас мислам дека и газдите треба да гледат кого вработуват,а не само работи и терај.
Е да така е, ама и газдите не се нешто подобри можеби келнерите сето тоа го прават ради нив оти не знам како е во другите градови но тука во Скопје недај боже да ти платат, гледаат само да те искористат и на крај ќе ти ги удрат клоците. Не мора да значи дека насекаде е така ама во повеќето кафичи и повеќето газди се такви.
 

Coelho

Староседелец
2 април 2012
286
493
663
Скопје
А пази кога ќе ти речат така и ти пошто немаш друг избор ќе си порачаш нешто што ти се пие, а они ти викаат: Го немаме тоа. Тогаш ти порачуваш нешто друго и тие пак. Ни тоа го немаме и така неколку пијачки и на крај им викаш. А добро што имате? Па ништо.
Или ко што ми се деси последниов пат иста ситуација. И порачувам чај но бидејќи немав мени и немам појма што чаеви имаат ја прашувам какви има и она ми вика па Цреша и цимет и другите не ги запамтив пошто овој ми се виде интересен и и викам за мене еден таков. Ова ми вика добро важи и ми носи чај од брусница :(
Секогаш кога ќе ми кажат дека немаат мени знам дека ме очекува една добра партија игра на погодување и она "што има/што сакаш". Некои 10 минути пробувате на пола пат да се најдете, нешто што ти сакаш и, воедно, нешто што имаат. Ако имаш доволно среќа ќе се најде некој од друштво што уште размислува, што не нарачува по default макијато или турско, ама веќе незгодно станува и ја упростуваш нарачката до степен кај што веќе си ставен во ситуација да одбереш нешто што не сакаш само колку да прекршиш тензија и после ништо, си го пиеш; си го плаќаш.

Еднаш со друштвото кога отидовме во потрага по некој кул кафич седнавме некаде каде што немаа мени, меѓутоа на крај немаа ни фискална. Цените беа крајно нереални. Не знам, можеби ни рендале 24-каратно злато во пиењето.
 
  • Like
Реакции: Црвена and Давор

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,214
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
Секогаш кога ќе ми кажат дека немаат мени знам дека ме очекува една добра партија игра на погодување и она "што има/што сакаш". Некои 10 минути пробувате на пола пат да се најдете, нешто што ти сакаш и, воедно, нешто што имаат. Ако имаш доволно среќа ќе се најде некој од друштво што уште размислува, што не нарачува по default макијато или турско, ама веќе незгодно станува и ја упростуваш нарачката до степен кај што веќе си ставен во ситуација да одбереш нешто што не сакаш само колку да прекршиш тензија и после ништо, си го пиеш; си го плаќаш.

Еднаш со друштвото кога отидовме во потрага по некој кул кафич седнавме некаде каде што немаа мени, меѓутоа на крај немаа ни фискална. Цените беа крајно нереални. Не знам, можеби ни рендале 24-каратно злато во пиењето.
Памет за друг пат пред да се седне во кафич прво си прашуваме дали имаат мени а после поради награднава игра дали имаат фискална, :D ако немаат правец во некој маалски кафич каде што е веќе проверен :D
 

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Секогаш кога ќе ми кажат дека немаат мени знам дека ме очекува една добра партија игра на погодување и она "што има/што сакаш". Некои 10 минути пробувате на пола пат да се најдете, нешто што ти сакаш и, воедно, нешто што имаат. Ако имаш доволно среќа ќе се најде некој од друштво што уште размислува, што не нарачува по default макијато или турско, ама веќе незгодно станува и ја упростуваш нарачката до степен кај што веќе си ставен во ситуација да одбереш нешто што не сакаш само колку да прекршиш тензија и после ништо, си го пиеш; си го плаќаш.

Еднаш со друштвото кога отидовме во потрага по некој кул кафич седнавме некаде каде што немаа мени, меѓутоа на крај немаа ни фискална. Цените беа крајно нереални. Не знам, можеби ни рендале 24-каратно злато во пиењето.
Ииии,мислев само мене ова ми се дешава :D Паники :D
Последниот пат така,викам Топло чоколадо.Црно(секогаш нагласувам зошто еднаш ми донесија бело што според мене нема смисла,ако сакам ќе нагласам бело чоколадо или ванила или како и да се вика тоа)и ми викаат Само бело има. Се мислам дали да пијам џус од портокал или нешто друго (обично сакам кога ми носат џус во шише (пригат или браво во лименка), мразам кога ми носат само мала чашка сокче) и одлучувам ајде, чашка чашка. Немало ни џус од портокал. Е добро бе шо има? Не се сеќавам на крај што нарачав, ама знам дека ти е непријатно. Изгледа како премногу да бираш,а не е баш така.
 
  • Like
Реакции: Coelho and Црвена

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,214
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
А ви се случило во менито да пише едни цени, а кога ќе дојде време да ви наплаќаат ви наплаќаат со сосема други цени?
 
  • Like
Реакции: Давор

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
А ви се случило во менито да пише едни цени, а кога ќе дојде време да ви наплаќаат ви наплаќаат со сосема други цени?
Ако наплаќа поефтино,тогаш не се буниме :zelen
Во твојов случај женска,изгледа келнерот си рекол Ау шо убава женска.Ај ќе ја частам :) И така ти земал помалку отколку што треба. Јас мислам да си останела подолго,барем уше едно петнаесет минути, човекот ќе ти побарал број. Али да не навлегуваме во љубовни тематики :zelen
 
  • Like
Реакции: Црвена

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,214
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
Ако наплаќа поефтино,тогаш не се буниме :zelen
Во твојов случај женска,изгледа келнерот си рекол Ау шо убава женска.Ај ќе ја частам :) И така ти земал помалку отколку што треба. Јас мислам да си останела подолго,барем уше едно петнаесет минути, човекот ќе ти побарал број. Али да не навлегуваме во љубовни тематики :zelen
хаха а што ќе испадне ако ми наплати поскапо? :D
А само еднаш ми се деси да налетам на фин ама стварно фин келнер. Немаше барање на броеви ама да останевме подолго жими се ја ќе му побарав. Такви луѓе се реткост. :)
 
  • Like
Реакции: Давор and Coelho