1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Што е подобро да си денес?

Дискусија во форумот 'Општи муабети' започната од 84 sk_Y ^_-, 24 ноември 2012.

1. Nighty

Nighty Староседелец

Зачленет на:
    24 февруари 2012
    Мислења:
    727
    Допаѓања:
    1,181
    Ех, во тема како оваа би било идеално да го имавме Боки 13ка за член, да видевме тој што ќе одговореше, неговиот одговор ќе беше дефинитивен. :giggle

На melpomena, Selene, 84 sk_Y ^_- и уште 1 член му се допаѓа ова.
  2. JaMi

JaMi Староседелец

Зачленет на:
    22 февруари 2012
    Мислења:
    6,492
    Допаѓања:
    14,403
    ко да сум одговорила некаде исто ...хмм не се сеќавам но, не е важно...
    и јас сум за тоа мислење како Luckky дека најдобро е да бидеш човек !

На 84 sk_Y ^_- и Luckky им се допаѓа ова.
  3. Hkakashi

Hkakashi Староседелец

Зачленет на:
    13 јуни 2012
    Мислења:
    1,543
    Допаѓања:
    1,697
    Иам осеќај како да имаше оваква слична тема... Ма нема туј што е поубаво, што е полошо, какву среќу имаш такв ке си, не бираш ти дали сакаш да си мушко или женско. Ја себе неможу да се замислу како женско :D

На Sweetgirl1605 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. 84 sk_Y ^_-

84 sk_Y ^_- Староседелец

Зачленет на:
    21 ноември 2012
    Мислења:
    594
    Допаѓања:
    825
    Можеби но само слична и и не зборуваме за тоа што некој би сакал да биди туку дали има подобра перспектива кога си маж или кога си жена понекогаш се оценува според внатрешноста а понекогаш според полот , верата националноста што не е многу правилно ... ]:)
    Но сепак да зборуваме каков е животот на една жена а каков на еден маж ...:sram

5. МиГ 21

МиГ 21 Староседелец

Зачленет на:
    12 ноември 2012
    Мислења:
    1,252
    Допаѓања:
    2,458
    Не сум сигурен дека добро сфатив што конкретно се бара во оваа тема но ќе се обидам да дадам каков-таков одговор, па макар и ризикувал да бидам сметан за недозрел.
    Невозможно е да се даде точен одговор и да се каже стриктно подобро е да си маж или жена. Ако погледаме во едно „старомодно семејство“ каде сфаќањата се: мажот е тој што треба да работи и обезбедува храна и сите потреби за дома, а жената е за дома. На мажот не му е лесно да ги исполни сите тие обврски, а после и дома оние „машки“ работи, напр. цепење дрва, поправки по дома и сл. Но дали на жената и е лесно да се грижи за се: готвење, перење, деца, пеглање, чистење... и згора на се со денешнава економска ситуација да се грижи, како со тие финансиски средства да го испланира и обезбеди сето тоа. Ако пак работат двајцата повторно ги имаат истите обврски, истите грижи. Во друга ситуација: Ако мажот остани без работа и работи само жената, проблемите и грижите на двајцата се зголемуваат и тоа многу... Според мене не е ништо полесно да си маж, а не верувам ни дека е полесно да си жена. Мислам дека е потешко да си жена и верувам кога навечер ќе каже: немој душо, ме боли главата, преморена сум денес. Искрено и мене би ме болела. :sram

На Сара.13 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Marinna

Marinna Староседелец

Зачленет на:
    13 април 2012
    Мислења:
    117
    Допаѓања:
    160
    шо стори бе брат со темиве? :giggle
    инаку да прашам едно нешто ако можит...
    машките викет дек на женскиве им било полесно дома си седеле незнам шо. ам готвењево? ам чистење? ам перење и разни други работи сами ќе се напрает? не .... многу е тешко да си жена зошто све се чекат на неа.... и плус коке раѓат + болка... зато братче најубо ти е да си муж ;)

На 84 sk_Y ^_- му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Selene

Selene Модератор

Зачленет на:
    6 јуни 2012
    Мислења:
    719
    Допаѓања:
    1,867
    Има и жени што имаат поголеми цели и амбиции од готвење, перење и чистење. (nod)

Факт е дека самата анатомија на луѓето е различна, исто факт е дека машките можат да работат тешка физичка работа, женските колку и да сакаме не можеме. Женските од друга страна се многу поотпорни на болка, и тие секако работат работи кои мажите не можат. Во тоа, колку и да се цели кон тоа, рамноправност нема да има.

Што се однесува до умствената работа, тука се потполно рамноправни. Има мажи со поразвиен десен дел на мозокот, математичари, физичари и научници, има и жени. Има мажи на кои левата страна им е поразвиена, уметниците, естетичарите... Секако има такви девојки.

Но, по мое мислење, повеќе предност имаат мажите од жените. Колку и да се бориме во рамноправност, тркалото на животот не се придвижува, сепак работодавците имаат некако повеќе наклонетост кон машките. Сум приметила и на факултет, не дека полесно врват, туку повеќе им се верува.

Јас искрено не би сакала да сум маж, уживам во својата женственост, сметам дека ако си жена со големо Ж и ако си паметна секако ќе се снајдеш. Да, треба да се избориш со шовинизам (кој да сме реални го има многу), треба да се докажеш, но доколку навистина вредиш ќе успееш. Убаво се вели, најмоќното оружје на жената е мозокот. Доколку ние си се поставиме како што треба, можеме да направиме да сме респектибилни личности.

На WomanInRed, МиГ 21, Saladin и уште 1 член му се допаѓа ова.
  8. близнак

близнак Староседелец

Зачленет на:
    21 јуни 2012
    Мислења:
    169
    Допаѓања:
    306
    Среден род е најубо.. Цуцлата в раце и една гајба млеко!

9. Hkakashi

Hkakashi Староседелец

Зачленет на:
    13 јуни 2012
    Мислења:
    1,543
    Допаѓања:
    1,697
  10. МиГ 21

МиГ 21 Староседелец

Зачленет на:
    12 ноември 2012